KAMİTOĞLU, İMALATÇI ÜYELERİ UYARDI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
07 Ağustos 2020 - Cuma 13:45 Bu haber 888 kez okundu
 
KAMİTOĞLU, İMALATÇI ÜYELERİ UYARDI
GÜNDEM Haberi
KAMİTOĞLU, İMALATÇI ÜYELERİ UYARDI

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) imalatçı üyelerini uyardı. Çaycuma TSO Başkan Zekai Kamitoğlu, “ Sanayi Sicil Belge sisteminde yapılan güncelleme neticesinde, elektronik Sanayi Sicil Belgesi uygulamasına geçilmiş olup; sisteme kayıtlı sanayicilerimizin İl Müdürlüklerine elden müracaat etmesine gerek kalmadan, sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik vb. tüm işlemlerin e-devlet kapısından sunulmaya başlanmıştır.” dedi.
İmalatçı üyelerini güncelleme konusunda uyaran Kamitoğlu, “ T.C. Sanayi ve Teknoloji bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü, Sanayi Sicil Belge sisteminde güncellenme yapılarak 17/04/2020 tarihi itibariyle elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçildi. Genel Müdürlükten yapılan bilgilendirmede sisteme kayıtlı sanayicilerin İl Müdürlüklerine elden müracaatlarına gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, gibi tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil bilgi Sistemine girerek yapabilecekleri belirtildi. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayiciler, Sanayi İl Müdürlüklerine elden başvuruya gerek kalmadan sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, gibi tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabilecekler. Ayrıca sistemden Sanayi Sicil Belgelerini pdf formatında indirebilecek ve çıktı alarak kullanabilecekler.” şeklinde konuştu.

MEVZUAT KONULARINDA BİLGİ VERDİ

Sanayi Sicil Belgesinin kullanıldığı mevzuat uygulamalarında dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Kamitoğlu, “ Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçildiğinde artık matbu formda ıslak imzalı ve mühürlü belge basımı yapılmayacak. Belgeler karekodu ve doğrulama linki bulunan formatta, sistem üzerinden işletme tarafından indirilebilecek ve çıktısı alınarak kullanılabilecek. Kayıtlı sistemler e-belgesine ilişkin vize başvurularını SSBS üzerinde vize bitiş tarihinden itibaren 1 ay içinde yapmaları gerekiyor. Bu durumda zamanında yapılan başvuru olarak değerlendirilecek, güncel vize tarihi belge tarihine ait gün ve ay esas alınarak e-belgeye işlenecek. Bu durumda, örneğin; sanayi sicil belge tarihi 12/07/2018 olan bir işletme 20/07/2020 tarihinde vize başvurusu yapması ve onaylanması durumunda e-belgesinde vize tarihi 12/07/2020, vize bitiş tarihi 12/07/2022 yazılacak. Ancak işletme vize başvurusunu 1 aylık süreyi geçirerek yapması durumunda gecikmiş başvuru olarak değerlendirilecek, bu kapsamda güncel vize tarihi bölümü başvuru yapılan tarih esas alınarak e-belgeye işlenecek, vize bitiş tarihi ise periyodu bozulmadan yine belge tarihi esas alınarak belirlenecek. Bu durumda sanayi sicil belge tarihi 12/07/2018 olan bir işletme 18/09/2020 tarihinde vize başvurusu yapması ve onaylanması durumunda e-belgesinde vize tarihi 18/09/2020, vize bitiş tarihi 12/072022 yazılacak. Bazı işletmelerde matbu formda belgenin güncel vizesi yapılmış olduğu halde geçiş sürecinden dolayı sistemde yer alan e-belgedeki vize tarihinin uyuşmadığı durumlarda daha önce matbu formda ibraz edilen vize bitiş tarihi esas alınacak. Bununla birlikte henüz ilk vize tarihi gelmemiş işletmelerin e-belgesinde vize tarihleri bölümü ise boş kalacak.” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KAMİTOĞLU,, İMALATÇI, ÜYELERİ, UYARDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı