0
Haber Detayı
17 Aralık 2018 - Pazartesi 15:34 Bu haber 3915 kez okundu
 
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!
Zonguldak İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, kış aylarında gerçekleşen karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyardı.
SAĞLIK Haberi
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT!

. İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, karbonmonoksit zehirlenmesinin ne olduğu ve zehirlenmeye  karşı alınması gereken önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.

Güner, “Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaşmaktadır. Güneybatıdan esen bir rüzgâr olan "lodos" nedeniyle her yıl onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlenmektedir. Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Havagazı, kömür vb. ısıtma amacıyla kullanılan her tür soba ve ocakta yarma sırasında oluşur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeni ile meydana gelir. Karbonmonoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmazsa, zehirlenmeler ölümle sonuçlanabilir. Soba zehirlenmesi; odun, kömür gibi ısınma aracı olarak kullanılan maddelerin yanması ile ortaya çıkan karbonmonoksit CO ) gazından kaynaklanır. Bu gaz solunduğunda, akciğerlerden kana karışarak kanda oksijen taşıyan moleküllere bağlanarak oksijenin dokulara taşınmasını engeller. Bunun sonucunda dokulara yeterli oksijen taşınamaz ve kişi hayatını kaybeder. Soba zehirlenmeleri nedeniyle söz konusu üzücü olayların yaşanmaması için vatandaşlarımızın soba kullanımı konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Zehirlenme durumlarında hasta bulunduğu yerden temiz havalı bir yere taşınmak ve hemen suni solunum yaptırılmalı. Hasta vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, karbonmonoksit zehirlenmesi ile ilgili açıklamalarından sonra soba ve bacalarda uyulması gereken kurallara değindi. Güner, “Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir.

Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır.Aşırı doldurulan sabanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir.

 Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır.

İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.

Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir.

 Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalıdır.  Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır.

 Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmelidir.

Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1 m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkası mutlaka takılmalıdır.

 Binaların Yangından Korunması yönündeki mevzuat hükümlerine uyulmasına özen gösterilmelidir. “ şeklinde konuştu.

Daha sonra Ertuğrul Güner, açıklamalarında  şofben kullanımında dikkat edilecek konulara değindi. Güner,

Alınan cihazın kalite belgesi ve garantilerine dikkat edilmelidir.

Şofben mutlaka bacaya bağlanmalı, baca bağlantısı olmayan (bina aydınlığına v.b. bağlı) şofben asla çalıştırılmamalıdır. Evrakın elektronik imzalı suretine littp://e-belge.saglik.gov.tr adresinden 5bcd2299-3242-499e-be93-2fiffel67a65 kodu ile erişebilirsiniz. Bu belge 5070 sayılı elektronik imza kanuna göre güvenli elektronik imza ile imzalanmıştır,

Şofbenin monte edileceği mekân yeterli büyüklükte olmalı, şofben mümkünse banyo yerine balkona veya başka bir havadar mekâna takılmalı, şofbenin montajı mutlaka yetkili servis tarafından yapılmalıdır.

Şofben zehirlenmeleri genellikle gaz kaçaklarından değil, yeterli havalandırma yapılmayan yerlerde yetersiz hava ve yetersiz yanma sonucunda oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesiyle gerçekleştiği için şofbenin kullanıldığı yere sürekli temiz hava girmesi sağlanmalıdır.

Bacalar yatak adalarından, merdiven sahanlığından, bina girişlerinden, havalandırma boşluklarından, çatı arasından, banyo ve tuvaletten geçirilmemelidir.

Konutlarda gaz kaçaklarına karşı uygun yerde detektör bulundurulmalıdır.

Şofbende gaz kaçağı hissedildiğinde: öncelikle gaz vanası ve tüp dedantörü kapatılmalı, elektrik düğmeleri açılmamalı açıksa hemen kapatılmalı, kibrit - çakmak gibi alev ve kıvılcım çıkartabilecek hiçbir işlem yapılmamalı, pencereler karşılıklı açılarak ortam havalandırılmalı, hızla gaz şirketi yetkilisi veya şofben servisi aranmalıdır.” İfadelerine yer verdi.

LODOS SÜRESİNCE SOBA YAKILMAMALIDIR!”

Ertuğrul Güner, lodos süresince dikkat edilmesi gereken konulara da değinirken, özellikle lodos süresi boyunca soba yakılmaması gerektiğini vurguladı.

Güner, Lodos esintisinin etkili olduğu süre boyunca gerekmedikçe soba yakılmamalıdır.

Yanmakta olan soba yatmadan evvel mutlak surette söndürülmelidir.

Bina yanlarında veya çatı saçak altlarında yürümemeye veya durmamaya özen gösterilmelidir.

Kapan, sarkan ve yere düşen elektrik hatlarına ve kablolarına yaklaşmayınız ve bu gibi durumları 186 no'lu telefondan Elektrik Arıza Servisi'ne bildirilmelidir.

Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda derhal 110 no'lu telefondan itfaiye Servisini aranmalıdır.

Ortaya çıkabilecek acil sağlık sorunlarında derhal 112 no'lu telefondan Acil Yardım Servisi aranmalıdır.

Doğalgaz Şebekesi ile ilgili ortaya çıkabilecek sorunlarda 187 no'lu telefondan Doğalgaz Arıza Servisi aranmalıdır.” dedi.

Son olarak karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtilerine değinen İl Sağlık Müdürü Ertuğrul Güner, konuyla ilgili açıklamalarını şöyle sonlandırdı, “Baş ağrısı, bulantı nefes darlığı yığılma, baş dönmesi, bilinç kaybı gibi belirtiler  karbonmonoksit zehirlenmesini gösterir.Eğer karbonmonoksitten zehirlendiğinizi düşünüyorsanız, Hemen camlar açılmalı ve ortamın havalandırılması sağlayın. Hızla ortamdan uzaklaşın ve açık havaya çıkın.112 Acil Yardım Servisini arayın.”

Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: KARBONMONOKSİT, ZEHİRLENMELERİNE, DİKKAT!,
Yorumlar
Haber Yazılımı