Haber Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 08:23 Bu haber 7917 kez okundu
 
Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi muhtarları isyan etti
Çatalağzı Beldesi Cumayanı muhtarı İbrahim Cinoğlu ve Körpeoğlu Mahalle Muhtarı Hüseyin Gökcan mahallelerinin sorunlarını dile getirerek, yetkililerin duyarsız kaldıklarını belirttiler.
- Haberi
Kilimli İlçesi Çatalağzı Beldesi muhtarları isyan etti

Çatalağzı Beldesi Cumayanı muhtarı İbrahim Cinoğlu Mahalle yolundan Eren Enerji Kül taşocağı- kül barajına giden kül ve kömür taşıyan ağır tonajlı araçların yoğunluğundan dolayı yolun yürünemez hale geldiğini, durumu Eren yetkililerinin bilmesine rağmen yola bakım ve onarımın yapılmadığını belirtti.

Çatalağzı Beldesi Cumayanı muhtarı İbrahim Cinoğlu ayrıca Eren Enerji’nin sıcak su sistemine bir an önce geçmesini istediklerini belirterek; ‘Eren’in bize yapacağı en büyük iyilik bu olur’ dedi.

Çatalağzı Körpeoğlu Mahalle Muhtarı Hüseyin Gökcan ise iki büyük yatırımın beldede olmasına rağmen işsizlik sorununun halt safhada olduğunu belirterek, işçi alımlarında işverenin muhtarlarla görüş alışverişinde bulunması gerektiğini söyledi.

Çatalağzı Körpeoğlu Mahalle Muhtarı Hüseyin Gökcan ayrıca Eren Enerji’nin enerji hattının mahallenin üzerinden geçtiğini belirterek, bu hattın zararıyla ilgili kimsenin mahalle sakinlerini bilgilendirmediğinden yakındı.


Gökcan mahalle arazilerinde bulunan su ve kül barajı alanının etrafının kapatılması gerektiğinin üzerinde durarak, vatandaşın girmesi yasak olan arala hayvanlarının girdiğini, barajdan su içen hayvanların hastalanarak öldüğünü iddia etti


Çatalağzı Beldesi Cumayanı muhtarı İbrahim Cinoğlu; ‘Eren Enerji kuruluş aşamasından bu zamana kadar yatırımdan çok çevreye verdiği zararlarla topluma yansıyan noktaları var. Bunlar çok yoğun. Özellikle Çatalağzı Cumayanı Mahallemizin içinden geçen taşocağı nakliye yolunun her geçen gün tozdan ve çamurdan yürünemez hale gelmesi mahalle sakinlerimizi isyan ettiriyor. Bu yönde Eren yetkilileri hiçbir çalışma yapmıyor. Limandan Karabük firmasına giden kömür nakliyesi yapan yol güzergahı bizim mahallemizin içinden geçmekte. Bunlarla bağlantılı olarak yolda büyük bir hasar var. Hasarlarla ilgili bakım ve onarıma halen geçilmedi. Belediye Başkanımız üst geçiş sözü verdi ama binek araçlarımızın geçişinde de sorun yaşıyoruz. Araçlarımız çamur oluyor, bozuk yolun etkisiyle bozuluyor yollarda kalıyor. Eren Enerji verdiği yarardan çok şuandaki yaşam alanımızı daraltacak, yaşam kalitemizi düşürecek zararları var. Özellikle nakliyede sorun yaşatıyor. Nakliyenin alt yapısı yok. Yollarımız Eren yüzünden yürünemez hale geldi. Vatandaş için yapılan yolları Eren’in ve Kardemir’in kömür nakliyesini yapan araçlar kullanıyor. Ayrıca kamyon şoförleri gidiş geliş güzergahında normal vatandaşa saygılı olmuyorlar. Hız ve geçiş üstünlüğü sağlamaya çalışarak, vatandaşa sıkıntı yaratıyorlar. 

‘Sıcak su istemine biran önce geçilmeli’
Muhtar olarak bizim belediye ve siyasilerin çözmesi gereken işsizlik sorunumuza biz girmek istemiyoruz. Biz girersek bu sorunun altından kalkamayız. Biz toplumdan gelen şikayetler, yaşamımızı engelleyen sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz. Mahallelerimize ve beldemize bu büyük yatırımın yarar sağlamasını istiyoruz. Biz Eren Enerji’den sıcak su sistemini bir an önce hayata geçirmesini istiyoruz. Şuanda Çatalağzı’nda pilot bölge olarak Site ve okul belirlendi. Biz bunu özellikle düz arazilere ve mahallemize de verilmesini istiyoruz. Bunun diğer termik santrallerinde örneği var. Eren’den en büyük talebimiz bu. 8 ay boyunca kaloriferlerimiz, sobalarımız yanıyor. Çevreyi biz vatandaş olarak kendimiz de bacalarımızdan çıkan kömür dumanı ve tozuyla da kirletiyoruz. Buhar sistemi bir an önce yapılırsa vatandaşımızın çevreye ve havaya verdiği kirliliğinde önüne geçileceğine inanıyoruz. Eren’in bize verebileceği en büyük yatırım sıcak su sistemini getirmektir. Bu yatırım bize yapılabilecek en büyük iyiliktir’ dedi.

‘Asgari ücretle işe sokmak için işverene yalvarıyoruz’
Çatalağzı Körpeoğlu Mahalle Muhtarı Hüseyin Gökçan ise; ‘Mahalle olarak bizim en büyük sorunumuz işsizlik. Burada iki tane büyük termik santral var. İki büyük yatırım var ama bir o kadar da işsizimiz var. Asgari ücret maaşla işsizlerimizi işe sokabilmek için yatırımcılara adeta yalvarıyoruz. Bu yatırımın pisliğini çektiğimiz halde çocuklarımızı işe sokamıyoruz. Taşörenlere veriyoruz, iki gün sonra işten çıkartıyorlar. Muhtarlar olarak eleman ihtiyaçlarını bize söylemelerini, eleman ihtiyaçlarını kendi mahallelerimizden sağlamalarını istiyoruz. Benim mahallemin gençleri özel maden ocaklarında çalışıyorlardı. Geçtiğimiz günlerde özel maden işletmeleri ekonomik kriz nedeniyle çocuklarımızı 3 ay işten çıkardılar. Ocak ayında yeniden işe alacaklarını belirttiler ama yeni çıkan maden yasası sonucu, 10-15 yıl aynı şirkette çalışan vatandaşlarımız yeniden işlerine giremediler. Bu yasa ile önüne gelen maden de çalışamayacak. Sağlık raporlarında ciğerlerinde leke çıkanlar işlerine geri dönemedi. % 2 oranında ciğerinde kömür tozu bulunan çocuklarımızı şirketleri tekrar işe alamadı. Bu çocuklar zaten yasa öncesi o madenlerde çalıştıkları için ciğerlerine kömür tozu doldu. % 2 oranında kömür tozuyla sakat çalışamaz raporu da alamadılar, işlerine de geri dönemediler. Eren Enerji ve Çatalağzı Termik Santraline’de işe giremediler. Hepsi gurbete gitti. Burada bu kadar büyük yatırımlar varken, çocuklarımız neden gurbete gidiyor? Biz büyük yatırım sahiplerinden beldemizdeki işsizlere istihdam sağlamalarını istiyoruz. İşsizliğe çözüm bulunmazsa açlıktan buraları terk etmek durumunda kalacağız. 

‘Barajdan su içen hayvanlarımız ölüyor’
Bir diğer sorunumuz ise Eren Enerji’nin elektrik hatları mahallemizin üzerinden geçiyor. Bu enerji hatlarının insana zararı nedir? Kimse bize bu konuda bilgi vermiyor. Hatlar tepemizden geçiyor. Mahalle arazilerimizde su barajımız da var, kül barajımız da. Baraj alanına vatandaşın girmesi yasak. Vatandaşlarımız girmiyor ama hayvanlarımız baraj alanına giriyor. Barajların üzerinin kapatılması lazım. Hayvanlarımız barajdan su içmeyi bırakın, baraj alanında otlansalar bile hastalanıyorlar. Birkaç tane koyun ve keçimiz daha önce öldü. Biz barajların çevresinin kapatılması konusunda yetkililerden destek bekliyoruz’ dedi. Seda FİDAN

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Çatalağzı
Yorumlar
Haber Yazılımı