HADDİNİ BİLMEK SİYASETÇİDEN BAŞLAMALI!..
Haber
20 Eylül 2022 - Salı 17:28 Bu haber 1452 kez okundu
 
HADDİNİ BİLMEK SİYASETÇİDEN BAŞLAMALI!..
GÜNDEM Haberi
HADDİNİ BİLMEK SİYASETÇİDEN BAŞLAMALI!..

HADDİNİ BİLMEK SİYASETÇİDEN BAŞLAMALI!..

‘Maksadı aşmak’ ile ‘haddi aşmak’ karıştırılır çoğu kez. Maksadı aşmak ‘özür’ ile kapatılır, geçiştirilebilir kabahatlerdendir. Haddi aşmanın telafisi ise hukuki süreçlerde bile çözüm bulamaz.

Bu gün içinde bulunduğumuz toplumda ‘siyasi yozlaşma’ temelli bu sorun maalesef, her geçen gün çözümsüzlük boyutlarına ulaşmış durumda.

‘Haddini aşmak’ tarif olarak özetle ‘Ölçüsünü bilmektir.’

Mevlana Celalettin-i Rumi Hazretlerinin sohbetlerine katılmış olan Yunus Emre Hazretleri (1320)“ İlim ilim bilmektir/ilim kendini bilmektir/ sen kendini bilmezsen/Ya nice okumaktır” dörtlüğüyle konunun mana ve ehemmiyetini anlatmıştır.

Ancak, ‘ahlak/fazilet’ kelimelerinin en yoğun kullanıldığı toplumumuzda bile başta toplum yöneticileri olan ‘seçilmiş/atanmışlar’ dahil; çoğunluk haddini ve hadsizliğini dikkate almıyor.

Dolayısıyla ‘haddini aşmak’, kötü bir alışkanlık olarak gelecek nesillere / geleceğimizin teminatı olan gençlere, örf/adet/gelenek olarak aktarılıyor.

Son zamanlarda bu ‘kötü/çirkin/bet’ söz ve davranışlar, daha ziyade genel ve yerel siyasetçiler vasıtasıyla yayılıyor.

Dünkü yerel gazeteler, AK Parti Milletvekili Hamdi Uçar ile CHP Merkez İlçe Başkanı Ebru Uzun’un atışmalarını ‘düello’ manşet olarak vermişler. Yerel basın içinde bulunduğu maddi/manevi sıkıntılar içinde çoğunlukla ipin ucunu kaçırmış görüntüsü veriyor.

‘Şantaj, tehdit, karalama’ gibi ticari boyutlu yazılarla kendine yol açmak gayretindeki basının, ‘had’ meselesinde ‘dikkatli’ olmasını beklemiyoruz elbette. Tiraj konusunda sıkıntılı yazılı basın, ‘tıklanmak/okunmak ,izlenmek’ için mesleki/ahlaki sorunlarla ilgilenme zamanı bulamıyor diyelim.

Ancak, yerel yada genel seçilmiş/ atanmışlar, oturdukları koltukların olmasa da, idare ettikleri halkın, gelecek nesillerin yüzü suyu hürmetine yaptıkları işlerin ve söyledikleri sözlerin farkında olmaları şarttır.

Haddini bilmek, çok önemli… Bir şehirde bir siyasi partinin ili-ilçe başkanı diğer partinin Milletvekili veya Genel Başkanına laf atması/karalaması etik değildir. Aynı şekilde bir partinin milletvekili bir şehirde milletvekili bulunan siyasi partinin il/ilçe başkanlarına küçük düşürücü laf yapamaz. Bu yazılı bir kural olmasa da, kabul edilmiş bir etik karar durumundadır.

Haddini aşmak, vekilin, kendi ilçe başkanı dururken; karşı ilçe başkanına laf atmasıdır. Haddini aşmak, ilçe başkanının, kendi vekilleri kanalıyla laf söylemek yerine karşı vekile laf yetiştirmesidir. Haddi aşmak, bir şehirdeki il/ilçe başkanlarının, vekilleri dururken karşı partinin genel başkanına laf göndermesidir.

Gündeme gelmek/ gündemde kalmak/ ilgi çekmek için yapılan ‘saldırı’ türü açıklamalar; sorunun çözümü değil, çatışmanın büyümesini sağlıyor. Milletvekili ve ilçe başkanı basının yerel reklam pastasından günlük pay almanın mutluluğunu yaşarken, ‘ahlak-a mugayir’ bir davranış daha toplum katmanları arasında ‘fütursuzca’ yol alıyor.

Örnek, taze olduğu için ‘CHP-AK Partili siyasetçiler’ üzerinde kuruldu. Dün de bir il başkanını ‘Diğer il başkanları gibi, genel merkezin papağanlığını yapmıyoruz’ açıklaması için eleştirmiştim.

Seçilmiş/atanmış, ‘ağzı olan konuşuyor’ felsefesi ile değil; gelecek nesiller için ‘önce ahlak’ düsturu paralelinde hareket etmek zorundadır.

 

EMEKLİ İNTİBAK BEKLİYOR  

Ülke de toplum katmanları içinde en sıkıntılı olan guruptan biri emekliler. Çoğunluğu asgari ücret ve açlık sınırı altında maaşla geçinmek zorunda...

Emekliler sorunlarına son günlerde banka promosyonları da eklendi. Devlet bankaları, özel bankaların yüzde onu kadar promosyon vererek emeklilerin moralini bozuyor.

Emeklilerin devletten beklediği sorunlar yanında yerel yöneticilerden beklediği sorunlar var. Yerel yöneticilerden beklediği sorunlar başında belediye halk otobüslerinde emekliler yasal olarak ücretli taşınması gerekirken paralı taşınmaları, yasaların hiçe sayılmasıdır.

Daha ziyade 2000 yılı sonrası emekli olanların devletten beklediği ise ‘intibak yasası’ çıkartılmasıdır. Emekli aylıkları arasındaki uçurum, intibak yassı ile ortadan kalkar.

Çünkü, 2000 yılından önce emekli olanlar için intibak yasası 2012 yılında çıkarılmıştı. 2013 yılından itibaren de hizmetine, gün sayısına, ödediği prime göre bu emeklilerin ödemeleriz yapılmıştı.

Ancak, geri kalan süreçte 10 yıldır 2000 sonrası emekli olanların intibakları yapılmıyor. Başvurulan mahkemeler, konuya ‘bahane’ kararlarla çözümsüzlük getirdiler. 2000 sonrası emekliler, yasaların ‘eşitlik’ ilkesine rağmen hak kaybına uğruyorlar.

Emekliler, intibak yasası ile maaşlarında artış olacağından morallenecektir.

Vergisini ödeyerek kazancını kutsallaştıran emekli, gerçekten de maaşlar arsındaki uçurumun kalkmasını, refah seviyesinin artmasını hak ediyor.

 

TTK’DA BOŞALAN GENEL 

MÜDÜR YARDIMCILIĞI…

Geçtiğimiz günlerde emekli olan Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK)Genel Müdür Yardımcısı İsmail Güner’in yerine yapılacak atm ile ilgili kulisler devam ediyor.

İsmail Güner’in yerine medya da yer aldığına göre, Armutçuk Müessese Müdürü Faik Alp, Karadon Müessese Müdürü Fazıl Uncu ile Üzülmez Müessese Müdürü Murat Köseoğlu aday adayı durumunda.

Ancak, isimlerin ortaya atılmasıyla birlikte bazı müessese müdürlerinin yaklaşan sendika seçimlerine müdahale ettikleri, karşılığında da genel müdür yardımcılığı için teknik/taktik destek istedikleri öğrenildi.

Bir başka gelişme de, ‘atama süreci’ çerçevesinde aday adayları ile ilgili çıkan eleştiriler.

Kurumda yapılacak olan ‘genel müdür yardımcısı’ ataması elbette, siyasi erk’in yetkili organlarınca yapacağı fikir teatisi sonucunda; kuruma yapacağı katkı çerçevesinde, liyakat esasına göre olacaktır.

 

FEVZİ AYDIN/ KARABÜK/ BASIN

Gazeteciliğe başladığım yıllarda(1979) arkadaşlarımdandı.

Karabük ve Bartın dahil Zonguldak’ın 9 ilçesi vardı. O zaman ki HABER Gazetesi(Ertuğrul Emral) yazı işleri müdürü olarak atılım yapmış, dokuz ilçede dağıtım yapmaya başlamıştık. Düşünebiliyor musunuz, Tipo dizgi /satır, el dizgisi sayfa mizanpajıyla 5 bin gazete basıp, trenle Karabük, otobüsle Bartın, Ereğli ilçelerine gönderiyoruz…

İnanın bu tiraj gazete dağıtımını Gameda eliyle ofset Yeni Adım Gazetesi zamanında yapamadık.

Hatıraların diğer bölümüne geçelim. Fevzi Aydın, Karabük Büromuzun müdavimlerindendi. Allah rahmet etsin Büro şefimiz Çağatay Tanju Korkut, Kulakları çınlasın Atilla Karaaslan ve İlhan Alpboğa bu günde meslek içinde ‘duayen’ olarak devam ediyorlar.

Fevzi Aydın kardeşim, emekli olup İzmir’e yerleşmiş. Filyos’a kızının yanına gelince uğradı.

Lafladık, birçok hatırayı kısa sürede depreştirdik.

Allah gönlüne göre versin Fevzi Kardeşim.

 

 ‘EMEKLİLERİN SORUNLARI’ BAŞKAN AVCI’DA

Tüm Emek Der Zonguldak Şube Başkanı Mustafa Sarıoğlu ile birlikte Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Muammer Avcı’yı ziyaret ettik.

Ziyaretin nedeni hem ‘hayırlı olsun’ hem de emeklilerin sorunlarını dosya halinde kendisine takdim etmek.

Avcı, yoğun çalışma ortamı içinde. Ziyaretçilerin kabulü yanında, takip edilecek işlere temas ve ilçe teşkilatlarıyla diyaloglarını 7/24 esasına göre sürdürüyor.

Kendisine takdim edilen dosya içinde, başta intibak yasası olmak üzere, bayram ikramiyelerinin asgari ücret seviyesinde arttırılması, sağlık paylarının kesilmemesi, devlet bankalarının promosyonlarının arttırılması bulunuyor.

AK Parti İl Başkanı Muammer Avcı da, şehrimizdeki 165 bin emekli sayısını dikkate aldıklarını, sorunlarını Sayın Cumhurbaşkanına ulaştırmak için gayret sarf edeceklerini belirti.                                                                                                            

 ‘Zonguldak’ın ihtiyacı olan fiziki hizmetlerin yanında emekliler gibi maddi/manevi hizmetleri de göz ardı etmiyoruz.’ diyen İl Başkanı Avcı’ya başarı dileklerimizi ilettik.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HADDİNİ, BİLMEK, SİYASETÇİDEN, BAŞLAMALI!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı