0
Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 20:22 Bu haber 2372 kez okundu
 
Gürol. İddialı daha güzel bir Çelikel yaratacağız
Zonguldak’ın ilk bağış okulu ve bugüne kadar binlerce başarılı öğrenci yetiştiren ve Zonguldak eğitim-öğretimin en köklü okulu olan Mehmet Çelikel Lisesi Vakfı Başkanı Mehmet Sağlam Gürol, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi.
EĞİTİM Haberi
Gürol. İddialı daha güzel bir Çelikel yaratacağız

Mehmet Çelikel Vakfı Başkanı Sağlam Gürol yaptığı açıklamada, kampanya düzenlediklerini belirterek, bu kampanyaya destek verilmesini isteyerek şu ifadelere yer verdi. 
“150 ÇELİKELLİ, 150’ŞER LİRADAN BİR ARAYA GELELİM’ ŞEKLİNDE KAMPANYA BAŞLATALIM DEDİLER”
“Genel olarak Vakıf bu tür çalışmaları kendi bütçesi içinde yapar. Fakat yıl içerisinde okulunun içerisinde bir takım eksik ve tamiratları da giderdiğimizden, dış cephe için böyle bir hazırlığımız yoktu. Sayın okul müdürümüz geçen sene geldiler. Çok hevesli, çalışkan bir arkadaşımız. İçini bu kadar düzelttik, okulumuzun dışı da güzel olsun” şeklinde istekte bulundu. Onu kırmayalım diye’ ne yaparız’ derken, arkadaşlar ‘150 Çelikelli, 150’şer liradan bir araya gelelim’ şeklinde kampanya başlatalım dediler. 
Çelikelli arkadaşlarımıza ‘yardım eder misiniz’ diye sorduk. Bir ay içerisinde 40-50 ye yakın olduk. 150 kişiye tamamlarsak, okulumuzun dış cephesini, ek binalarımız olan B ve C blokla birlikte boyatma imkanımız olacak. 
Biliyorsunuz Mehmet Çelikel Lisesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 1938 yılında ilk bağış okulu olarak yapıldığında gerçekten o zamanın en kaliteli malzemeleri olarak inşa edilmiş. Ana binamızın dış cephe duvarları 40 santim civarındaydı. Mantolama bile yaptırma gereği olmadı. Bunun yanı sıra ek binalarımızın mantolaması yapılmıştır. Ana binamız doğrudan doğruya yapılan orijinal şekliydi. Güzel şekilde boyandığı takdirde en azından 10 yıl boyunca boya gereksinimi de kalmayacaktır. Dış cepheyi aşınmalardan korunmuş olduğu gibi ısınmaya da faydası olacaktır.  
“İDDİALI DAHA GÜZEL BİR ÇELİKEL YARATACAĞIZ”
Bugüne kadar 18 bine yakın mezunumuz var ama gerektiği gibi okullarına ilgi göstermemelerine üzülüyoruz. Bakalım bu küçük kampanyamızda ne kadar ilgi göreceğiz. Biz de merak ediyoruz. Bunda başarılı olursak, yarın daha da güzel şeyler yapmaya çalışacağız. 
Yaz döneminde sayın okul müdürümüz pinpon salonunu yaptırtırmış. Sınıflar boyandı, anfi sınıflar yapıldı. Biz imtihanla öğrenci alan Anadolu Lisesi olamadık ama Çelikel Lisesi üstün bir lisedir.  Bundan sonra da inşallah daha iddialı daha güzel bir Çelikel yaratacağız. 
Araştırdığınız zaman, Türkiye Cumhuriyeti’nde 28 yıl boyunca şahsın yaptırdığı tek okul olarak Zonguldak’ta binlerce gencin eğitim görmesine vesile olmuştur. O dönemlerde Zonguldak’ın ilçelerinde bile lise yoktu. Öğrenciler ortaokulu bitirdikten sonra ya Kastamonu Abdurrahmanpaşa Lisesi’ne, ya da genel olarak İstanbul’da Kabataş, Pertevniyal, Vefa gibi liselere gider. Gidemeyen öğrenciler ise kömür işletmesinde kalıyorlardı. 
Çelikel Lisesi bu gençlerimize de bir hayat kaynağı olmuştur ve bunu birçok Çelikelli bilir. 1970 öncesi Çelikellilerin okula olan tutkunlukları ile 70’ten sonrası Çelikellilerin okullarına bağlılıkları açısından büyük bir fark görüyorum. İnşallah bundan sonra daha iyiye doğru gider diye düşünüyoruz. 
Başlattığımız kampanya 1 Eylül 2018 tarihine kadar sürecek. Çelikellilerden bu tarihe kadar okullarına 150 tl yardımda bulunmalarını istiyoruz. Bu kampanya sonrasında yeni ders yılına inşallah pırıl pırıl bir okulla girme imkanı sağlarız. Bunun yanı sıra okuyan öğrencilerimize de burs verebilirler. Üniversiteyi kazanan o kadar çok öğrencimiz var ki, maddi imkânsızlıkları yüzünden gitmekte zorluk çekenleri görüyoruz. Biz elimizden geldiğince yardım ediyoruz ama bu öğrencilerimize de yardımcı olabilirler. Bu bursların en doğru şekilde ihtiyacı olan öğrencilere gideceğinden hiçbir tereddütleri kimsenin olmasın. Bu öğrencilerimiz üniversiteyi bitirip güzel yerlere geliyorlar. Daha sonra gelip bize teşekkür ediyorlar. Onların teşekkürleri bile bize büyük mutluluk veriyor. İnşallah eğitim böyle güzel bir şekilde devam eder” dedi.

Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gürol., İddialı, daha, güzel, bir, Çelikel, yaratacağız,
Yorumlar
Haber Yazılımı