Haber Detayı
30 Nisan 2015 - Perşembe 07:40 Bu haber 3438 kez okundu
 
Pazarın buzları eriyor
Kış mevsiminin yağışlı ve soğuk havası, yerini ilkbaharın güneşli günlerine bırakmasıyla, semt pazarlarında satılan sebze ve meyve fiyatlarında beklenen düşüş yaşanmaya başladı. Geçtiğimiz haftaya oranla fiyatlarda gözle görünür bir düşüş yaşanırken vatandaşlar halen pazar çantalarını dolduramadıklarını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Pazarın buzları eriyor

İlkbahar mevsimiyle birlikte hava sıcaklıklarının hissedilir derecede yükselmesi, semt pazarlarında satılan sebze ve meyve fiyatlarında düşüş yaşattı. Kış aylarında örtülü tarımızın merkezi Antalya’da yaşanan don olayları ve sel felaketlerinin etkileri, nihayet pazar tezgahlarından çekilmeye başladı. Geçtiğimiz haftalarda pazarda 5 liradan satılan domatesin fiyatı 4 liraya gerilerken, 4 liradan alıcı bulan patlıcanın fiyatı 2,5 liraya, 2,5 liradan satılan salatalığın fiyatı 1,5 liraya kadar geriledi. İlkbahar mevsimiyle beraber yükselen hava sıcaklıkları pazardaki fiyatlarda beklenen düşüşü yaşatsa da vatandaşlar pazar çantalarını nasıl dolduracaklarını düşünüyor.

Domates, liderlik koltuğunu sevdi
Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede artmasıyla pazarda satılan ürünleri fiyatlarında gözle görünür oranda düşüş yaşansa da, domates son haftaların en pahalı ürünü olma unvanını korumaya devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda 5 liradan satılan domatesin fiyatı 4 liraya gerilerken, şeker fasulye 5, yeşilbiber 2,5, salatalık 1,5, semiz otu 5, patlıcan 2,5 karnabahar ise 3 liradan alıcı buluyor. Ürün fiyatlarında yaşanan düşüşün devam edeceğini ifade eden pazarcı esnaflarından Salih Özmen, “Havaların ısınmasıyla beraber fiyatlarda düşüş yaşanmaya başladı. Sıcaklar arttıkça fiyatlar azalma eğiliminde olacak. Bundan sonra da yine düşüş bekliyoruz. Satılan ürünlere bakıldığında sadece domatesin fiyatının yüksek olduğunu görüyoruz ama düşme eğiliminde. İlerleyen zaman içerisinde fiyatlar daha da uyun olacak” dedi.  Pazarda satılan ürünlerin marketlerde satılanlardan daha sağlıklı ve lezzetli olduğunu öne süren Özmen, “Pazar yerlerindeki ürünler daha taze, hey şey günlük ve sağlıklı. Marketlerdeyse ürünler yeterince taze değil, çoğu market ürünlerini dışarıda sergilerken o sebze ve meyveler toz toprak içinde kalıyor. Vatandaşlarımızın pazar yerlerine sahip çıkmasını gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Ürün fiyatlarında geçen haftalara oranla ciddi oranda düşüş yaşandığını belirten Mithat Yılmaz, sebze ve meyvedeki kıtlığın azalmaya başladığını söyleyerek, “Geçtiğimiz haftalarla kıyaslama yaparsak fiyatlar düşüşe geçti. İhracat nedeniyle ürün kıtlığı yaşıyorduk ve dolayısıyla da fiyatlar yükseliyordu. Şuan için satışlarımızdan ve fiyatlarda yaşanan düşüşten memnunuz” diye konuştu. Son olarak fiyatların mevsimine göre normal olduğunu ifade eden İsmet Karadağ ise, “Fiyatlar mevsimine göre normal. Örneğin biber, salata ve patlıcanın fiyatı düştü. Sadece domates pahalı ama ilerleyen haftalarda düşüşe geçecektir. Diğer ürünlerin fiyatları da yine düşüşe geçecektir. Zonguldak halkının marketler yerine pazarı tercih etmesi bizleri mutlu ediyor, vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Geçinmek çok zor”
İlkbaharın ışıltılı günleri pazar tezgahlarında satılan ürünlere yansısa da vatandaş pazar torbasını dolduramamaktan şikayetçi. Pazardaki buzların erimeye başlamasına rağmen fiyatların hala uygun olmadığını ifade eden Erhan Kardaş, “Fiyatlar mevsimine göre normal, yeterince düşüş yaşanmamış. Bu şartlar içerisinde çantamızı doldurmamız mümkün değil. Almamız gerekenlerden yeterince alamıyoruz” diye konuştu. Pazar çantasını dolduramadığını ifade eden Nurten Aydın ise, “Asgari ücretle yaşamaya çalışan insanlarız, elektrik faturasını yatırsak su faturasını yatıramıyoruz. Bunun yanı sıra çocuk okutuyoruz. Nasıl geçinelim asgari ücretle? Bir mutfak alışverişi için 100 lira ayırmanız gerekiyor. Evde çocuklar meyve bekliyor ama muzun kilosu 7, çileğinse 5 lira, pazar çantamızı değil doldurmak yanımıza almıyoruz. Sadece 50 liraya temel ihtiyaçlarınızın bir kısmını karşılayabiliyoruz. Bu devirde geçinmek çok zor oldu” ifadelerini kullandı.

HABER: Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yaşam, Pazar
Yorumlar
Haber Yazılımı