Haber Detayı
23 Nisan 2015 - Perşembe 09:14 Bu haber 4120 kez okundu
 
İzciler Çanakkale’ye kınalarla uğurlandı
Civa Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü, Çanakkale Savaşının 100. Yılında Türkiye İzcilik Federasyonu’nun düzenlediği “Milli Bilinç Kampı” için Çanakkale’ye kına töreniyle uğurlandı.
- Haberi
İzciler Çanakkale’ye kınalarla uğurlandı

Civa Gençlik ve İzcilik Spor Kulübü, Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı gerekçesiyle Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından düzenlenen “Milli Bilinç Kampı” için Zonguldak Valilği önünde düzenlenen kına töreninin ardından dualarla Çanakkale’ye uğurlandı.
Düzenlenen törene, Milli Eğitim Müdürü Turgut Özbek, İzcilik Federasyonu Zonguldak İl Temsilcisi Mehmet Çakmak, Civa İzcilik Kulübü yönetim kurulu üyelerinin başta olmak üzere, izciler, velileri ve birçok vatandaş katıldı. 22-26 Nisan 2015 tarihleri arasında Çanakkale’de gerçekleşecek olan kampa giden izcilerin velileri törende duygusal anlar yaşadı. 

“Dedeciğim ben geldim”
Hazırlanan kınalar veliler tarafından Çanakkale Savaşı’na kınalı yollanan şehit ataları adına minik izcilerin başlarına sürüldü. Ardından Çanakkale’ye gitmek için yola çıkan izciler, Türkiye’nin 81 ilinden ve Dünya’nın 28 ülkesinden gelecek izciler ile birlikte 22-26 Nisan tarihleri arasında 57. Alayın Çanakkale’de toplandığı yerde toplanacaklar. Kampta ayrıca 25 Nisan’da sabah ezanıyla beraber kınalar yakılacak ve “Dedeciğim Ben Geldim” sloganıyla 17 km’lik “57. Alay Yolu” yürüyüşü gerçekleştirilecek. 

Dedelerinin yürüdükleri yolda yürüyecekler
Civa Gençlik İzcilik ve Spor Kulübü Başkanı Süleyman Şenol, törende yaptığı açıklamada; “Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Çanakkale Milli Bilinç Kampına, izci ve liderimizle birlikte katılacağız. Çocuklarımız, ana babalarının huzurunda kınalar yakılıp, dualarla uğurlanacaklar. Atalarımızın vatan millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşayarak hissedip, onların kaldığı yerde kalacaklar, yürüdükleri yolda yürüyecekler.” dedi. Fadime YILMAZ ELMA

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzciler, Çanakkale’ye, kınalarla, uğurlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı