Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 17:54 Bu haber 1721 kez okundu
 
Kurumlarda liyakat öne çıkarılmalı
“Kamu kurumlarında Yenikapı ruhunun, birleştirici atmosferin oluşmadığını görüyoruz” diyen Bacıoğlu:
GÜNDEM Haberi
Kurumlarda liyakat öne çıkarılmalı

Haber: Çetin ÖZDEMİR

Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı ve Türk Büro-Sen Zonguldak Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu ve şube başkanları, AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun’u ziyaret ederek, fikir alış verişinde bulundu.

Beraberinde; Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Arzu Kara, Türk Diyanet Vakıf-Sen Şube Başkanı Halil Korkmaz ve şube yöneticileriyle birlikte dün AK Parti il Başkanı Zeki Tosun’u parti binasında ziyaret ederek, Türkiye Kamu-Sen olarak talep ve beklentilerini dile getiren Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Kadir Bacıoğlu, özellikle hükümetin terör konusunda verdiği mücadeleye sonuna kadar destek verdiklerini belirterek, 2016 yılının Türkiye açısından hatırlanmak istenmeyen bir yıl olduğunu ifade etti.    

Türkiye Kamu-Sen olarak hükümetten beklentilerinin ekonomik tedbirlerin alınması ve işsizliğin önlenmesi için istihdama yönelik yatırımlar yapılması, kamu kurumlarında kimseye iltimas tanınmadan, liyakate önem verilmesi ve 2017 yılında başlayacak toplu sözleşme görüşmeleri ile taşeronların kadroya kavuşması gibi taleplerde de bulunan Bacıoğlu, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun’a Türkiye Kamu-Sen’in takvimini hediye etti.

AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ise yaptığı konuşmada,  2016 yılında çok üzücü olayların yaşandığını belirterek, AK Parti iktidarı olarak Türkiye ve Zonguldak’ın sorunlarını çözüme kavuşturmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

BACIOĞLU: TÜRK MİLLETİNE VE O SAĞDUYUSUNA GERÇEKTEN HAYRAN OLMAK LAZIM

 2016 yılında özellikle 15 Temmuz gecesi yaşanan olayların tarihe kara bir leke olarak geçeceğini ifade eden Bacıoğlu, “2016 yılını geride bıraktık, 2016 yılı tarihimize kara bir leke olarak düşen 15 Temmuz gecesi ile anılacak bir yıl oldu bizim için. Belki yaşadığımız çok acı olaylar 15 Temmuz gecesi şehit verdiğimiz birçok vatandaşımız, bunun yanında gazi olan vatanı için o sokaklara çıkmış olan birçok vatandaşımız var. Bunlar bizi gerçekten derinden üzdü ve tarihimize kara bir leke olarak geçti 15 Temmuz. 15 Temmuz’un belki bize kazandırdıkları da var baktığımız zaman. Evet, millet olarak 15 Temmuz’da topyekûn birlik olmayı belki de öğrendik.  Bu tür olaylarda siyaset farkı gözetmeksizin her hangi bir ideoloji farkı gözetmeksizin vatan millet sevdası ile sokaklara düştü insanlarımız. Bu yönde de Türk milletine ve o sağduyusuna gerçekten hayran olmak lazım. Bunun yanında tabii ki 15 Temmuz sonrası baktığımız zaman kamu kurumlarında işlerini aksatmadan o gecenin verdiği sıkıntıları bertaraf ederek, devletine ve milletine hizmet eden kamu kurum çalışanlarını unutmamak lazım. Onları da takdir etmek lazım. Tabii ki temennimiz o ki, Allah bizlere böyle günleri bir daha yaşatmaz. Geçmişimizden ders alıp gelecekte bizi o günlere sürükleyen hataları tekrarlamamamız gerektiğine inanıyorum.  

Bunun dışında 2016 yılı 15 Temmuz’un sonrasında yoğun bir şekilde artan terör olaylarıyla da canımızı yaktı. Teröre karşı en son Cumhurbaşkanımızın söylediği o sözün sonuna kadar arkasındayız ve yanındayız Türkiye Kamu-Sen olarak hiçbir zaman için biz tavrımızı, tarzımızı değiştirmedik. Daha önceki ziyaretlerimiz de size söylemiştik, evet terörle müzakere değil, mücadele edilmesi gerektiğini daha önceki sizi ziyaretlerimizde de dile getirmiştik. En son Sayın Cumhurbaşkanımız da bu sözleri söyledi. Biz de diyoruz ki, evet sonuna kadar Cumhurbaşkanımızın bu yönde arkasındayız. Terörle, son terörist de bertaraf edilinceye kadar mücadele edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“KAMU KURUMLARINDA AYRIMCILIĞIN DEĞİL, BİRLEŞTİRİCİLİĞİN OLUŞTURULMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ”

Yenikapı ruhunun kamu kurumlarında henüz oluşturulmadığına dikkat çeken Türkiye Kamu-Sen il başkanı Kadir Bacıoğlu, “Kamu hayatı ile ilgili de, 2016 yılında çözüme kavuşmamış sıkıntılarımız var. Bunlar inşallah 2017’den bahsederken,  sizden temennilerde bulunacağız tabi. 2016 yılında hatırlamak istemediğimiz birçok olay yaşandı. Ekonomik kriz baktığımız zaman krizleri ülke olarak, millet olarak zora sokan ekonomideki sıkıntılar, işsizlik oranının son yılların en yüksek seviyesine çıkmış olması. Doların beklenenin çok çok üstünde bir rakamlara gelmesi de millet olarak bizleri üzen şeyler. Tabii ki, siyasetten beklentimiz, ülkeyi idare eden hükümetten beklentimiz ekonomik olarak önlemlerin bir an önce alınması, istihdama yönelik çalışmaların hiç zaman kaybetmeden yapılması ve Türk milletinin mağdur edilmeden daha mutlu ve huzurlu günlere kavuşturulmasıdır. 2016 yılı gerçekten Türkiye Kamu-Sen ailesi olarak ve Türk milleti olarak her halde hatırlamak istemeyeceğimiz bir yıl olarak her halde tarihe bir not şeklinde düşülmüştür.  En büyük temennimiz, 2016’da yaşananlardan ders alıp Türk milleti olarak topyekûn 2017 ve daha sonrasına aldığımız derslerle ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. 2016 yılında biliyorsunuz ki, Sayın Cumhurbaşkanımız 15 Temmuz sonrasında Yenikapı’da yapılan bir Yenikapı ruhundan bahsetti.  Evet, biz de onu çok önemsiyoruz. Yenikapı ruhunun topyekûn Türk milleti olarak oluşturulması gerektiğine inanıyoruz ama hala daha kamu kurumlarında Yenikapı ruhunun, bu birleştirici atmosferin oluşmadığını görüyoruz. Bugün AKP iktidarından genel olarak Zonguldak’ta da AKP il Başkanı olarak Zeki Tosun’dan beklentimiz, temennimiz o dur ki, kamu kurumlarında kaynaşmayı, birlikteliği sağlayabilmek. Artık kamu kurumlarında her hangi bir kurum veya zümreye iltimas verilmeden, liyakatin ön tarafa çıkarılarak işlemlerin yapılması, ayrımcılığın değil, birleştiriciliğin oluşturulması gerektiğini söylüyoruz.

BİZ SADECE,  MADDİ BİR SENDİKACILIK DEĞİL, SOSYAL HAKLARIN DA DÜZELTİLMESİ AÇISINDAN SENDİKACILIK YAPIYORUZ”

Hükümetin kamu çalışanlarına verdikleri vaatleri yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Bacıoğlu,  “Bizim kamu çalışanları olarak 2017 ayrı bir önem ifade ediyor bizler için. Niçin; 2017 yılında tekrar bir toplu sözleşme masası kurulacak. 2018 ve 2019 yılları ilgili de kamu çalışanlarının sorunlarının çözümü,  o masalarda görüşülecek ve tartışılacak. Tabi biz her zaman söylüyoruz. Biz sadece, ekonomik ve maddi bir sendikacılık değil, sosyal hakların da düzeltilmesi açısından sendikacılık yapıyoruz. Umudumuz, temennimiz odur ki, daha önceki toplu sözleşmelerde yaşanan sıkıntıların bertaraf edilerek, o toplu sözleşme masasında kamu çalışanlarının tüm sorunlarının çözülmesi, tartışılması ve orada mutabakata varılan konuların da bir an önce çözüme kavuşturulması, daha önceki toplu sözleşme masasında imza altına alınan birçok maddenin hala daha hayata geçirilmediğini görüyoruz. Bunların bir an önce yapılması gerektiğine inanıyorum. O kadar çok sorun var ki, hangisinden bahsetsek bilemiyorum. Biliyorsunuz kamu hayatında sözleşmeli arkadaşlarımız var. Bunlar kadro bekliyorlar. Çok uzun yıllardır bu kadro için artık yanıp tutuşuyorlar. Dönem dönem de parti olarak, AK Parti’nin bazı vaatleri var, bazı sözleri var bu konuların çözüleceğine dair bazı söylemleri var. Biz bir an önce artık sözleşmeli memurlarımızın ve özellikle baktığınız zaman çağımızda bana göre modern kölelik olan taşeronluk sisteminin kadroya kavuşturularak artık ortadan kaldırılması ve kamu hayatında herkesin iş güvencesine sahip olarak çalışması gerektiğine inanıyorum.  İnşallah 2017 yılında tüm sorunlarımızın çözüldüğü, hayata daha mutlu, daha huzurlu bakabildiğimiz günlerde sizleri ziyaret edip, birçok şey için de teşekkür ederiz diye düşünüyorum” diyerek, kendilerini kabul ettikleri için AK Parti il Başkanı Zeki Tosun’a teşekkür etti. 

KARA: ŞEHİR HASTANESİ OLMAZSA OLMAZIMIZ VE PERSONEL EKSİKLİĞİMİZ VAR

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Arzu Kara ise, AK Parti il Başkanı Zeki Tosun’dan şehir hastanesi ve hastanelerdeki doktor ve personel eksikliğinin giderilmesi konusunda destek isteyerek, “Başkanım biliyorsunuz geçen haftalarda vekilimizi ziyaret etmiştik, siz de oradaydınız. Biz özellikle iki konu üzerinde durmuştuk. Bir şehir hastanesi, bir de personel eksikliği. Şehir hastanesi muhakkak olmazsa olmazımız olmalı. Şu anda da gündemde ve görüşmeleriniz var. Sağlık Bakanlığı’ndan bir heyetin de geldiğini biliyorum. Özellikle Türk Sağlık-Sen olarak sizden ricamız, yapılacak olan hastanenin hani yaptık hastaneyi değil de şehir hastanesi olarak yapılmasını özellikle sizden rica ediyoruz. Bir de personel eksikliğimiz var, hekim eksikliğimiz var. Bu konuları da zaten biliyorsunuz, görüşüyoruz da. Bu konularda sizden yardım bekliyoruz” şeklinde talepte bulundu.

TOSUN: BİRLİK BERABERLİK OLDUĞU MÜDDETÇE BUNLARIN HAKKINDAN GELECEĞİZ

AK Parti il Başkanı Zeki Tosun’da, Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Kadir Bacıoğlu ve ekibinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  “Türkiye Kamu-Sen il Başkanı ve arkadaşlarına hoşgeldin diyorum, teşkilat olarak memnun olduk. Biz halen gelemedik ama en kısa zamanda geleceğim. Başkanım çok eski dostumuz. 2016 yılı sizin de bahsettiğiniz gibi çok üzücü olaylar geçti, tempolu ve hızlı geçti. İl Başkanı olduktan sonra iki seçim geçti 15 Temmuz darbe dediğimiz o kötü olay hem bizim için hem de Türkiye için bu olaylar çok üzücü. Bu insanlar gerçek yüzlerini gösterdiler ki, 75 milyon insan birlik beraberliği sağladı, bu birlik beraberlik olduğu sürece, devam ettiği müddetçe bir tane terörist kalıncaya kadar bu ülkeyi onlara dar edeceğiz, bırakmayacağız. Bunu Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız ve İçişleri Bakanımız da diyorlar. Çünkü bunlar artık son şeylerine geldiler ve Kalleşçe saldırıyorlar. Şu anda yaptıkları vatandaşa, askere, polise kalleşçe saldırıyor. Birlik beraberlik olduğu müddetçe bunların hakkından geleceğiz.

Türkiye Kamu-Sen İl Başkanlığı olarak güzel çalışma yapıyorsunuz. Hizmetler veriyorsunuz devamlı sizlerle görüşüyoruz. Biz de o temennilerde bulunuyoruz takipçisi oluyoruz. Kamu çalışanları hakkında hükümetimiz her türlü çalışmayı yapıyor. Taşeron ile ilgili çalışmamızı vardı, ama o olaylar üst üste geldi o konuda çalışmalar devam ediyor. Taşeron çalışanlarının daha iyi şartlarda çalışmasın için hükümetimizin çalışması devam ediyor.  

Temennimiz, 2017 yılında bu tür olayların olmaması, çünkü bunların kimseye faydası yok, ülkeyi geri götürür. Bunları engellemek birlik beraberlikten geçiyor. Yenikapı ruhu yakalandı halen devam ediyor, bırakmamak gerekir.  Ülkemizin, vatandaşlarımızın mutlu olacağı şeyler de birlik içinde olursak ülkemiz kazanacak biz kazanacağız.”  diye söyledi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kurumlarda, liyakat, öne, çıkarılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı