google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 15:27 Bu haber 1292 kez okundu
 
İKİNCİ DALGA GELEBİLİR
GÜNDEM Haberi
İKİNCİ DALGA GELEBİLİR

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban “Coronavirüs Pandemisi” ile ilgili ikinci kez basının karşısına çıktılar.

Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Coronavirüs Pandemisi” ile ilgili olmlu tablo çizerken Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban, daha karamsar konuştu.

Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban eski hayata dönmek çok riskli, üniversite olarak normalleşmek için çok erken, ikinci dalga gelebilir ve zarara daha ağır olabilir dedi.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Şenay Özdolap Çoban “Coronavirüs Pandemisi” ile ilgili merak edilen sorulara cevap verdiler. Toplantının açılış konuşmasını yapan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, "yüz yüze eğitimi bitirdik. Yaz okulu ve eleme sınavlarının nasıl yapacağımız henüz belli değil ve bu konuda bir karar vermedik. İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi önümüzdeki dönemde yüz yüze eğitim yapmayacaklarını açıkladı. Biz bir an önce öğrencilerimize kavuşmak istiyoruz. YÖK Eylül'e kadar uzaktan eğitime karar verdi” dedi.

ÖZDOLAP; İLK RAUNDU KAZANDIK

21 Mayıs'a kadar pandemi sürecini değerlendiren Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.  Dr. Şenay Özdolap Çoban,  “COVİD-19  Savaşında ilk raundu kazandık” dedi.

Prof.  Dr. Şenay Özdolap Çoban, “ COVİD- 19’la  savaşmak için 25 Şubat'tan itibaren hazırdık yaptık ve beklemeye başladık. Hastalarımızdan numuneler alınarak kendi laboratuvarımızda inceledik. Hasta olan arkadaşlarımız ve yakınları için kaygılandık ve kaybettiklerimiz de oldu. Bu savaşla mücadeye devam ediyoruz.  29 Mart'tan itibaren Zonguldak ve Bartın illerinin testlerini yapmaya başladık. 4 plazma bağışçımızdan 4 hastamız plazma tedavisi oldu 3 tanesinde başarılı olduk maalesef bir tanesini kaybettik.  COVİD-19 ile mücadele sürecini üniversite olarak başarıyla yönettik. COVİD-19 mücadele ederken aynı zamanda bine yakın da ameliyat yaparak normal hastalarımızın tedavisini ve ameliyatlarını yaptık”

ÖZDOLAP; DİKKAT ETMEZSEK İKİNCİ DALGA KAÇINILMAZ.

“Son iki gündür pozitif sonuç almıyoruz ve sosyal mesafe  kuralına ve maske kullanımına çok dikkat etmeliyiz. Plazma ve kan bağış stoklarımız bitmek üzere” dedi.  Uygulama Merkezi Müdürü profesör Dr. Şenay Özdolap Çoban, Basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çoban,  Maske  takmaya ve uzmanların yaptığı uyarılara dikkat etmezsek ikinci dalga kaçınılmaz. Bu virüsün karakteri yeni ortaya çıkıyor. Diğer virüsleri tanıyoruz ona göre tedavi uyguluyoruz.  COVİD- 19'u tanıdıkça tedavilerimizi geliştiriyoruz”

ÖZDOLAP; NORMALLEŞMEK 7- 8 AY SÜRER

“Kontrollü yeni bir normal hayatta dönmemiz 7- 8 ay sürebilir. Normal hayat demek eski hayata dönmek değil.  Mesafeye uyarak, maske takmaya devam ederek ve kendimizi koruyarak yeni normal hayatımıza devam edeceğiz bundan sonra.

Türkiye çok hızlı önlemler aldı okular erken kapatıldı. Maske kullanımı yayıldı, dış ülkelerle olan sınır kapılarımızın erkenden kapatılması virüsün hızını yavaşlattı”

ÖZDOLAP; TÜRKİYE OLARAK BAŞARILIYIZ

“Dünya çapında virüse karşı verilen savaşta Türkiye olarak başarılıyız. Atatürk Devlet Atatürk Devlet hastanesi ilk seçilen hastanedir Biz bütün Zonguldak genelindeki özel ve devlet hastaneleri olarak bilinçli ve ortak çalıştık. Hepimiz biliyoruz ki Zonguldak akciğer ve kronik rahatsızlıkları konusunda ölüm oranları çok yüksek. Maden ocakları santraller ve hava kirlilikleri Bu hastalıkları arttırıyor. Zonguldak'ın zorlukları bakanlıklar tarafından bu süreçte fark edildi” dedi.

 

Haber : Muhammet KARAPINAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İKİNCİ, DALGA, GELEBİLİR,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı