Haber Detayı
19 Nisan 2015 - Pazar 15:00 Bu haber 3931 kez okundu
 
Şehri tekrar Başkan...
Sınırlı Sorumlu Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olağan kongresi Atatürk Kültür Merkezi salonunda gerçekleşti.
GÜNDEM Haberi
Şehri tekrar Başkan...

    

Ercan Şehri ve Aydın Arıcı olmak üzere iki liste halinde gidilen Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi kongresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.
Borcu bulunanların oy kullanamadığı kongreye üye olmayanların girmesine de izin verilmedi.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin Divan Başkanlığına Zonguldak Esnaf Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Mehmet Azman seçildi.
Divan başkanlığını Bölge Birliği Başkanı Mehmet Azman yaparken yaptığı açılış konuşmasında kongrenin Bartın, Karabük ve Zonguldak iline hayırlı olmasını dileyerek iki adaya da başarılar diledi. 
Divan Başkanı Mehmet Azman’ın konuşmasının ardından Zonguldak Esnaf Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun konuşma yaptı. Coşkun konuşmasında; “Genel kurul salonu gerçekten Zonguldak’a yakışır. Bu ortamı sağlayan iki adayımıza da teşekkür ediyorum. Siyasi partilere örnek olmalı. Kırıcılık ve yıkıcılık yok. Bu genel kurulda mağlup olmayacak, bu genel kurulun kazananı esnaf ve sanatkârlar olacaktır” dedi.
Yapılan açılış konuşmalarının ardından 2014 yılı gelir gider bütçeleri, denetim kurulu raporları ve 2015 yılı tahmini bütçe okunarak onaylandı.

Arıcı; ‘Kötüyü eleştireceğiz ama birlik beraberliğimizi bozmayacağız’
Yapılan bütçe oylamasının ardından önce mevcut aday Ercan Şehri’nin karşısına liste çıkaran Aydın Arıcı konuşma yaptı. Arıcı konuşmasında mevcut başkan Ercan Şehri’nin ‘Kooperatifin durumunu iyiye getirdik. Kredileri açtık. Kooperatifin grubunu yukarılara çıkardık’ söylemlerini eleştirerek Başkan Şehri’ye ne iş yaptığını sordu.
Arıcı zehir zemberek konuşmasında; ‘Bugün burada esnafın şölenini gerçekleştiriyoruz. Bu güzel tablodan esnafımıza hizmetkâr bir yönetimin görev almasını diliyorum. Neden aday oldun kooperatif iyi yönetilmiyor. Memur ve bir takım güçler yönetiyor. Benim başkan olduğum kooperatifte kooperatifi ben yöneteceğim. İyiye iyi kötüye kötü demek gerekiyor. İyi yapılan her şeye teşekkür edeceğiz, kötüyü eleştireceğiz ama birlik beraberliği bozmayacağız. İyi yönetilen bir kooperatife icra gelir mi? 3 gün önce icra geldi. Yakıştı mı yakışmadı. Bunu ortadan kaldırması gereken Sayın Şehri ve yönetimidir’ dedi.

Arıcı; ‘Gelir gider tablosundaki başkan ücret giderleri ne?’
Mevcut Başkanın kooperatifi düze çıkarmak için maaş bile almıyorum söylemlerine karşılık olarak gelir gider tablosunda okunan başkan ücret giderleri maddesine değinen Aydın Arıcı; ‘
Ercan Abi ben maaş almıyorum diyor. Gelir gider tablolarında başkan ücret giderleri 57 bin 500 TL. Maaş almayan bir başkanın geliri gider tablosunda bu rakam olur mu? Gittiğim her yerde ‘Ercan Başkan bize kredileri ben açtım diyor’ diyorlar. 16 senedir başkan veya yönetim kurulundaydın. Açılırken de kapanırken de sen sorumlusu. Açtırdın ama kapatanda sendin. 16 senedir bu kooperatif Hüseyin Özdemir ve Ercan Şehri, kavgası yüzünden hiçbir şey yapamıyor. Birbirleriyle uğraşmaktan esnafa hizmet edecek vakit kalmıyor. Filler dövüşüyor esnaf eziliyor. Biz eskiyi kapalım yeni bir sayfa açalım, kavga ve kaos olmasın diyoruz. Cenazelerinizde saf tutulsun düğünlerde halaya durulsun. Ercan Şehri ‘ben çalışacaktım da Aydın Arıcı engelledi’ diyor. Benim esnaf arkadaşıma kredi çıkarttı da ben verme mi dedim. Cenazelere bile gidilmiyor. Kendi yöneticilerinin bile cenazelerine katılmayan üyelerinin acı gününde yanında olmaz mı? Biz hep sizle birlikte birlik ve beraberlik içinde 24 saat çalışacağız. Aydın Arıcı gelirse hepinizi icra verecek diyorlar. Ben Hüseyin Özdemir zamanında çok sıkıntılar yaşadım. Benimde çekim yazıldı, benimde senetlerim protesto oldu. Hüseyin Özdemir o zaman benle çok uğraştı. Ben şimdi soruyorum sizlerin yaşadıklarını yaşamış biri olarak yaşadıklarımı yaşatır mıyım?  Ben yaşadıklarımı sizlere yaşatmayacağım. Esnaf kefalette başkan sanayi sitesinde başkansın manevi sanatkârlarda başkansın. Ben bu işgale son vermek için adayım. Önce kurumsal kimlik, sonra ciddiyet ve itibarı sağlayacağız Cenaze arabası alacağız. Kastamonu’yla Kastamonu, Trabzon ise Trabzon’a göndereceğiz. Üniversitede çocuğu okuyan durumu bozuk olan esnaflarımızın çocuklarına burs vereceğiz. Biz sadece para vermeyeceğiz esnafın yanında olacağız. İpotekli kredilerde kefil bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıracağız. Bunları kaldırmak için ne gerekirse yapacağız. Ben inatçı ve mücadeleci bir insanım. Bizim para sorunumuz yok. Bize kazanıp gelin paranızı yolacağız diyorlar fakat sicili temiz esnaf yok. Bu konuda STK’larla birlikte koşturacağız bunu bütün vilayetlerde çabalayacağız ve sicil affını getirmek için mücadele ettireceğiz. Mücadele edeceğiz ve başaracağız.  Şuan 6. basamaktayız. Biz 6. basamaktan birinci basamağa kademe kademe çıkartacağız. Dediklerimi yapamazsan o koltuk bana haram olsun’ dedi.

Şehri; ‘Siz icradayken ben makam arabasında gezemem’
Konuşması için ilave süre isteyen Aydın Arıcı’nın kürsüde arkasında duran ve ‘İstediğin kadar konuş. Arkandayım, sırtın sağlamda’ diyerek espri yapan mevcut Başkan Ercan Şehri, Arıcı’nın bütün suçlamalarına madde madde cevap verdi.
Şehri konuşmasında; ‘4 sene başkan yardımcılığı 10 sene yakın denetim kurulundaydım son 4 yıldır da başkanlık yapıyorum. Daha önce Temel Özdemir ve Hüseyin Özdemir’le çalıştık. Geldik 2 buçuk milyon TL faiz ödedim. 5 kuruşta para almadım. Türkiye’de Halk Bankası hep 7. grupta açılır ama biz 6. gruptan açıldı. Biz Hüseyin’le mahkemelik olduk. Bir genelge geldi kimse oturum parası alınmayacak dedi. Hüseyin Başkanlıktan ayrılınca bizi mahkemeye verdi. Makam arabasını sattım emekliye ayrılacakları ayrıldı. Makam aracını sattı binayı da satacak diyorlar. Siz icralıkken ben makam arabasında gezemem kusura bakmasınlar’ dedi.
Yapılan konuşmaların akabinde açık oylama ile başkan seçimine geçildi. Üye olmayanların içeri alınmadığı kongrede oylamaya geçildiği esnada misafir olarak kongreye katılanlar dışarı çıkartıldı. Üye kartlarıyla içeri alınan üyeler açık oylamada kartlarını havaya kaldırarak oylarını kullandılar. Divan Başkanı Bölge Birliği Başkanı Mehmet Azman ve beraberinde her iki adayın saymanının saydığı oyların sonucunda mevcut başkan Ercan Şehri yeniden başkan seçildi. Yapılan oylama sonucu Ercan Şehri 247 oy alırken, Aydın Arıcı 99 oy aldı.
Sonuçların onaylanmasının ardından iki adayda birlik beraberlik mesajı verirken, üye esnaflar Şehri’yi kutladı.
Sınırlı Sorumlu Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi asil üyeliğine 
Ercan Şehri Başkanlığında Süleyman Erbay, Muammer Öztürk, Birol Kundakçıoğlu, İsmet Kaya seçildi. Seda FİDAN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehri, tekrar, Başkan...,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Şehri tekrar Başkan...
Şehri tekrar Başkan...
Şehri tekrar Başkan...
Şehri tekrar Başkan...
Şehri tekrar Başkan...
Şehri tekrar Başkan...
Yorumlar
Haber Yazılımı