MİLLETVEKİLLİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM!
Haber
21 Eylül 2022 - Çarşamba 14:25 Bu haber 1952 kez okundu
 
MİLLETVEKİLLİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM!
“Zonguldak’ta başlayan projeleri tamamlamak istiyorum” diyen Alan:
GÜNDEM Haberi
MİLLETVEKİLLİĞİNİ DÜŞÜNMÜYORUM!

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunurken, son günlerin tartışılan konuları hakkında da bilgiler verdi.

Lavuar alanı, Fevkani köprüsünün yıkımı, sahil projesi TOKİ’nini yapacağı konutlar, Belediye’ye personel alımı ve göreve seçildiği günden itibaren verdikleri tüm sözleri tuttuklarını belirten Alan, milletvekili olmayı düşünmediğini, en az 3 dönem Zonguldak’a hizmet etmek istediğini söyledi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, aylardır gündemde olan ve merakla beklenen Fevkani köprüsünün yıkımı ile ilgili köprü altı esnafına yasa gereği bir süre verildiğini bu süre içerisinde köprünün yıkımına başlanacağını kaydeden Alan şunları ifade etti.

“VATANDAŞ BU KÖPRÜNÜN RİSKLİ VE ESKİ OLDUĞUNU BİLİYOR”

 “Yasa olarak oradaki esnafa süre vermiştik. Eylül 15 itibariyle süre doldu. Malum bir köprü yapmamız gerekiyor. 2-2,5 yıl içinde yeni bir köprü yapacağız. Köprü yapılmadan da bunu yapma imkanımız yok. Yeni yapılacak köprünün inşasından sonra köprünün yıkılması planlanacak. Ankara Köprüsünün yanındaki yeni köprü yapıldıktan sonra Fevkani Köprüsünün yıkımına başlanacak. Oradaki esnaf Cumartesi akşamı tamamen çıkıyor. Pazar günü de yıkım başlanacak. Köprü altı esnaflarından da 20 kişi Elmaspark’ta mesken edinme bağlamında ön başvuru yaptılar. Riskli yapı olan Fevkani Köprüsü ile ilgilide ‘bu köprüyü anki ben yıkıyormuşum gibi algı çıkartmaya çalışıyorlar’. Buradan siyaseten nemalanmaları çok zor. Vatandaş bu köprünün riskli ve eski olduğunu biliyor. Vatandaşımız her şeyi çok net ve açık şekilde görmektedir. Köprü altı esnafımızın hepsini tanıyorum.”  dedi.

SAHİLDEKİ DÜKKANLAR ESKİ HAK SAHİPLERİNE VERİLECEK

Yapımına devam edilen sahil projesi ile ilgili de açıklamada bulunan Ömer Selim Alan; “Sahil projesini biz Bakanlığa devrettik. Şimdi de onlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra sahil projesini belediye bünyesine katacaklar. Biz de bu bağlamda çalışmaları takip ediyoruz. Orası çevre düzenlemesi anlamında da çok güzel bir proje oldu. Hayrullah Tıfıl abimizin ismini yaşatacağımız çocuk parkı da olacak. Zonguldak halkının nefes alacağı çok güzel bir proje oldu.  Zonguldak tabelamızı da oraya koyduk. Vatandaşlarımızın orada hatıra fotoğrafı çektirip sosyal medyalarda paylaşmaları da bizi mutlu ediyor. Oradaki dükkanlar orada ekmek yiyen eski esnaflara verilecek. Orada daha önce ticaret yapmamış başka biri ticaret yapmayacak.” diye konuştu. 

“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Zonguldak Belediyesi bünyesinde çalışan bir zabıta görevlisinin para karşılığı işe adam koyduğu iddialarına da yanıt veren Alan, bu zabıta görevlisi hakkında adli süreç başlatıldığını belirterek;  “Zabıta olayını da biz basından öğrendik. Biz de savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Biz bu olayın araştırılmasını istedik. Adli süreç nasıl yürür ya da bu işin arkasında kimler var. Belediyeyi zan altında bırakılıyor. 2019 Eylül ayında girdiğini öğrendiğimiz bu zabıta olayının aydınlatılmasını bizde istiyoruz.” dedi.

“TOKİ’YE İKİ YER GÖSTERDİK”

TOKİ’nin Zonguldak merkezde 590 konut yapacağını da açıklayan Alan; “TOKİ projesinde 1.Etap çalışması başlamıştı. 2.Etap çalışması başladı. Rat bölgesinde yakın zamanda başlayacak. 269 konutluk TOKİ projesi başlayacak. Bu proje Cumhurbaşkanımızın açıkladığı projenin dışında olan bir projedir. Yeni proje kapsamında da merkezde 220 konutluk proje içinde TOKİ’ye iki yer gösterdik. TOKİ ön inceleme yapacak. Tam net olmamakla beraber yer kesinlik kazandığında da açıklayacağız. Toplamda 590’a yakın TOKi anlamında sosyal çalışma başlayacak.” diye açıkladı. 

“KEŞKE DURUMUMUZ OLSA DA İHTİYAÇ SAHİPLERİNİ İŞE ALABİLSEK”

Göreve seçildiği günden belediyeye alınan personeller hakkında da açıklamada bulunan Belediye Başkanı Ömer selim Alan; “Biz görevi devraldığımızda 817 personelimiz vardı. Şimdi de 940 personelimiz var. Bakanlığa rica ettik ‘bizim memura ihtiyacımız var’ dedik ve 20 memur ilk defa başladı. Yine dışarıda çalışmış ve kadrosuyla gelen 30’a yakın personel geldi. Yerel basında 20 yakınını belediye aldığımız yönünde iftira haberleri yapılıyor. Keşke durumumuz olsa da ihtiyaç sahiplerini işe alabilsek. Alacağımız zamanda İŞKUR üzerinden TYP(Toplum Yararına Program) kapsamında eleman alıyoruz. O personelleri de temizlik bölümünde değerlendirmek istedik. Fakat temizlik bölümünde çalışmak istemeyen bazı kişilerinde başlamadığını gördük. Biz şeffafız ve gizli kapaklı iş yapmıyoruz. Diğer Belediye başkanlarına soramadığınız soruları bize sorabiliyorsunuz. Bu da bizim şeffaf olduğumuzu gösterir.” dedi. 

“PROJE TADİLATI TASARLIYORUZ”

Lavuar alanı projesinde tadilata gidileceğini söyleyen Alan; “Lavuar alanı projemiz bizim için birinci sıradaki projedir. Esnaflarımızın ve vatandaşımızın talebi noktasında Belediye seçimlerinden önce bitecek şekilde, Zonguldak halkının hizmetine sunacağımız bir proje tadilatı tasarlıyoruz.” diyerek,  proje şekillendiğinde de Zonguldak halkı ile paylaşılacağını söyledi.

“KONUŞULAN BAZI ÇİRKİN DEDİKODULARI ARTIK CİDDİYE ALMIYORUM”

“Dünyanın en kolay işi eleştirmek ve dedikodu yapmak.” diyen Başkan Alan; “Çünkü bedava! Bu parayla olsa kimse eleştirmez ve dedikodu yapmaz. Belediye Başkanlığı dışında dünyayı sarsan küresel bir pandemi ile de mücadele ettik. Zonguldak’ımızda yapılan ve konuşulan bazı çirkin dedikoduları artık ciddiye almıyorum. Ufak gibi gözüken ama vatandaşımızın takdirini toplayan birçok projeye imza attık. Sahil Projesi gibi Elmaspark gibi ve Lavuar alanı projesi gibi ciddi yatırımların olduğu başka dönem oldu mu?”

“3 YILDA BU ŞEHRİN SİLUETİNİ DEĞİŞTİRDİK”

Zonguldak’ta yapılan birçok yatırım ve hizmetin hükümetin desteği ile yapıldığını anlatan Alan, eski yönetimi de eleştirerek, “Biz, ‘hükümetimizin desteğini vatandaşlarımıza yansıtacağız’ dedik. Bu söylediklerimizi de gerçekleştiriyoruz. Bu tür flaş projelerin finansmanına belediyemizin bütçesi yetmez. O yüzden hükümet desteği alıyoruz. Zonguldak’ın sorunlarını çözülmesine insan ömrü yetmez. O yüzden biz bu yola çıkarken 3 dönem buna talip olduk. Daha ilk dönemizde dahi verdiğimiz sözlerin birçoğunu tutmamızın memnuniyetini yaşıyoruz. Siz 10 sene bu şehri yöneteceksiniz ve bu şehre bir çivi bile çakmayacaksınız ama biz geleceğiz 3 yılda bu şehrin siluetini değiştirdik. Sen, hiç adım atma, talepte bulunma sonra da çık deki, ‘Hükümet bizim dönemimizde Zonguldak’a hizmet etmedi’ desin. Ülkede senin gibi yüzlerce Belediye var, hepsi hükümete dosya sunuyor dosya verince olmuyor. Takip etme, hazırlık yapma ondan sonra çıkıp ‘bizim zamanımızda bu şehre destek vermedi’ diyenlerin ne niyetle olduğu da ortadır.” şeklinde geçmiş yönetimi eleştiren Alan; “Benim Zonguldak ile ilgili hayallerim var. Valilik binası, Belediye binasının yıkılıp şehre katılması gibi hayallerim var.”  diye konuştu.

“MUHALEFET KONUŞMAK İÇİN KONUŞUYOR”

Zonguldak’ın coğrafyasının zor olduğunu, buna rağmen bu şehre hizmet etmeye çalıştıklarını kaydeden Alan,  hayalinin milletvekili olmak değil, uzun yıllar Belediye başkanlığı yapmak olduğunu hatırlatarak; “Biz, belediye olarak 11 katır emekli ettik. Bugün gidin Mithatpaşa Mahallesine oraya hizmet etmeye çalışıyoruz. Hizmeti vermek zorundayız. Benden önceki Belediye başkanları da bu anlamda zorlandılar. Coğrafya kader ama yapmak zorundayız. Muhalefet konuşmak için konuşuyor. Onlara da merkez ilçe teşkilatımız gerekli cevabı vermiştir. Benim hayallerim var. Zonguldak’ta bir dönem daha Belediye Başkanı olmak istiyorum. Zonguldak’ta başlayan projeleri tamamlamak istiyorum, milletvekilliğini düşünmüyorum. Bana göre Belediye Başkanlığı çok yüce bir görevdir. Bizim makam mevki derdimiz yok.” diyerek, su fiyatları ile ilgili de “Türkiye’nin en ucuz suyunu Zonguldak kullanıyor. Kasım ayı meclisinde su zammı kaçınılmaz görünüyor.” dedi.

Haber : Çetin ÖZDEMİR

Kaynak: Editör:
Etiketler: MİLLETVEKİLLİĞİNİ, DÜŞÜNMÜYORUM!,
Yorumlar
Haber Yazılımı