HOTANTO DEVLET BAŞKANI LUMUMBA’NIN SELAMI VAR
Haber
25 Eylül 2022 - Pazar 15:34 Bu haber 1211 kez okundu
 
HOTANTO DEVLET BAŞKANI LUMUMBA’NIN SELAMI VAR
GÜNDEM Haberi
HOTANTO DEVLET BAŞKANI   LUMUMBA’NIN SELAMI VAR

HOTANTO DEVLET BAŞKANI

 LUMUMBA’NIN SELAMI VAR

‘Ne biçim’ bir dünyanın ‘o biçim’ şehri burası!..  

‘Muz Cumhuriyeti’ne bağlı bir ‘eyalet’ değil; sel suyu üzerindeki kütüğün meçhule gidiş istikametinde ‘debelenen’ bir yaşam alanı’ içindeki çaresizliği denebilir. 

Altı sosyal dilimi oluşturan toplum katmanlarının temsilcileri adeta bir ‘beylik/dukalık’ oluşturmuşlar. ‘Racon’ kesen kesene…

Sebebi elbette siyasi yozlaşmanın tezahürü… Ele geçirdikleri maroken koltukları birer ‘ekme/biçme makinası’ olarak kullanıyorlar. Lügatlerinde  ‘Ayıp / günah / yasak’ diye bir şey yok. Varsa yoksa dertleri ‘selden kütük kapmak.’

Kravatlı veya kravatsız çoraplı veya çorapsız, külotlu veya külotsuz…

Sendikacı seçimlerinde rakibine karşı bürokratı ‘erkete’ tutmuş, koltuk vaadi ile kullanıyor. Bürokrat, rakibinin açıklarını basına aktarmış eşelettiriyor. Koltuğunun deruhtesini isteyen zat, şantajcı basını baskı unsuru olarak kullanıyor. Koltuk heveslisi aklı zayıf tip ise bin lira aylıkla kiraladığı mevkuteyi siyasilere tebelleş etme gayretinde.

İlginç ya! Tel maşa mafya özentileri STK temsilcilerine ‘gider’ yapıp, ‘parsa toplama’ peşinde. Mafya özentileri ihale ilanlarını takip edip, ‘mahpus hatıraları’ ile yol bulma gayretinde.

Belediye eski Başkanı Lumumba bile böyle bir dünyadan sıkılıp, öteki dünyaya intikal için gayret etti. Şimdilerde, ‘Hotanto’ mezbeleliğinden kurtulduğu için ateş suyu içip, barış çubuğu ile sevdiklerine ‘duman’ yoluyla ‘mesaj’ gönderiyor.

‘Masa/yasa/tasa’ sacayağı günlük yaşamın bir periyodu. Sorunlar sabahın köründe denizden Vikingler, karadan Mohikanların naralarıyla 629 Adımlık Şehrin müptezellerinin önüne ‘meze’ olarak konuluyor.

Hotanto’nun seçilmiş/atanmışları da bir alem!..

 Hem kağıt üzerinde hem de icraatta birbirlerine fırça/iş/diş atmakta yarışıyorlar. Yarışın galibi olmayacağını biliyorlar elbet. Elbette, hedefleri ‘Demokrasiyi yaşatmak!’ ‘Şeylerine’ taktıkları yasalarla resim çektirip, gelecek nesillere, ırzına geçtikleri Hotanto’yu anlatmak…

Giderken tabutu arkasında ağlayanlara bakıp, gözleri yaşlı söylediği ‘tüm günahları size bıraktım, paylaşın bakalım’ dediğini duysaydı keşke Hotanto’nun ‘tatlı su kurnazı’ yasa/masa/günah’ tanımayan densiz, seçilmiş ve atanmışları...

Duysaydılar ve ‘kefenin cebi olmadığını’ öğrenseydiler. Hele de ‘mahkemenin kadıya mülk olmayacağını’ idrak etselerdi.

Yine de ‘son pişmanlığın fayda etmediğini’ öğrenen Hotanto Devlet Başkanı Lumumba’ya selam olsun.

 

 

İSTANBUL MALTEPE’DE 

 MADEN OCAĞI KURULACAK!

27-30 Ekim 2022 tarihlerinde İstanbul/Maltepe etkinlik alanında 2.si yapılacak olan ‘yine, yeni, yeniden Zonguldak tanıtım günleri’ için hazırlıklar devam ediyor.

Zonguldak Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ziya Öncan, hazırlıklar hakkında bilgi verdi.

İstanbul’da yapılan ‘Kastamonu Tanıtım Günleri’ etkinliklerine katılan Öncan, önceki haftada yapılan Karabük Tanıtım Günleri’ne katıldığını belirterek, Batı Karadeniz Bölgesi’ndeki güzel şehirlerin tanıtımı için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirtti.

Öncan, bu yıl ikincisi yapılacak olan Zonguldak tanıtım günleri programlarında bir çok yenilikler olacağını açıkladı. Öncan, ‘Zonguldak denince akla kömür gelir. Dolayısıyla bu yıl yapacağımız yeniliklerden biride Maltepe’deki etkinlik alanı içinde 500 m2 alanda büyük bir maden ocağı/galeri kuracağız. Etkinliğimize katılacak olanlar, ocak/galeri içinden geçip, kültür çadırımıza ulaşacak. Bu güne kadar yapılmamış bir tanıtım çalışması bu. Bizde şimdiden heyecanlanıyoruz’ dedi.

Dostum Ziya Öncan ve çalışma arkadaşlarını, Zonguldak’ın tanıtımı için yaptıkları çalışmalar için tebrik ediyorum.

İstanbul’da yapılan bu etkinlik, tanışma, birlik ve dayanışma ruhunu geliştirmek yanında,  Zonguldak’ın maddi/manevi kalkınmasına da katkı yapacaktır.

 

99.YIL ve TEBRİKLER BARTIN GAZETESİ

Günümüzde yazılı basının yaşaması çok güç. Hele de küçük vilayetlerde, reklam/ilan/abone desteğinin az olduğu yerlerde ayakta kalmak gerçekten zor.

Bu açıdan Bartın Gazetesinin 99.yıla adım atması gerçekten takdir-e şayan bir olay.

6 Eylül 1924’de İbrahim Cemal Aliş’in kurduğu ve oğlu Esen Aliş’in bu günlere getirdiği Bartın70x100 ebatlı gazete ile tarihi misyonunun yerine getiriyor.

Cemal Aliş’in aynı tarihlerde kurduğu Azim Kitabevi de Türkiye’nin en eski kitabevi olarak hayatını sürdürüyor.

Bölgenin hafızası durumunda ve dokuz üniversite de tez konusu olan Bartın Gazetesi imtiyaz sahipleri ve çalışanlarını bu vesile tebrik ediyorum.

İnanıyorum ki, 99. yaşındaki Bartın, bundan sonrada tarihe tanıklık ve tercümanlık yaparak ulvi/kutsi görevini yerine getirecektir.

Başarı dolu Daha nice yıllara Bartın Gazetesi…

 

 

DOSTUM ÖREN, ‘ÇAKALLAR’ LAFI HİÇ YAKIŞMADI

Her fırsatta siyasi yozlaşmanın gelecek nesillere yaptığı tahribattan söz ediyorum.

Siyasi yozlaşma, elbette siyasilerimizin ektiği bir ayrık otu. Elbette geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz üzerinde etkili oluyorlar.

Geçtiğimiz hafta Zonguldak’ta bir siyasi partinin temsilcisi, yaptığı açıklamada, diğer siyasi partilerin il başkanlarını ‘genel merkezin papağanları’ olarak lanse etmişti.

Yöre ve ülkenin sorunlarını çözmek için politikaya atılmış olan siyasilerin, diğer siyasi partilerin temsilcilerini ‘ötekileştirmek’ için böyle kelimeler kullanması; hem partiler arası diyaloğu hem de savunulan demokrasiyi zedeler. Ülke sorunlarına çözüm bulunacaksa ‘demokrasinin olmazsa olmazlarından’ seçim/sandık üzerinden bulunacaktır. Bunun yolu da ‘örnek’ tutum ve davranışlardan geçer.

‘Geleceğin teminatı gençler’ konusunda bu hafta bir eleştiride dostum Türk Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Şahin Öner’e.

Bir siyasi partinin Çaycuma ilçe Başkanı’nın, Çaycuma’da bir Orta okul müdürü için ‘velilerden masa almak için para topluyor’ açıklamasına yaptığı ‘müdürümüzü çakallara yem etmeyeceğiz’ açıklaması gerçekten ‘abesle iştigal’ bir açıklama.

Adı geçen okul müdürü, edindiğim bilgilere göre Çaycuma da gerçekten de ‘sıtk-ı sadakatle’ çalışan bir eğitimci. Siyasi parti temsilcisi ‘cahillik veya siyasi çıkar için’ böyle bir açıklama yapabilir.

Dostum Ören, ‘çakallar’ lafı hiç yakışmadı. Hele bir eğitimci olarak… Basın Açıklamalarını sadece yazının muhatabı siyasetçi değil, eğitim/öğretim camiasındaki öğrenci/ öğretmen /veliler okumuyor mu? Şimdi aynı şahıs ‘çakal sensin’ dese ne olacak?

Eğitimcinin görevi sadece öğrenci eğitmek değildir. Velilerde eğitim alanı içindeki insan gurubudur. Eğitim camiası içindeki dernek ve sendikaları görevi her ne kadar siyasi partilerin arka bahçeleri de olsalar, aleni siyaset yapmak değil; insanları birleştirmektir.

Konu, usul-ü kaidesince halledilebilirdi.

 

 

TTK’DA ÖZEL GÜVENLİK AMİRİ DEĞİŞTİ

Türkiye Taşkömürleri Kurumu bünyesindeki ‘Taşoran Özel Güvenlik Amirliği’ne Murat Aslantürk getirildi. Aynı zamanda güvenlik amir yardımcıları ve koruma gurup şefleri de atandığı öğrenildi.

Güvenlik amirliği kurumun lojistik, yangın, hırsızlık planlarını yapar, denetler.

Güvenlik amirliği, 300’e yakın personelle TTK’nın Çaydamar, Liman, Genel Müdürlük, Gelik, Üzülmez, Kozlu mıntıkası gibi yerlerin güvenlik koruma görevlerini yapıyor.

TTK son 10 yılda 3 güvenlik amiri değiştirdi (Zekeriya Erdoğan, Nurettin Ünlü, Murat Aslantürk)

Üçü de taşeron güvenlikten.

Güvenlik amirinin neden ‘norm kadrosu güvenlik olan’ güvenlikçilerden atanmadığı tartışma konusu. Bu, ‘görevde zafiyet’ doğurur mu?’ şeklinde başka bir tartışmayı getiriyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HOTANTO, DEVLET, BAŞKANI, , , LUMUMBA’NIN, SELAMI, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı