‘MEMUR MAAŞLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ’ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
08 Temmuz 2019 - Pazartesi 15:58 Bu haber 3485 kez okundu
 
‘MEMUR MAAŞLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ’
Bacıoğlu, açıklanan enflasyon rakamlarını değerlendirdi
GÜNDEM Haberi
‘MEMUR MAAŞLARI ENFLASYONA YENİK DÜŞTÜ’

Türkiye Kamu Sen İl Başkanı ve Türk Büro sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu, Türkiye İstatistik Kurumu( TÜİK) in yılın ilk 6 ay için açıkladığı enflasyon rakamları ile kamu görevlileri ve emekliler için yüzde 1,01 oranında enflasyon farkının ortaya çıktığını söyledi.

2019 yılının ikinci yarısı için verilen zammın yeterli olmadığını ve maaşların sürekli eridiğini belirten Bacıoğlu, “Bu yıl 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerini gerçekleştireceğiz. Türkiye Kamu-Sen olarak biz toplu sözleşme masasına gerçekçi ve kamu görevlilerinin faydasına olacak taleplerle gidecek, yetkili konfederasyonun herhangi bir oldubitti ile kamu görevlilerini ve emeklileri önümüzdeki iki yılda zarara uğratacak herhangi bir işlem yapmaması için mücadele edeceğiz” dedi.

“KAMU GÖREVLİLERİNİN MAAŞLARI SÜREKLİ ERİMEKTEDİR”

Türkiye Kamu-Sen il Başkanı ve Türk Büro-Sen Şube Başkanı Kadir Bacıoğlu konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları ifade etti.

“TUİK in enflasyon verilerini açıklamasıyla kamu görevlileri ve emeklilerimizin yılın ilk altı ayı için alacağı enflasyon farkı da belli oldu. 2019 yılının Ocak ayında memur ve emeklilere 4 maaş artışı yapılmıştı ama bu dönemde enflasyon 5,01 olarak gerçekleşti.

Buna paralel olarak kamu görevlileri ve emekliler için de 1,01 oranında enflasyon farkı ortaya çıktı. Başka bir ifadeyle memur ve emekli maaşları 2019’un ilk yarısında resmî verilere göre 1,01 eridi.

Şimdi kamu görevlilerine 2019 yılının ikinci yarısı için 5 ve üzerine 1,01 enflasyon farkı olmak üzere toplam 6 zam yapılacak. Gerek enflasyon farkının sonradan ödenmesi gerekse cebimize yansıyan enflasyonun açıklanandan fazla olması nedeniyle kamu görevlilerinin maaşları sürekli erimektedir” diye konuştu.

“KONFEDERASYONUN MEMURLARIN HAYRINA HİÇ BİR İŞE İMZA ATMADIĞI DA RESMÎ OLARAK ORTAYA ÇIKMIŞTIR”

Memur maşalarının sürekli enflasyona yenik düştüğünü kaydeden Bacıoğlu, “2017 yılında imzalanan toplu sözleşmede öngörülen bütün maaş artışları gerçekleşmiş bulunmaktadır. Ne yazık ki toplu sözleşmenin kapsamındaki 4 yarıyılda da memur maaşları enflasyona yenik düşmüştür. Dolayısıyla toplu sözleşme, kamu görevlilerine hiç bir ekonomik katkı sağlamamıştır. Yani yetkili konfederasyon toplu sözleşme masasına hiç oturmasaydı zaten memur maaşlarına hükümetin yapacağı zam da enflasyon kadar olacaktı. Hal böyle olunca bu konfederasyonun memurların hayrına hiç bir işe imza atmadığı da resmî olarak ortaya çıkmıştır.

Bu yıl 2020 ve 2021 yıllarını kapsayacak 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerini gerçekleştireceğiz. Türkiye Kamu-Sen olarak biz toplu sözleşme masasına gerçekçi ve kamu görevlilerinin faydasına olacak taleplerle gidecek, yetkili konfederasyonun herhangi bir oldubitti ile kamu görevlilerini ve emeklileri önümüzdeki iki yılda zarara uğratacak herhangi bir işlem yapmaması için mücadele edeceğiz.

Yıllardır ifade ettiğimiz gibi memur ve emekliye toplu sözleşme masasında enflasyon farkı değil, büyüme ve refah payı verilmesi noktasında adımlar atılmasının gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bu yıl da Türkiye Kamu-Sen büyüme ve refah payı ısrarını dile getirecektir.

Bütün kamu çalışanlarını bu yıl gerçekleştirilecek toplu sözleşme görüşmelerini yakından takip etmeye ve yetkili konfederasyonun olası yanlış tutumuna karşı tepki göstermeye davet ediyoruz. Aksi halde bundan önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de eriyen maaşlar, azalan alım gücü ve zorlaşan hayat şartları ile karşı karşıya kalmamız işten bile değildir” şeklinde ifade etti.

(Haber Merkezi)

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘MEMUR, MAAŞLARI, ENFLASYONA, YENİK, DÜŞTÜ’,
Yorumlar
Haber Yazılımı