İŞSİZLİK VAR ÇÖZÜM YOK… google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
17 Aralık 2018 - Pazartesi 22:16 Bu haber 5192 kez okundu
 
İŞSİZLİK VAR ÇÖZÜM YOK…
TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğü, son bir yıllık 15 yaş ve yukarı yaştakilerin işsizlik oranını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
İŞSİZLİK VAR ÇÖZÜM YOK…

Yerel seçimler arifesinde, ülke genelinde en çok konuşulan konular arasında, işsizlik, enflasyon ve siyasi gerginlik gelmektedir.

Hükümetin, seçim yatırımları arasında da çalışanlar(19. 5 milyon kişi), emekliler(12. 3 milyon kişi) ile enflasyon(yüzde 21.76) ve işsizlik(7 milyon kişi) önemli yer tutmaktadır.

İşsiz, ‘Geçinmek için iş arama durumu’ veya ‘Çalışmak için iş bulamama’ şeklinde tarif ediliyor.

İşsizler, cari ücrete göre iş arayanlar ile yüksek ücretle iş arayanlar şeklinde çeşitlense de; sigortasız, asgari ücret altında çalışmak isteyenler ile emekli maaşı yetmediği için pazarlıksız çalışmak isteyenler diye de sınıflanıyor.

İşsizlik oranının yükselmesi, ülkeyi idare edenlerin karnelerine zayıf not olarak işlenmekte, seçim arifelerinde aleyhte tezahürat ve oy kaybı olarak önlerine gelmektedir.

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, son bir yıllık(Ekim 2017-Ekim 2018)15 ve daha yukarı yaştakilerin işsizlik oranını açıkladı.

Buna göre işsiz sayısı 330 bin aratarak 3 milyon 749 kişi oldu. İşsizlik oranı 0.8 artışla ise 11. 4 olarak gerçekleşti.

Aynı dönemde tarım dışı işsizlik oranı 0.7 artışla yüzde 13.5 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta(15-24 yaş) işsizlik oranı 1.6 puan artarak yüzde 21.6 oldu. 11-64 yaş grubunda ise bu oran 0.9 puanlık artışla yüzde 11. 7 olarak gerçekleşti.

Tıp adamları, işsizlik ve yoksulluğun, ruh sağlığını bozan etkenlerin başında geldiğini belirtiyor.

Asgari ücretin bile(Bin 603TL) açlık sınırı(Bin 940TL) altında olması, işsizler açısından durumun fecaatini ortaya koyuyor.

Yerel seçimler arifesinde işsizliğin tartışılması, iktidarın önlem alması açısından zorunluluk, işsizler açısından umut olarak bekleniyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İŞSİZLİK, VAR, ÇÖZÜM, YOK…, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı