NE BİÇİM ŞEHİR BU YA!.. google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
29 Haziran 2020 - Pazartesi 17:07 Bu haber 3870 kez okundu
 
NE BİÇİM ŞEHİR BU YA!..
GÜNDEM Haberi
NE BİÇİM ŞEHİR BU YA!..

NE BİÇİM ŞEHİR BU YA!..

629 Adımlık Şehir…

Siyasi yozlaşmanın toplum katmanlarının tamamını törpülediği bir başka şehir dünyanın bir başka ülkesinde yoktur zahir.

Herkes her şeyi ‘Zonguldak aşkı’ ve ‘Cüzdani hırs’ için yapıyor. Kimi seçilmişi kimi atanmışı ‘Pelesenk/zamk/yapıştırıcı’ ediyor diline.

Yatırımcı istihdam- üretim- döviz diyor. Bürokrat ‘Koltuk-tayin- siyaset’ diyor. Siyasetçi ‘Seçim-akçe- iktidar’ diye piyasalarda arzu endam ediyor.

‘Kalite-hizmet-vicdan’ hak getire. ’Selden kütük kapmak’ derler ya!

Zonguldak ödediği vergi kadar yatırım almıyor ya! Zonguldak, yiğitlerin değil sorunların harman olduğu yer ya!

Zonguldak bu duruma, son yağan yağışlarla gelmedi azizim. Zonguldak, tarihi b ir şehir ve tarihi bir coğrafyanın hizmet alanı. Zonguldak’a Cumhuriyetin ilk dönemlerinde ‘Endüstrinin Başkenti’ gözüyle bakılıp, düzenleme yapılmış.

Sonraları bozulmuş, birileri bozmuş düzeni, ahlakı, insanı…

Kim mi bozmuş? Toplum katmanlarını (İşçi-memur-esnaf- serbest meslek sahibi-köylü- işveren)oluşturanların tamamı bu işe dahil. Herkes bu işe dahil. Kimi yüzde 25 kimi yüzde 75, kimi yüzde yüz.

Ben olaya kendi ‘Kapsama’ alanım çerçevesinden bakacağım. Medya açısından.

Bazılarını ‘Direkt’ bazılarını ‘İma’ edip, ‘Akçeli’ işler konusunda uyarıyorum. Ancak, gördüğüm, ‘Alışkanlıkların huy edinilmesi’ paralelinde devam ediyor. Elbette bu günün işi değil bu. ‘Huy’ olmaktan çıkıp, ‘adet’ ve ‘Gelenek’ halini almış… ‘Harçlık-sakal-cukka’ olayı “Arap’ın yalellimi” olmuş uzamış.

Geçenlerde bir ‘Medya’ mensubu ‘Başkan bana para teklif etti’ diye yazmıştı. Ardından başka bir medya meczubu ‘Bende isterem’ diye karikatürize etmişti gelişmeyi.

Ardından, piyasadaki ‘Hötgillerden’ biri, ‘Sipariş’ yazı ile kendisinin desteklenmesini ‘Pazarlık usulü’ piyasaya çıkartmıştı.

Olayın ‘Okuyucu’ açısından ‘Vahametini’ anlıyorsunuz değil mi? Okuyucunun kafası allak-bullak. Her habere ‘Bu kaç akçelik haber’ diye geçiriyor kafasından.

Bendeniz, ‘Kız Meslek Lisesi-Otopark ve Yeni Hastane kaç lira’ incelemesine üç gün uğraştım. MAKZON ile ilgili dosya hazırlayıp, insanların doğru bilgilenmesi için yorumlar yapıyorum. İki konuda da olaya ‘Akçeli’ bakan taraflar gönül koyuyor, bana gazel okuyor. Yani ‘Risk’ alıyorum.

Velhasıl-ı, Mutluluğu, ‘Yöre insanının yaşam kalitesinin artmasında’ görüyorum. Siyasetçiye de(İktidar/muhalefet) bu açıdan bakıyorum.

Lavuar Alanı, Liman içi, Dere temizliği projelerini destekliyorum. Ancak, yirmi yıldır iktidarda olan AK Parti’nin, neden bu hizmetler için AK Partili Belediye Başkanını beklediğini eleştiriyorum.

Zonguldak’taki bazı muhalefet partilileri de, ‘Her işi siyasete alet etmeleri için’ eleştiriyorum. Yaptıkları, iktidarı eleştirmek için ‘Doğru bilgi ile ikna’ ötesi, ‘Siyasi salvolar’ ile sıkıştırma…

MAKZON ve Kız Meslek Lisesi olayında 'Dar bölge/ana muhalefet' kullanılıyor.

Bir de… Muhalefetin iktidarı sürekli eleştirdiği konulardan biri ‘Yandaş medya’. İktidarın ‘Yandaş Medya’ oluşturup, olayları çarpıtması konu ediliyor ya!..

Geçtiğimiz hafta, Zonguldak’ta Ana muhalefet Partili bir ilgili/yetkili, WhatSapp hattı üzerinden oluşturulan grup içinde, ‘Falanca gazeteci, bizim destekçimizdir. Destek olalım’ benzeri bir not yaymış.

Ne oldu şimdi!.. Oldu mu yani?

İktidarı ‘Yandaş Medya’ yaratmakla suçlarken, bu yapılan ‘Sosyal demokratlık mı?’

Bu yapılanın, “Aile içi üç şirket kurup, belediyeden ihale almaktan farkı var mı?

Filmi başa saralım mı?

‘Ödediği vergi kadar yatırım alamayış’, ‘Yiğitlerin değil, sorunların harman olması’ boşuna değil bu şehirde. Toplum katmanlarını oluşturanların çoğu, bu vebal içinde…

 

MİTHATPAŞA TÜNELİNDE 17. YIL

Zonguldak’ta insanların yaşam kalitesinin artmasında etkisi olacak yatırımlardan biri de Mithatpaşa Tünelleri. Düşünce faslından(1968) tam 52 yıl sonra 2003’te ihalesi yapılıp, 2013 de yapımına başlandı. Yani, 17 yıl olmuş bu tünelin resmiyete girişi.

Rize-Erzurum arası OVİD tüneli 14.5 Km ve yapımı 3.5 yılda tamamlandı.

Tünel bitince Zonguldak ile çevrenin ulaşım sorununu rahatlatması yanında, şehir içi trafiğinin rezaletini de azaltacak.

Nihayet, tünel açma çalışması ‘Işık görüldü’ kısmına geldi.

Siyasetçilerin son zamanlarda en büyük reklam pastası olan Mithatpaşa Tünellerinde geri sayım başladı.

Şimdi, Tünel girişi olan ‘İkinci makas’da ‘Kavşak/viyadük düzenlemesi’ başladı. Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun(TTK), bu alanda bulunan ‘Tahlisiye Binası’ yıkıldı. Bu, Tünel hizmete girdiği anda, ‘Kavşak/viyadük’ yapımı beklemeyecek.

Tahlisiye Binası mı? Maden Müzesi yanına taşındı. Ödenek sağlandığında ‘Münhal’ bir yerde inşaatı yapılacak.

Hadi bakalım, hayırlısı…

156 BİN ARAÇ, YOL VE OTOPARK İSTER

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, motorlu kara taşıtlarını incelemiş.

Özetle, Zonguldak’taki trafiğe kayıtlı araç sayısı, Mayıs ayı itibarıyla 156 bin 293 olmuş.

‘Araç sayısı 156 bin 293 olsa ne yazar?’ diyenler olabilir. Ancak, araç sayısının artması ve artışa yönelik önlemlerin alınmaması, Zonguldak insanının yaşam kalitesine darbe vuruyor. Efendim, yol yokmuş, otopark yokmuş, cadde-kaldırımlar işgal ediliyormuş bana ne, sen açlıktan haber ver’ diyenler olabilir.

Sorun bir değil, elvan elvan.

Ancak, ‘Sorunların harman olduğu il’ Zonguldak’ta, ‘Araç sayısı’ artması dolayısıyla şehri yöneten ‘Atanmış-seçilmişler’ uyarılmamalı mı? Araç sayısının artması demek, araç yolu ve otopark sorununun artması demek.

Dolayısıyla, kaldırım ve karayolunun işgali demek. Siyasilere bedava otopark yüzünden boyun bükmek demek.

Diyorum ki, araç sayısının artması, birilerinin umurunda olmayabilir. Ancak, merkezi atama ve yerel idarenin umurunda olmalı.

TÜİK’in bu araştırma ve açıklaması sonrasında seçilmiş ve atanmışların yapacağı, muhakkak ‘Sağıra yatmak’ olacaktır.

 

 

MERDİVENDEKİ HARÇ KALDIRILDI

Geçtiğimiz hafta, Atatürk Kültür Merkezi yanından Rüzgarlımeşe’ye çıkan merdiven sahanlığında bırakılan beton harcını resmetmiştik.

Büyük ihtimaliyle Gazi Okulu inşaatı döneminde, kalan harç gerişe taşınmaktan imtina edilip, vatandaşın yolu üzerine bırakılıp gidilmiş.

Müteahhitin sorumluluk bilincini siz hesap edin artık.

Duyarlı vatandaş ‘Rezaleti resmedip’ bize havale etti. Biz de ‘Belediye’nin Belediyesi’ dostum Ogan Göktürk’e havale ettik. Velhasıl-ı kelam, vatandaşın önündeki engel ve görüntü kirliliği kaldırıldı.

Hem duyarlı vatandaşa hem de Belediye Başkan Yardımcısı Ogan Göktürk’e teşekkürler.

PİYASADAKİ GİZLİ NONOŞLAR

Kesinlikle ‘Küre-i muazzama’da ‘Abi’ arayan ‘Sahtekar’ değil konunun muhatabı.

İki kulağına küpe takıp ‘Alıcı-verici’ pozisyonunu ‘Afişe’ eden tipleri de kast etmiyorum. Bu iki tip ‘Nonoş’ numunelerini herkes tanıyor.

Hele, ‘Abi arayan sahtekar’ ile ilgili ‘Macera’ anekdotları, ‘Sözlü’ anlatımlarda ‘Dinlenme’ rekorları kırıyor.

Ancak, son günlerde, ortaya yeni ‘Nonoş’ türleri çıktı. Bunlar, pandemi ulemalarının sürekli ikazlarına rağmen, ’Önlem’ için şart olan ‘Fiziki mesafe’ ve ‘Maske takmak zorunluluğuna’ uymayanlar.

‘Küpe’ işaretli nonoşların yerini, maskeyi çenelerine ve boğazlarına takanlar aldı şimdilerde…

Devletin ‘Maske takmak zorunlu’ demesine rağmen, çene ve boğazlarına ‘Lalettayn’ görüntü ile taktıkları maskeler ile toplumda dikkat çekmek isteyen bu ‘Nonoş’ tipler giderek artıyor.

Bu görüntüler, görüntü kirliliği olmanın ötesinde; tıbbı bir sıkıntı ve sosyal bir ‘Arıza’ olarak yayılmaktadır.

Yetkililerin, bu tıbbi sıkıntı ve sosyal arızanın önüne geçmek için denetimlerini sıklaştırması gerekiyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NE, BİÇİM, ŞEHİR, BU, YA!..,
Yorumlar
Haber Yazılımı