0
Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 17:39 Bu haber 3022 kez okundu
 
Kömür Kongresi' nde mekanize sistem kavgası!
Kömür Kongresi' nde mekanize sistem kavgası!
- Haberi
Kömür Kongresi' nde mekanize sistem kavgası!

Uluslararası 21. Kömür Kongresi’nde ‘Amasra Dik Damar Mekanizasyon Siteminin Tanıtımı ve Zonguldak Havzasında Uygulanabilirliği’ konulu oturumda maden mühendisleri arasında tartışma yaşandı. Maden mühendisi Fazıl Karaküp, sunumunda mekanize sistemin kuruma sağladığı faydaları ve pano üretim ile mekanize sistemi karşılaştırdı.

Katılımcı emekli maden mühendisi Osman Ceylan, sunumu beğenmediğini belirtti. Mekanize sisteme karşı konuşmalar yapan Ceylan “Bu sistemin neresini eleştireyim, o kadar soru var ki. Bir kere bu fizibilite çalışması değil. Maliyetler o kadar komik çıkartılmış ki, 30-40 tane uç harcadık diyorsunuz, kömür üretmemiş ki makine uç eskitsin. Ton başına kaç uç düşüyor, fiyatı nedir, bunların hiç biri yok” dedi.

‘Amasra’da mekanize sistem’ konulu oturumun başkanı Prof. Dr. Nuri Ali Akçın, katılımcı Ceylan’ı susturarak “Kurum bunu yaygınlaştırmak için yatırım yapıyor. Makine –teçhizat donanım alıyor. Ben sizin gurubun ve sizin gibi düşünen arkadaşların 70 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisini bu havzaya gömdüğünüzü gördüm. Siz her şeye karşı çıkmaya devam edin” diye çıkıştı.

Akçın’a cevap vermeye çalışan Ceylan’ın konuşmaları alkışlarla kamufle edildi. 1991 yılında ANÇ Dik Damar Mekanizasyon Sisteminin Tanıtımı ve Zonguldak Havzasında Uygulanabilirliği adlı proje Dünya Bankası’ndan kredi çekilerek TTK’ da uygulanmak istenmiş ancak o dönem ki kurum yetkililerinin bu projeye karşı çıktığı öğrenildi.

ÖZEL HABER: Öznur GÜNEŞ

Zonguldak’ta düzenlenen Uluslararası 21. Kömür Kongresi’nin ikinci gününde oturumlar yapıldı. Prof. Dr. Nuri Ali Akçın’ın yönettiği ‘Amasra Dik Damar Mekanizasyon Siteminin Tanıtımı ve Zonguldak Havzasında Uygulanabilirliği’ adlı oturumda Maden Mühendisi Fazıl Karaküp sunum yaptı.

Mekanize sistemin anlatıldığı oturum sırasında maden mühendisleri arasında tartışma yaşandı. Katılımcılardan emekli maden mühendisi Osman Ceylan, mekanize sisteme karşı olduğunu belirterek “Bu sistemin neresini eleştireyim, o kadar soru var ki. Bir kere bu fizibilite çalışması değil” dedi. Oturum Başkanı Prof. Dr. Akçın, Ceylan’ı susturarak “Ben sizin gurubun ve sizin gibi düşünen arkadaşların 70 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisini bu havzaya gömdüğünüzü gördüm” diye çıkıştı.

KARAKÜP: “İŞÇİLER MEKANİZE SİSTEMİ DAHA GÜVENLİ BULUYOR”

Maden Mühendisi Karaküp, mekanize sistemin TTK’ ya kattığı faydaları şöyle anlattı; “Amasra kömürleri yangına müsait olmaları ve gaz içerikli açısından metan problemi olan ocaklardır. TTK Amasra Müessesesi dik damar panolarında kara tumba, pnömatik patlatma ve göçertme sistemi yaygın olarak kullanılmıştır. Bu panolardan karşılaşan sorunlardan en büyüğü, göçertme esnasında tavan ve yan kayaçların kömüre karışması ve kömür randımanını düşürmesidir. İkinci sorun ise panonun hızlı bir şekilde ilerleyememesi sonucu oluşan, damarın kendinden yanmasıdır. Panolar zamanında bitirilememekte ve hazırlıklar aksamaktadır. Kurumda iş kazalarının azaltılması ya da önlenmesi için mekanizasyon projesi önemlidir. Amasra Mekanize Kazı panolarında ölümlü iş kazası ve ciddi yaralanmalı kaza olmamıştır. Klasik ayak üretiminde tavan kontrolü ağaç tahkimat ve domuz damları ile yapılırken, mekanize ayakta ise tamamen hidrolik direkli kalkan tahkimatlar ile yapılmaktadır. Klasik ayakta çalışmaya alışmış işçiler, kısa sürede mekanize ayak tahkimatına uyum sağlamışlar. Psikolojik olarak güvende olduklarını hmişlerdir. Çalışanlarımızdaki genel görüş ise kurumun tamamının mekanize ayak sistemine geçiş yapılması yönündedir.”

KARAKÜP: “ÜRETİM 200 TONLARDAN 600 TONLARA ÇIKTI”

Pano üretim ve mekanize sistem arasındaki farklılıkları Karaküp, şöyle açıkladı;  “Üretim 200 tonlardan 600 tonlara çıktı. Uygulamada 90 işçi yerine 30 işçi çalıştı. Randımanımız 3.6’lerden 15 tonlara çıktı. Satılabilir randımana baktığımızda 2.1’ lerden 9.1 tonlara çıktı. Maliyeti ise 95 liradan 18 liraya düşürüldü.  Amasra’da uygulanan bu sistem kurumun gelecek kaygılarını azalttı. Yeni pano hazırlama gündeme gelmiştir. Hatta Gelik Bölgesi’nde bu sistem kuruldu. En güzeli ise TTK geniş bir deneyim sahibi oldu. Klasik ayağın yanında artık mekanizasyon sisteminin yapılacağına TTK Genel Müdürlüğü karar vermiştir. Mekanizede sistemde daha az işçi sayısı ile daha çok üretim, daha az maliyet, daha çok randıman, daha erken alanın bitirilmesi, daha az malzeme kullanımı ve daha çok güvenlikli olması sebebiyle bu sistemin avantajlı olduğu Amasra’da kanıtlandı.”

CEYLAN: “BU SİSTEMİN NERESİNİ ELEŞTİREYİM, O KADAR SORU VAR Kİ”

Sunum sonrası katılımcılar arasında yer alan emekli Maden Mühendisi Osman Ceylan, mekanize sistemi eleştirerek “Bu sistemin neresini eleştireyim, o kadar soru var ki. O kadar zamanımız da yok. Bir kere bu fizibilite çalışması değil. Maliyetler o kadar komik çıkartılmış ki, makineye verilen parayla bu makinenin çalıştığından 5 yıl içinde ürettiği kömüre böyle mi karşılık geliyor. 30-40 tane uç harcadık diyorsunuz, kömür üretmemiş ki makine uç eskitsin. Ton başına kaç uç düşüyor, fiyatı nedir, bunların hiç biri yok” dedi.

AKÇIN: “SİZ HER ŞEYE KARŞI ÇIKMAYA DEVAM EDİN”

Oturum Başkanı Prof. Dr. Nuri Ali Akçın, Ceylan’ı susturarak “Meramınız anlaşıldı, pilot çalışmanın faydaları görülmüştür. Kurum bunu yaygınlaştırmak için yatırım yapıyor. Makine –teçhizat donanım alıyor. Ben sizin gurubun ve sizin gibi düşünen arkadaşların 70 milyon dolarlık Dünya Bankası kredisini bu havzaya gömdüğünüzü gördüm. Siz ve sizin gibilerin yüzünden 70 milyon doları gömdünüz. Siz her şeye karşı çıkmaya devam edin” diye sert yanıt verdi.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kömür, Kongresi', nde, mekanize, sistem, kavgası!,
Yorumlar
Haber Yazılımı