Haber Detayı
29 Nisan 2015 - Çarşamba 07:56 Bu haber 2788 kez okundu
 
Hayat kurtarmak elinizde
İhtiyaç duyulduğunda yerine konabilecek bir yedeği olmayan, üretilemeyen ve halen tek kaynağı sağlıklı bağışçılar olan kan, yaşam kurtarıcı bir sıvı olduğu için hayatımız için büyük önem taşıyor. Bir gün herkesin acil kana ihtiyaç duyabileceğini vurgulayan Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, Zonguldak halkını gönüllü kan bağışına davet etti.
SAĞLIK Haberi
Hayat kurtarmak elinizde

Göksu BAYRAM - Kanın tek kaynağının insan olduğunu ve halen üretilemediğini vurgulayan Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ömer Selim Alan, vatandaşlara çağrıda bulunarak, gönüllü kan bağışına davet etti. Vatandaşların 20-25 dakikalarını ayırarak kan bağışında bulunabileceklerini ifade eden Alan, yoğun miktarda kana ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Özellikle merkez ve merkez ilçemizde yaşayan vatandaşlarımızın kan merkezimize ya da Valilik önündeki çadırımıza gelmelerini,  yaklaşık 20-25 dakika kadar vakit ayırarak kan bağışında bulunmalarını istiyoruz. Bu şekilde vatandaşlarımız ufak bir checkuptan geçip, hem sağlığına sağlık katabilir, hem de yaşam kurtarabilirler. Çünkü,  Zonguldak’ta bulunan tüm kamu ve özel hastanelerimize ihtiyaç olduğunda kan ürününü transfer ederek bizzat yetkililere teslim ediyoruz ve bunu da vatandaşlarımızın bize bağışladıkları kan ile sağlıyoruz” diye konuştu.
1 Kan 3 Can
Gönüllü bağışçılardan alınacak bir ünite kan ile 3 farklı insanın hayatının kurtulabileceğini kaydeden Alan, Kızılay Kan Merkezi olarak kendilerinin sadece aracı konumda olduğunu ifade ederek, “Almış olduğumuz bir ünite kan bizim için bir hammadde niteliği taşıyor. Bir ünite kanı, 3 ayrı komponente ayırarak 3 farklı vatandaşımızın tedavisine, rahatsızlığına şifa olmasını sağlıyoruz ve bu iyiliğe sadece aracılık ediyoruz. Vatandaşımızın bağışlamış olduğu bir ünite kan 3 vatandaşımıza yaşam kaynağı olabiliyor. Günün birinde kendimize, eşimize ya da yakınımız acilen kana ihtiyaç duyabilir ve panik halindeyken kan bulma konusunda sıkıntı çekmemesi için  tüm vatandaşlarımızın Türk Kızılay’ına yardımcı olmasını istiyoruz. Bizler, bu sıkıntılı anda vatandaşlarımızı hiç bekletmeden Kızılay’ın son teknoloji laboratuvarlarında testlerden geçen ve gönüllü kan bağışçılarından büyük bir titizlik sonucu alınan en sağlıklı kanı, hastamıza ya da ihtiyaç sahibi vatandaşımıza göndererek, hasta yağında şifa bulması için fayda sağlamaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

İlk 10 il içerisindeyiz
Ramazan ayının başlangıcına kadar ekipler halinde gönüllü kan bağışı kampanyalarının tüm hızıyla devam edeceğini söyleyen Alan, konuyla ilgili olarak özellikle gençleri bilinçlendirmek istediklerini belirterek, “18 Haziran yani Ramazan ayının başlangıcına kadar, çoğunlukla çadır ekiplerimizde vatandaşlarımızın ayağına kadar giderek sedyelerimizi açacağız, vatandaşlarımızın akıllarındaki soru işaretlerini kaldırarak bilinçlendireceğiz ve Türk Kızılay’ına gönüllü kan bağışı bulunulması konusunda destek isteyeceğiz.  Gönüllü kan bağışı hususunda Türkiye ortalamasına bakıldığında Zonguldak’ın ilk 10 il içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu hususta bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. Bilindiği üzere kan üretilemiyor ve bir gün hepimiz ihtiyaç duyabiliriz. Bu nedenle vatandaşlarımızı sadece 20-25 dakika kadar zamanlarını ayırarak hayat kurtarmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kan, Kızılay Kan Merkezi
Yorumlar
Haber Yazılımı