NORMALLEŞMEYİ UMUTLA BEKLİYORLAR google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
05 Mayıs 2020 - Salı 16:13 Bu haber 3841 kez okundu
 
NORMALLEŞMEYİ UMUTLA BEKLİYORLAR
GÜNDEM Haberi
NORMALLEŞMEYİ UMUTLA BEKLİYORLAR

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan, dünyanın 186 ülkesini etkisi altına alan, Türkiye’de de etkili olan Koronavirüs pandemisi (COVİD-19) ile etkin mücadele devam ediyor.

Türkiye’de 11 Mart itibariyle başlayan, ilk vakanın 15 Mart’ta görülmesi ile devam eden süreçte, her alanda tedbirler alınarak, bu süreci en başarılı yöneten ülke Türkiye olduğu biliniyor.

Türkiye’de ilk başta okulların tatil edilmesiyle alınan tedbirler artırılarak her alanda, toplu yaşam alanlarında kısıtlamalar getirilmişti.

Yaklaşık 50 günden bu yana devam eden salgın tehlikesi henüz geçmiş değil. Ne zamana kadar devam edeceği ise bilinmiyor.

Türkiye’de Koronavirüsten dolayı ölü ve vaka sayısı güne azalıp, günlük iyileşen sayıları artıyor ancak tedbirlerde yumuşama, hayatın normalleşmesi ile ilgili her hangi bir adım atılmış değil.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda, AVM, berber ve kuaförlerin 11 Mayıs’ta açılacak olması normalleşmenin ilk adımı olarak görülse de, yine Bilim Kurulu’nun planı doğrultusunda Mayıs sonu ve Haziran ayı içerisinde normalleşme sürecine girileceği ifade ediliyor.

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında çay ocakları, kahvehaneler, lokantalar, restoranlar, kafeler, internet salonları ve birçok meslek grubu kapatılmış, bir kısmı da açık olmasına rağmen virüs tehlikesine maruz kalmamak için dükkanlarını kapatmışlardı.

Her alanda virüsün ekonomik olarak etkilediği birçok meslek gurubunun yanında, virüsten dolayı etkilenenler arasında kuyumcular ve düğün salonları da bulunuyor.

DÜĞÜNLER İPTAL VEYA ERTELENİYOR

Geçen yıldan gün alan, Mayıs ve Haziran aylarına randevu alan düğün yapmayı planlayan çiftler Koronavirüs salgını ortaya çıkması ve devam etmesi ile birlikte düğünlerini ya iptal ediyor, ya da Eylül, Ekim gibi tarihlere erteliyor.

Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak’taki düğün salonları da düğünlerini ileri bir tarihe ertelemek isteyenlerin fazla olması üzerine yeni bir plan yapmak zorunda kalıyor.

Mayıs-Ekim tarihleri arasında, özellikle hafta sonları boş bir yer kalmayan düğün salonu işletmecileri düğünlerini ertelemeye gelenler için hafta içi veya gün içinde tarih vermek durumunda kaldıkları ifade ediliyor.

Haziran veya Temmuz ayları için plan ve tüm hazırlıklarını bu aylara göre ayarlayan yeni evlenecek olan gençler, düğün sonrası planladıkları balayı tatilleri için de planlarını ertelemek zorunda kalıyorlar.

KORONAVİRÜS KUYUMCULARI DA VURDU!

Koronavirüs salgını sonrası etkilenen bir başka meslek grubu ise kuyumcular. Geçen yıllar bu aylarda Ulu Camii altında faaliyet gösteren onlarca kuyumcu esnafı 50 günden beri satış yapamamaktan dert yanarken, kuyumcular çarşısında kimse yok.

Düğün sezonunun yaklaşması ve Koronavirüsten dolayı belirsizliğin devam etmesi ile günlerdir siftah bile yapmadan dükkanlarını kapatmak zorunda kalan kuyumcular, altın fiyatlarının sürekli yükselmesi bir yana özellikle Koronavirüs nedeniyle olumsuz etkilendikleri, salgının tamamen ortadan kalkıp, hayatın normalleşmesini en fazla bekleyen ticari kesimden sadece biri.

Çay ocakları, kahvehaneler, lokantalar, restoranlar, kafeler, internet salonları ve birçok meslek grubu gibi düğün salonları, kuyumcular da hayatın normale dönmesi, piyasanın ekonomik canlanmasını büyük bir umutla bekliyorlar.

Haber :  Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NORMALLEŞMEYİ, UMUTLA, BEKLİYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı