0
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 18:32 Bu haber 8644 kez okundu
 
Kadın işsizler çoğalıyor
EKONOMİ Haberi
Kadın işsizler çoğalıyor

* Zonguldak İş Kur İl Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılı sonu itibariyle Kuruma iş aramak üzere kayıt yaptıran 21 bin 388 kişiden 11 bin 922 ‘si kadındır.
 * Bu verilere göre Kuruma kayıtlı işsizlerin yaklaşık 55 ‘ini kadınlar oluşturmakta olup, işsizliğin yoğun olduğu grupların başında genç işsizlerden sonra kadın işsizlerin geldiği görülmektedir. Kurumun Ülke geneli verilerine bakıldığında İl verileri ile benzerlik göstermektedir.


Zonguldak İş Kur İl Müdürlüğü tarafından açıklanan verilere göre 2017 yılı sonu itibariyle Kuruma iş aramak üzere kayıt yaptıran 21 bin 388 kişiden 11 bin 922 ‘si kadındır.
 Bu verilere göre Kuruma kayıtlı işsizlerin yaklaşık 55 ‘ini kadınlar oluşturmakta olup, işsizliğin yoğun olduğu grupların başında genç işsizlerden sonra kadın işsizlerin geldiği görülmektedir. Kurumun Ülke geneli verilerine bakıldığında İl verileri ile benzerlik göstermektedir.
İŞ Kur İl Müdürlüğünden yapılan açıklama şu şekilde:
“İlimizde kadın istihdamının az olmasının en büyük nedenlerini; mesleksizlik ve Zonguldak iş gücü piyasasının kadınlardan çok erkeklere yönelik sektörlerde işyerlerinin bulunması olarak belirtebiliriz. Yine, evlerde yapılan işler kapsamında (çocuk bakıcılığı, gündelik temizlik işleri, hasta ve yaşlı bakımı vb. işler) ve tarımda kadınların kayıt dışı istihdam edilmesi, kadınların iş gücüne katılımının resmi verilere yansımamasına sebep olmaktadır. Kurumumuzca, işverenlerin verdiği iş ilanlarında mesleğe yönelik özel durumlar olmadığı sürece cinsiyet ayrımcılığına izin verilmeyerek ilanlara kadın-erkek herkesin müracaat etmesi sağlanmaktadır. İşverenler ilan verme aşamasında konu hakkında uyarılmakta, mümkün oldukça ilanlarda cinsiyet ayrımcılığına müsaade edilmemektedir. İl Müdürlüğümüzün 2017 yılı verilerine göre 2.935 kişi işe yerleştirilmiştir. İşe yerleştirilenlerin 1.435 ‘ini kadınlar oluşturmakta olup, kadınların oranı 48’dir. Zonguldak iş gücü piyasası gibi emek yoğun ve erkek istihdamı ağırlıklı olan iş gücü piyasasında bu oran Ülke geneli verilerine göre iyi bir oran olarak karşımıza çıkmaktadır. İlimizde kadın istihdamı Ülke geneline göre iyi olmakla birlikte, kadınlar arasında mesleksizlik sorununun çözülmesi ve kadınların daha çok istihdamına olanak sağlanacak işletmelerin kurulması kadın istihdamını daha da arttıracaktır. Kurum hizmetleri içerisinde yer alan işbaşı eğitim programı, mesleki eğitim kursu ve toplum yararına program gibi aktif iş gücü uygulamalarımızda da kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık politikası izlenmektedir. 2017 yılında düzenlenen 2.723 kişilik işbaşı eğitim programlarına katılan kadın sayısı 1.563 olup oran 57,40 ‘tır. Yine 1.702 kişilik düzenlenen mesleki eğitim kurslarında kadın kursiyer sayısı 1.534 olup oran 90,13 ‘tür.
 Toplum yararına programlardan faydalanan kişi sayısı 1.794 olup 1.075 kadın bu programlarda istihdam edilmiş ve katılım oranı 59,92’ dir.

Haber Merkezi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, işsizler, çoğalıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı