Haber Detayı
24 Nisan 2015 - Cuma 17:10 Bu haber 3305 kez okundu
 
Kadın yapamaz deme..
Biri üniversite öğrencisi iki çocuk sahibi Neriman Tüysüz, kendi evinde başladığı ustalığı meslek edinerek ekmek parasını çıkarmaya başladı.
YAŞAM Haberi
Kadın yapamaz deme..

Aslen Samsun Doğumlu olan ve 1963 yılında daha 1 yaşındayken Zonguldak’a gelerek, burada yaşamaya başlayan 43 yaşındaki Neriman Tüysüz, evlendikten sonra elektrikçi olan kocasıyla birlikte inşaat işleri yaparak aile bütçesine katkı sağlıyor.
Sigortalı bir işte çalışamayan 43 yaşındaki elektrik ustası eşi Salih Tüysüz’ün piyasaya iş yapmasından dolayı kendi evinin boyasını yapmaya başlayan Neriman Tüysüz daha sonra komşularına yaptığı boya badana işlerinin duyulması sonucu piyasaya iş yapmaya başladı.
‘Tesisat nedir ki, tesisat kolay, zor olan badana’ diyerek inşaatta her türlü işi yapabildiğini belirten Neriman Tüysüz; ’15 senedir bu işi yapıyorum. İlk olarak eşimin piyasaya elektrik işi yapmasından ötürü kendi evimin boyasıyla başladım. Evimin boya badanasını ben yapıyordum. Daha sonra komşularınkini, ardından da piyasaya iş yapmaya başladım. Eşim bir yerden emekli falan değil. Resmi bir işi yok. Kendisi elektrik ustası. Bende eşimin dostumun tavsiyeleriyle kesene usulü dışarılara iş yapmaya başladım. Bazen eşimle bazen de yalnız inşaat işi alıyorum. Tesisat nedir ki, badana işi çok zor. Ama işimi seviyorum. Sahiplendim ve severek yapıyorum. İki çocuk annesi babasıyız. Çocuğumuzun biri üniversite okuyor, diğeri üniversiteye hazırlanıyor. Hayat şartları, geçim sıkıntısı kadınlı erkekli çalışmaya zorluyor. Ama kadınlar hep kolay iş yapacak diye bir şey yok. İşi sevmek, sahiplenmek önemli. Ben erkeğin yapabileceği her işi yaparım’ dedi. 
Neriman Tüysüz’ün eşi Salih Tüysüz ise; ‘Ben elektrik ustasıyım. Dışarda çalıştığım için evin işleri hep eşime kalıyordu. Evin boyasını kendisi yapardı. Sonra komşulara yardım etmeye başladı. Ardından eşin dostun tavsiyeleriyle benimle beraber inşaat işi yapmaya başladı. Değme ustalara taş çıkarır. Boya, badana, elektrik su tesisatı her işi Neriman dört dörtlük yapar. Kredi ile daha yeni ev aldık. Ortak kazandığımız parayla hem çocuk okutuyoruz, hem kredi borcu ödüyoruz hem de evi geçindiriyoruz. Herkese örnek olacak bir çalışma performansı ve sevgisi taşıyor. Ben eşime aile bütçesine verdiği katkılarından ötürü teşekkür ediyorum’ dedi. Seda FİDAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kadın, yapamaz, deme..,
Yorumlar
Haber Yazılımı