google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 17:58 Bu haber 631 kez okundu
 
OKŞAYAN EL, TEKMELEYEN AYAK VE …
GÜNDEM Haberi
OKŞAYAN EL, TEKMELEYEN AYAK VE …

“Corona’dan sonra hiçbir şey ‘Eskisi gibi’ olmayacak” söz gelimine inanmıyorum.

Ne yani, Siyasi parti sultaları, illerdeki milletvekillerinin belirleme seçimleri(Ön seçim) ve sıralamalarını illerin partili üyelerine(Parti tabanlarına) bırakırlar mı zannediyorsunuz?

Bırakırlarsa hem Cumhurbaşkanı hem parti genel başkanı olabilirler mi? Yıllarca genel başkanlık koltuklarında ‘Sultanlar’ gibi oturabilirler mi?

Bunu ‘Allah’ın kulları’ yani Allah’ın verdiği aklı kullananlar; kendilerine verilen seçme hakkını kullanırken sandıkta değerlendiremediler de; Allah’ın verdiği aklı kullanamayan ‘Emir kulları’ ile iki gram ağırlığında olan mutasyon geçirmiş COVİD-19 mu becerecek yani?

Kim söylüyorsa ‘Külliyen’ yalan.

Bu nam-ı diğer Corona, devletlerin kendilerine verdikleri taviz kadar yayılacak, salakça sokaklara yayılanları toplayacak, insan yedikçe bayılacak, dağılacak ve en sonunda oburluktan boğulacak.

Bu zaman zarfında, küresel güçler ve sermaye yine ‘Tatlı su kurnazlığı’ yapıp, ‘Aşıyı bulduk’ kahramanlığıyla olayın ‘Sağlık’ boyutundan ‘Ekonomi’ boyutuna yaylanacak, geri kalmış ülkeler yine ‘Aşı’ davasına sağılacak…

Velhasıl-ı; virüs vesilesiyle kumarcı tarifi ‘Kartlar’ yeniden karıldı.

Kapitalizm’in koca kafalı aktörlerinden ABD’nin, seçim kazanan cumhuriyetçileri yada demokratlarına göre; blok devletlerin ‘Hükümet kurma’ zorunluluğu kalkacak büyük ihtimalle.

Kapitalizm’in yeni güreş ağası Çin’in haleti ruhiyesi ve keyfine göre ‘Kahya’ oluşturacaklar vesselam. Yani bu cephe de; sana göre ‘Hayat’, bana göre ‘Yaşam’ yine ‘Eskisi gibi’ sürecek.

Adı petrol, altın, gıda, maden, euro, dolar her ne ise ‘Keş/taze para’ kimdeyse düdüğü o çalacak.

Eşitlik mi? Dün de yazmıştım. Eşitliği kim kaybetmiş ki, dünyalı bulacak! Eşitlik öte tarafta…

Hele, metal yakalıların(Robotiklerin) biraz daha etkili olacakları ahir zamanda (İnsanın içinde yaşadığı devrenin son dönemi)emek yoğun çalışanlar yine ‘İşçisin sen işçi kal’ filminde başrol oynayacaklar.

Kapitalizm’in Kıblesi Çin olunca, ticaretin sömürü boyutu olmayacak mı zannediyorsunuz?

Bu eşyanın tabiatına aykırı olur.

Baskı ile kardeş olan Sömürü olmazsa; emperyalizm’in paydaşları, soydaşları olan kapitalizm, komünizm, faşizm, Siyonizm olur muydu hiç?

Her yiğidin bir yoğurt yemesi var.

ABD yan dallarıyla (Nato, Cento, nükleer gücü, silah şirketleri, algı operasyonları) mesafe tanımadan istediği bölge ve ülkeye çöküp, istediğini alıyordu.

Rusya bir başka versiyonu ABD’nin. Üç aşağı-beş yukarı farklı taktikler kullanıp, hallediyordu oburluk sorununu.

Çin, alışılmışın dışında bir model uyguluyor anlaşılan. Keş/taze para onda ya?

Ekonomik/sömürü kafası/yayılması ‘Tefeci’ mantığıyla işliyor.

Bunu ülke ve yöredeki tefecilerin çalışma ve yayılma modellerinden anlamak mümkün.

Talipli ülkeye kredi vermek suretiyle yatırım yapıyor, destekliyor. Kredi miktarını sürekli arttırıp borçlandırıyor ve borcunu ödeyemediği vakit; veleddalin, amin.Yatırıma el koyuyor.

Verilen krediyi ödediğin müddetçe sorun yok.

Aylık aylık,yıllık yıllık sağılıyorsun. Pardon, soyuluyorsun.

Bizim, yıllarca Uluslararası Para fonuna(İMF) soyulduğumuz gibi.

Öyle ki Türkiye(19 antlaşma, 8 Cumhurbaşkanı 37 hükümet) 68 yılda tam 50 milyar dolar kredi/borç ödemiş ve 2013’te kurtulmuş boyunduruktan.

Yani; Allah’ın verdiği aklı kullanamaz, kendine göre bir yaşam ve ekonomi tekniği geliştiremez, gücünü gösteremezsen; dünya da küresel düzenin değişmesi senin için hiçbir şey ifade etmez.

Yani küresel güçlerin aklı, emperyalizm(Sömürü) için taktik geliştiriyor; zaman, para ve güç harcıyor. Bunun karşılığını maddi/manevi almaktan başka çaresi yok.

Kiminin ‘Başını okşayıp’ hallediyor işi; ‘Kiminin  karnına attığı tekme’ ile…

Yani baş okşamanın/okşatmanın da bir bedeli var, tekme yemenin de…

İçinde olduğumuz  2020’nin modası COVİD-19’lu günlerdeki gelişmeleri dar açıdan değil, büyük fotoğrafa bakıp, ‘Dünya- Türkiye-Emperyalizm’ açısından incelemek lazım.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: OKŞAYAN, EL,, TEKMELEYEN, AYAK, VE, …,
Yorumlar
Haber Yazılımı