Haber Detayı
17 Nisan 2015 - Cuma 08:42 Bu haber 4875 kez okundu
 
Kasap, “Turizm potansiyelimiz büyüyecektir”
Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekai Kasap, Zonguldak’ın turizm potansiyelinin her geçen gür arttığını vurgulayarak, madencilik olgusuyla harmanlan şehrimizin tarihsel, kültürel yapısı ve doğasıyla ilgi odağı olan bir coğrafyaya hakim olduğunu söyledi.
TURİZM Haberi
Kasap, “Turizm potansiyelimiz büyüyecektir”

Tüm Türkiye genelinde 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası kapsamında bilgi veren Kültür ve Turizm İl Müdürü Zekai Kasap, turizm sektörünün her hızla geliştiğine dikkat çekerek, ülkemizin Avrupa pazarında yüzde 3 gibi bir önemli paya sahip olduğunu belirtti. Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü olarak turizm pastasında yer almaya çalıştıklarını ifade eden Kasap, turizm yatırımlarının artırılması gerektiğini söyleyerek, “Genel olarak düşündüğümüzde turizm yatırımları devletten beklenilmemeli, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve yatırımcılar, sağlarsa daha başarılı sonuçlar ortaya çıkacaktır” dedi. 

“İlgi odağı bir coğrafyaya hakimiz”
Zonguldak’ın madencilik olgusuyla harmanlandığını kaydeden Kasap, bunun yanı sıra kentin, tarihsel, kültürel yapısı ve doğasıyla ilgili odağı olan bir coğrafyaya hakim olduğunu söyledi. İlimizin mağara yönünden de çok zengin olduğunu belirten Kasap, “Tarihsel ve yayla turizmi kapasitesinin yüksek olduğu bir kentte yaşamaktayız. Antik Tieon kentimizin gün yüzüne çıkarılması için yürütülen kazı çalışmalarında milattan öncesine ilişkin bulgulara eriştik. Süratle ilerleyen çalışmalarımızın devam edeceğine de inanıyorum” diye konuştu. Ereğli’de bulunan Cehennemazğı Mağaralarının da şehirdeki turizm potansiyeli için önemli olduğunu belirten Kasap, “Cehennemağzı Mağaralarımız bütün muhteşemliğiyle hizmet vermekte ve bölgeye büyük ölçüde turist çekmektedir. Yol çalışmalarımız tamamlandığında ve hava alanlarımızın kapasiteleri arttığında umuyorum ki ülkemizdeki turizm pastasındaki payımız büyüyecektir” şeklinde konuştu.

Potansiyel artıyor
Zonguldak’ın turizm potansiyeli hakkında derlenen istatistiki veriler hakkında bilgi veren Kasap, şehirde hiç yadsınamayacak konaklama tesisleri olduğuna dikkat çekerek, “Kentimizde, 2014 yılında 85 bin 502 yerli, 765 yabancı turist gecelerken, yine 2014 yılında 72 bin 463 yerli, 498 yabancı turistte giriş yapmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafınca verilen işletme belgeli tesislere bakıldığında geçtiğimiz yıl 114 bin 12 yerli, 5 bin 169 yabancı turist giriş yaparken, yine aynı yıl içerisinde 319 bin 909 yerli ve 12 bin 345 yabancı turist gecelemiştir. Deniz-sınır kapısı istatistiklerine baktığımızdaysa Ereğli Deniz Sınır Kapısı’ndan bin 737 yerli, 347 yabancı turist giriş yapmış, 3 bin 84 yerli, 378 yabancı turistse çıkış yapmıştır. Bu rakamlara bakıldığında, gerekli yatırımlar yapıldığı, turizm çeşitliliğinin artırıldığı ve uygulamaya konulduğunda çok daha fazla turist çekebileceğimizin görülmekte” ifadelerini kullandı. 


“Gurur verici”
Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA)  işbirliği ve Valilik koordinasyonunda yürütülen ‘Zonguldak Lezzet Atölyesi’ projesi hakkında da bilgi veren Kasap, “ ‘Lezzet Atölye’mizin birinci etabının tamamladık. İleriki bir aşamasının da talimatını alarak BAKKA’nın finansmanı ve özel idare iş birliğiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Lezzet Atölye’miz, turistlere Zonguldak mutfağının lezzetlerini sunacak. Turistlerin konakladığı otelde yöremizin mutfağından yemekler sunabilmek beğeni kazandırmanın yanında aynı zamanda gurur vericidir” diye konuştu.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Zekai Kasap
Yorumlar
Haber Yazılımı