0
Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 13:00 Bu haber 8705 kez okundu
 
Osman Zeki Oral Resim Yarışması
Osman Zeki Oral Resim Yarışması
KÜLTÜR Haberi
Osman Zeki Oral Resim Yarışması

Karadeniz Ereğli’de doğarak ismi dünyaya mal olmuş ünlü ressam   Osman Zeki ORAL şehrimizin tanıtımında önemli bir yere sahip olduğundan, adının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması bakımından Türkiye genelinde bulunan tüm Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ile ressamlarımızı kapsayan bir resim yarışması düzenlenmiştir. Yarışmanın Şartnamesi ve Katılım Formuna aşağıdan ulaşabilirsiniz. Katılım formunda bulunan ilgili kısımların doldurulmasından sonra , halklailiskiler@kdzeregli.bel.tr e-posta adresine gönderilecek mail ile katılımlar kabul edilmiş olacaktır.
 AMAÇ:
Osman Zeki Oral resim yarışması, ulusal sanatçı ve lise öğrencilerinin iki kategoride değerlendirildiği ödüllü bir resim yarışmasıdır. Osman Zeki Oral anısına düzenlenen bu yarışma ile Türk sanatçılarının son eserlerinin bir arada sergilenmesi, ulusal ve uluslararası sanat ortamına özgün, yeni sanat eserleri kazandırılması ve genç sanatçıların teşvik edilmesi hedeflenmektedir.
KONU: 
Serbesttir.
 KATILIM KOŞULLARI VE BAŞVURU:
1. Yarışma, Seçici Kurul’da görev alanların ve birinci derece yakınlarının dışında tüm sanatçılara açıktır.
2. Yarışmaya katılacak eserler tuval üzerine yağlı boya veya akrilik tekniğinde olmalıdır.
3. Her sanatçı yarışmaya daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş en fazla 2 eserle katılabilir.
4. Ulusal sanatçılar için çalışmaların kısa kenarı en az 50 cm, uzun kenarı en fazla 150 cm uzunluğunda olmalıdır. Lise öğrencileri için kısa kenarı en az 30 cm uzun kenarı en fazla 100 cm uzunluğunda olmalıdır.
5. Yarışmaya 18 yaş ve üzeri sanatçılar başvurabilir. Yarışmaya başvurmak isteyen
18 yaş altı katılımcının ise Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi olması şartı ile birlikte başvurusu ancak velilerinin/vasilerinin yazılı onayı ile değerlendirmeye alınır.
6. Online başvuru için halklailiskiler@kdzeregli.bel.tr e-posta adresine aşağıdaki bilgilerin gönderilmesi gerekmektedir:
a) Çalışmanın fotoğrafı (-jpeg formatında ve görsellerin her biri en az 1 MB en fazla 5 MB boyutunda olacak şekilde gönderilmelidir)
b) Vesikalık fotoğraf
c) Nüfus cüzdanı fotokopisi (yazılı bilgiler A4 boyutunda -pdf veya -doc formatında gönderilmelidir)
ç) Şartnameye ek olarak sunulan katılımcı ve eser bilgilerinin yer aldığı formun doldurulması ve halklailiskiler@kdzeregli.bel.tr e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.
7. Posta ve kargo yoluyla gönderilecek eserlerin tüm sorumluluğu sanatçıya aittir.
8. Başvuru yapan sanatçılar, eserlerinin özgün olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.;
ÖDÜLLER:
• Ulusal Sanatçı:
Birinci                         : 10.000,00 - TL
İkinci                          : 7.500,00 - TL
Üçüncü                       : 5.000,00 - TL
Mansiyon                    : 1.500,00 - TL
Ümit Veren Sanatçı    :  1.000,00 - TL
• Güzel Sanatlar Lisesi Öğrencileri:
Birinci                         : 3.000,00 - TL
İkinci                          : 2.000,00 - TL
Üçüncü                       : 1.000,00 - TL
Mansiyon (4 adet)      : 500,00 - TL
Yarışma sonucu dereceye giren tüm yarışmacıların sergi açılışı ve ödül törenine katılım sağlayabilmeleri adına bir (1) günlük konaklamaları Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
SEÇİCİ KURUL: 
(Seçici Kurul üyeleri soyadlarına göre alfabetik sıralanmıştır)
Celal Binzet-Ressam, Yazar
Prof.Turan Erol(Fahri)-Ressam, Sanatçı
Prof.Zafer Gençaydın-Ressam, Sanatçı
Ersin Kaya-Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdür V.
Prof.Cebrail Ötgün-Hacettepe Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Böl. Öğr. Üyesi
Prof.Ferhat Özgür -Düzce Üni. Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fak. Resim Böl. Öğr. Üyesi
S. Yıldız Tanan- Zonguldak Ereğli Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi Resim Öğretmeni
Yrd.Doç.Çağlar Uzun-Bülent Ecevit Üni. Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Böl. Öğr. Üyesi
 DEĞERLENDİRME:
Değerlendirme iki aşamada yapılır:
• İlk aşamada, Seçici Kurul 5-8 Mayıs 2018 tarihleri arasında, başvurular arasından online olarak ön elemeyi yapar. Ön elemeden geçen eserlerin orijinalleri, posta ya da kargo yoluyla 14 Mayıs 2018 Pazartesi gününe kadar Kdz. Ereğli Belediyesi’ne (Kdz. Ereğli Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü - Murtaza Mahallesi Yukarı Beyçayırı Sokak No:39 Kdz. Ereğli/ZONGULDAK adresine) teslim edilecektir.
• İkinci aşamada, Seçici Kurul 16 Mayıs 2018 tarihinde ikinci kez toplanarak ön elemeden geçen ve orijinalleri Kdz. Ereğli Belediyesi’ne teslim edilen eserler arasından, ödül almaya hak kazanan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri belirler ve internette yayınlanır.
SONUÇLAR:
• Yarışma sonuçları www.kdzeregli.bel.tr web adresinden ilan edilecektir.
• Ödül kazanan eserler bütün haklarıyla satın alınmış gibi işlem görür ve Kdz. Ereğli Belediyesi Koleksiyonu’na girer. Eser üzerindeki tüm fikri ve sınai haklar Kdz. Ereğli Belediyesi’ne aittir. Ödül kazanan eserlerin telif haklarını devralmak kapsamında, ayrıca bir ücrete tabi olmaksızın Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan; kanunun 20, 21, 22, 23, 24 ve 25. maddelerinde yazılı olan işleme, çoğaltma, yayma, temsil ve işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim (uydu ve kabloyla yayın hakkı da dâhil) ve uluslararası mevzuattaki erişilebilir kılma şeklindeki tüm mali haklarının yanı sıra, sergilemek üzere kullanma ve gösterme hakkı da dahil olmak üzere, FSEK’de tanımlanan yasal koruma süreleri boyunca ve Türkiye ile birlikte tüm dünyada geçerli olacak şekilde sanatçıdan devralınır. Aday bu hususa herhangi bir itirazda bulunmayacağını ve yasal yollara başvurmak hakkından şimdiden gayrikabili rücu feragat ettiğini beyan, kabul ve taahhüt eder.
• Bu eserler, Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından dilediği zaman, sergileme amaçlı olarak ve/veya duvar ve masa takvimi, afiş, broşür, kartpostal, ajanda gibi sair iletişim, reklam ve tanıtım malzemesi olarak değerlendirilebilecek ve kullanılabilecektir.
• Yarışmada derece alamayan resimlerin iadesi bakımından, serginin kapanış tarihinden sonraki on beş (15) iş günü içinde geri alınmayan eserlerden, geliş ve gidiş esnasında eser üzerinde oluşabilecek zarar ve olumsuzluklardan kurumumuz hiçbir şekilde sorumlu değildir. Ayrıca gönderim giderleri eser sahibine ait olup iadeli taahhütlü gönderilecektir.
• Yarışmaya katılan adaylar, yarışmaya katılmak üzere başvurduğu andan itibaren bu şartnamedeki tüm koşulları kabul etmiş sayılırlar.
YARIŞMA TAKVİMİ:
Başvuru Başlangıç - Bitiş Tarihleri: 28 Mart 2018 - 3 Mayıs 2018
Seçici Kurul Ön Eleme Sonuçlarının Açıklanması: 05 - 08 Mayıs 2018
Ön Elemeyi Geçen Eserlerin Asıllarının Teslimi: 09 - 14 Mayıs 2018
Seçici Kurul Sonuçları İlan Tarihi: 16 Mayıs 2018
Ödül Töreni: 21 Mayıs 2018 Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Osman, Zeki, Oral, Resim, Yarışması,
Yorumlar
Haber Yazılımı