MHP’YE ON TEMMUZ TEPESİNDEN BAKMAK google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
23 Ekim 2020 - Cuma 10:00 Bu haber 1712 kez okundu
 
MHP’YE ON TEMMUZ TEPESİNDEN BAKMAK
SİYASET Haberi
MHP’YE ON TEMMUZ TEPESİNDEN BAKMAK

 

Politika da ‘Yozlaşma’nın emarelerini hayatın her evresinde görmek mümkün.

 

Zira hayatın her evresinde siyaset var. Dolayısıyla, takip edilen bir aktivite olduğu için ‘Gündemin yayılması’ çağdaş iletişim araçlarıyla hızlı ve etkili oluyor.

 

Aslında, politikadaki yozlaşmanın sebebi siyasi partiler kanunundan kaynaklanıyor. Parti sultalarının elindeki siyaset çarkı, maroken koltukları koruyup kollamada etkili olduğu için, ‘İç muhalefet doğması’ yanında ‘Muhalif’ dalgaların büyümesi çabuk oluyor.

 

‘Ben ne dersem o’ kafası, ‘Demokrasi’nin canına ot tıkamanın yanında, iç rekabet ve liyakat arzusunu da kör ediyor. Taban’ın yetkilerinin elinden alınması, demokrasiyi geberttiği gibi, karşılıklı sevgi saygıyı da yok ediyor.

 

Geçen hafta yaşadığımız MHP kongresi örnektir.

 

Genel merkezin omuz verdiği liste, delege oylarıyla kazandırıldı.

 

2. liste seçime girseydi de kaybedecekti belki. Ancak, Genel Merkez Yöneticilerinin karşısına ‘Divan listesi’ çıkartması, ‘Temayüllere aykırılık’ açısından yanlıştı. Divan seçiminin iç tüzüğe karşı yapılmasını istemekte yanlışın büyüğü oldu. Belki de seçimi kazanamayacağının bir bahanesi oldu.

 

Olay şu. Sen yukardan ‘Falanca kazanacak’ iması yaparsan, ‘Liyakat’ açısından değerlendirme yapmaz, bunu tabana anlatamazsan, kongre salonunda ‘Sokak jargonu’ ortaya çıkar. Sonuçta, istifalar, ihraçlar ve zaman kaybı yanında küçülme başlar.

 

Parti Sultalarının çok umurunda küçülme.

 

Şimdi… Kongre salonunu terk eden aday Niyazi Kıransoy, MHP’yi kendisinin daha iyi idare edeceğine inandığı için diretti, diretiyor. MHP’nin Zonguldak’ta ivme kaybetmesine darlandığının göstergesi bu tavırları. Bu düşüncelerine kesinlikle katılıyorum. Ancak, usul ve şekil kesinlikle bu değil. Dava adamı, mevcut siyasi yapı içinde gelişmeleri görür ve ‘Lider-doktrin-teşkilat’ yapısı içinde değerlendirip, bekler. Bu işin ‘Böyle’ yürümeyeceğini anlayan genel merkez de ‘Yarın’ müdahalesini yapıp, ‘Ahde vefa’nın tecellisini sağlar.

 

Parti Sultaları, partilerine ‘Bir şeyler’ katacak ‘Politipler’ aramak yerine, kendilerine bağlı, ‘Kendilerine bir şeyler katacak olanları’ bilmelerine-görmelerine rağmen ‘Daha evla’ görmeleri, siyasetimizdeki yozlaşmanın bariz örneklerindendir.

 

‘Genel merkez desteğiyle’ koltukta oturmanın keyfini yaşayacak olan ile ‘Partisinin güçlenmesi için’ sıkıntıya düşen dava adamının, farkını ‘bu düzende’ herkesin anlaması çok zor.

Haber: Adnan  KÜÇÜKVAR 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MHP’YE, ON, TEMMUZ, TEPESİNDEN, BAKMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı