LAVUAR ALANINDA “SU” BAHANESİ!
Haber
25 Eylül 2022 - Pazar 15:12 Bu haber 1082 kez okundu
 
LAVUAR ALANINDA “SU” BAHANESİ!
GÜNDEM Haberi
LAVUAR ALANINDA  “SU” BAHANESİ!

Zonguldak kent merkezinin tam ortasında yıllardır atıl bir vaziyette duran ve “ucube” olarak da anılan Lavuar alanı tam başlayacak derken, bu kez “zeminde su çıktı!” denilerek yeniden proje tadilatının yapılacağı söyleniyor.

Yaklaşık 20 yıldan beri boş ve hiçbir yatırım bile yapılmadan mezbele bir halde bekleyen Lavuar alanına ilk başlarda “Millet Bahçesi” yapılacak denilmişti.

Sonrasında proje üstüne projeler hazırlanmıştı. 40 metre derine inileceği bir sırada zeminde oluşan su nedeniyle bu kez yeniden proje değişikliğine gidileceği söylense de, sürekli değişen-değiştirilen, iptal edilip başka projelerin, yeniden nasıl bir şekilde hazırlanacağı da ayrıca merak konusu.

PROJEYİ TOKİ Mİ HAZIRLIYOR?

Lavuar alanında yapılacak çalışmalarla ilgili tek yetkili Toplu Konut İdaresi(TOKİ) olduğu belirtilirken, zemin etüt çalışmaları sırasında ortaya çıkan “su krizi”nin nasıl çözümleneceği, projede yeniden değişikliğe gidileceği belirtiliyor.

Lavuar alanında tam da inşaat başlayacağı ve zemin etüdünün yapıldığı sırada zeminde su çıkması, sonrasında maliyeti fazla artıracağı söylenirken, TOKİ’nin hazırlayacağı projenin yeni maliyetinin de ne kadar olacağı, bu maliyetin de nasıl karşılanacağı ayrıca merak ediliyor.

MÜTEAHHİT İŞİ BIRAKIYOR MU?

Öte yandan, Lavuar alanında tüm hazırlıkların yapılması, müteahhit firmanın da çevre güvenliği ile şantiyesini kurmuş olması, sonrasında zeminde yapılan etüt çalışması sonrasında su çıkması ile birlikte işin bu kadar uzaması, yeni yeni projelerin hazırlanıp sürekli ertelenmesi karşısında müteahhit firmanın ise işi bırakmak istediği, başka bir yerde iş aldığı öğrenilirken, Lavuar alanı içinde kurulan şantiyenin de boşaltılacağı iddia ediliyor.

YENİ BİR İHALE Mİ YAPILACAK?

Tüm hazırlıklarını Lavuar alanı inşaatına başlamak üzere oluşturan müteahhit firmanın işi bırakması ile birlikte sürecin uzayacağı ve yeni bir ihale mi yapılacağı, yoksa mevcut müteahhit firma ikna edilip, yeniden çalışmalara başlamasının sağlanması konusunda ne gibi bir düşünce olduğu bilinmezken, Lavuar alanında yaşanan belirsizlik ve sürecin uzaması konusu da ayrıca merak ediliyor.  

 ALAN: PROJE TADİLATI TASARLIYORUZ

Lavuar alanında yaşanan belirsizlik, zeminde su çıkması sonrasında Belediye Başkanı Ömer Selim Alan önceki gün yaptığı basın toplantısında kendisine sorulan bir soru üzerine, proje tadilatı yapılacağını belirtmişti.

Belediye Başkanı Alan; “Lavuar alanı projemiz bizim için birinci sıradaki projedir. Esnaflarımızın ve vatandaşımızın talebi noktasında Belediye seçimlerinden önce bitecek şekilde, Zonguldak halkının hizmetine sunacağımız bir proje tadilatı tasarlıyoruz.”  şekelinde açıklamada bulunmuştu.

LAVUAR ALANINA NE YAPILACAĞI BİLİNMİYOR!

Zonguldak kent merkezinin tam ortasında yaklaşık 20 yılı aşkın süredir atıl ve mezbele bir halde bekleyen Lavuar alanına ne yazık ki bir çivi bile çakılmazken,  bu alana nasıl bir proje hazırlanacağı konusu da ayrıca bilinmeyen bir durum.

YİNE SEÇİM MALZEMESİ Mİ OLACAK?

Yıllardır bir çözüm bulunamayan atıl durumundan bir türlü kurtulamayan Lavuar alanı geçmişte olduğu gibi yine “seçim malzemesi mi yapılacak?”.

2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde yine Lavuar alanının “seçim malzemesi mi” yapılacak sorusu da sorulmaya başlanıyor.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: LAVUAR, ALANINDA, , “SU”, BAHANESİ!,
Yorumlar
Haber Yazılımı