Haber Detayı
16 Şubat 2020 - Pazar 17:35 Bu haber 2558 kez okundu
 
SELİM ALAN ‘TOLK ŞHOW’LARIYLA ŞAŞIRTIYOR
GÜNDEM Haberi
SELİM ALAN ‘TOLK ŞHOW’LARIYLA ŞAŞIRTIYOR

SELİM ALAN ‘TALK SHOW’LARIYLA ŞAŞIRTIYOR

Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan, şaşırtmaya devam ediyor.

İl, merkez ilçe, kadın kollarını şikâyet etmesiyle şaşırttığı teşkilatlar ve kendi tabanı dışında, yaptığı açıklamalar ile Zonguldaklıları da şaşırtıyor.

Sevdiğim yanı, dinleyici bulduğu vakit, ‘Talk Show’ merakının birden depreşmesi. Ancak, ‘Sorgulayıcı’ kamera olmadığından, ‘Tutanda o atan da’. Konuşuyor, cümleyi yarıda bırakıp, bir ‘Site’den anlatıyor bir liman içinden bir Mithatpaşa’dan…

Gülmekten göbeğim çatladı valla…

Kazma küreksiz yıkıma başlamış başkan Alan. Ne Valilik binasını bıraktı ne Adliye binasını… Emniyet Çocuk şubeyi eklemiş listeye. Fevkani Köprüsü zaten geçen yıldan vardı listede…

Ben Selim Alan’ı beğeniyorum. Kışın göbeğinde, pahalılık, işsizlik bir tarafta. ‘Yiğitlerin değil sorunların harman olduğu bir il’de… Trafik rezaleti içinde boğulan vatandaşı ‘Şehriemin’ olarak izlerken, ‘İnsanımızın yaya kaldırımı kullanma alışkanlığı yok’ demesi yok mu? Bu ‘Alışkanlık’ dediğin şey, ‘Son yağacak yağmurla’ oluşacak bir ‘Huy’ biçimi mi ayol!.. Üç oy korkusuna kaldırımlara ‘Bariyer’ koyma, yaya geçitleri ışıklandırma, üç tane üst geçit yapma… ‘Alternatif yol’ zaten hikaye…

Vatandaşın kaldırımları kullanma alışkanlığı yok/muş!’

Başkan Alan’ın, ‘Basın toplantısı’ adı altında ‘Talk Şhow’ yapma merakı depreşince, ‘Kamuoyunu yönlendirdiğini’ zannediyor.

Yani, Başkan Alan’ın ‘Kazma küreksiz yıkım’ işi, ‘Tualsiz, boyasız, fırçasız resim yapma’ işine benziyor.

Sayın Başkanım, bırak şimdi ‘Kazmasız-küreksiz’ sağlam binaları yıkma işini… ‘Her an yıkılabilir’ raporları olan 1956’da yapılan ve içinde 115 esnaf bulunan Belediye Merkez Çarşısı, Allah göstermesin yıkılsa, ‘Talk Show’ programında ne söyleyeceksin, merak ediyorum.

Kabahat çarşının üzerine kat çıkanlarda’ veya ‘Kabahat, yıkılma kararına rağmen içinde oturanlarda’ mı diyeceksiniz? Yoksa, ‘Allah’ın takdir-i ilahisi’ mi diyeceksiniz, merak ediyorum.

 

MAÇ BAHANE BOLU ŞAHANE

 

Hafta sonu Zonguldak’ın  ‘629 Adımlık Şehir’ statüsünden kurtardık.

Halk Kahramanı Köroğlu ve Bölgenin ‘Turizm’ merkezi durumundaki ‘Abant’ın bağlı olduğu il Bolu’ya yollandık. Aslında, hedef, ‘Temiz hava bol gıda’ çerçeveli bir hafta sonu idi.

Arkadaşım Yaşar Şanal’ın oğlu Boluspor kondisyoneri. Boluspor birinci ligde düşme hattında.

Boluspor-Ümraniyespor maçını da  ‘Akreditasyon’ yaparak ‘Buz’ gibi bir günde izledik maçı.

 Boluspor, yönetim, tesis ve futbolcu açısından gerçekten güçlü bir kulüp. Ancak, ‘Şeytanın bacağını kıramadılar’ Galip oldular ancak, maç berabere bitti.

Maç öncesi Bolu’nun stat yanı ve çevresinde gezinti yaptık. ‘Benden Selam Olsun Bolu beyine’ sözü ile meşhur Halk Kahramanı Köroğlu’nun heykelinde resim çektirip, alış-veriş yaptık.

Bolu gerçekten çok gelişmiş. Nüfus, coğrafya ve sektörel baz da… En kısa zamanda yine gideceğiz Bolu’ya.

CHP İL KONGRESİNDEN GÖRÜNTÜLER

 

2023 matematiği içinde yer almak isteyen CHP’liler dün İl kongresi dolayısıyla SİTE kapalı Spor Salonu’nda bir araya geldiler. Ancak, görüntü olarak kurmay ve kurnazlar siyasal olarak ortada Üç kişinin çekiştiği bir ortam vardı salon önünde. Sayısal olarak salon dolmadı.

Adaylardan çok aday çıkartanlar konuşuluyordu salon bahçesinde. ‘Sosyal Demokrasi’ ile bağdaşmayışı konuşuluyordu. İlginç olaylardan biride, mevcut iki seçilmiş milletvekiline (Deniz Yavuzyılmaz-Ünal Demirtaş) rağmen, iki eski milletvekilinin (Harun Akın-Şerafettin Üstünkol) adı ve sözünün çok geçtiğiydi.

Genel Merkezin adayı şeklinde ortaya atılan Turhan Oral, yine ikinci bir ‘Yoldaş vakası’ yarattı dün. Yoldaş Bahattin de(Arı) merkez ilçe kongre salonunda çekilmişti. ‘Reklam adayı’ olarak ortaya çıkmıştı Arı’da. Salon önünde bir delege, “Kozlu da bir hafta önce kendisine, Turan Abi yine çekilecek misin adaylıktan diye sordum. ‘Olur mu öyle şey’ demişti. Salona kadar getiremedi adaylığı gece yarısı çekilmiş” dedi. Kozlulu arkadaşa sordum, “Turan Oral’ın Kozlu delegasyonu içinde yeri nedir?” diye. ‘37 delege içinde 5-6 kişi’ dedi.

Devrimcilik/solculuk’ eskiden ‘Omurga/ilke/arka’ isterdi. Demek ki, şimdi ‘Solculuk’ ilkeleri ‘Taş devri-tunç devri’ ilkeleri çerçevesinde geride kalmış.

500 delegenin katılacağı 28 asil 28 yedek üye ile 10 üst kurul delegesinin seçileceği kongrede, elde kalan iki aday da(Hakkı Güney ve Murat Pulat) ‘Filanca ilçe komple benden’ diyemedi. İki aday da sekiz ilçeden delegasyonu ‘Parçalı bulutlu’ paylaştı. Salon çevresinde kimse ‘Delege avı’ yapmadı. Demek ‘12- Sabah vardiyası’ tekmil-i birden çalışılmış.

Çevresi kalabalıklar arasında Ebru Uzun, Halil Posbıyık, Bülent Kantarcı, Hakkı Güney, Ali İhsan Köktürk, Ali Osman Odabaş, Umut Başoğlu, Harun Akın görüldü. İlginçtir, CHP’nin salon kalabalığı arasında son 5 yılın ortaya çıkardığı bir isim yoktu.

Tarafları ve CHP’den çok, birilerinin adaylarını dinledik ayaküstü. Kimi ‘Parmak usulü’ reçete yazdı kimi ‘Keyfiyetini’ belirtti kimi de ‘Yandaş liste’ hesabı ‘Çetele’ tuttu ve sonuç açıkladı. Ancak, kongre salonunda ‘50 farkla filanca kazanır’ diyen olmadı.

Salonu dolduramayan bir ana muhalefet partisi. Coşku olmayan, tabandan gelmiş biri değil, birilerinin adayı olarak ortaya çıkanların yarıştırıldığı bir kongre görünümü vardı salon önünde. Aslında politikacının bayram ve düğün zamanları olan seçim ve kongrelere inat, dün salon önünde tam bin ‘Cenaze evi’ görüntüsü vardı.

Kaybedilen Zonguldak-Kozlu ve Kilimli Belediye seçimleri sonrası, anlaşılan ‘Kabahat kimde’ yapılamamış, ‘Sorumlu’ Genel Merkez olarak kalmıştı. Genel Merkez’in Zonguldak üzerinde ‘Tesiri’ gözle görülür olmayınca, ‘Meydan’ yine ‘Örgüt dışına’ kaymıştı.

Anlaşılan o ki, yine bu görüntüden ‘Güçlü’ bir yönetim çıkmayacak, ‘İdare-i maslahat’ hakim olacak.

 

1956-GÖBÜ OCAĞI

Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun ‘Redevans/kira’ karşılığı özel işletmeye verdiği 13 nolu sahadaki ocak ağzı.

Akkurt Madencilik işletiyor ve bu güne kadar Allaha şükür ölümlü kaza yaşamamış.

Geçtiğimiz haftalarda saha içinde dostum Alaattin Kurnaz’dan bilgi aldım. İnşallah Çin mamulü ‘Yarı Mekanize Sistem’ gelip üretime geçtiğinde de ocak içi inceleme yapacağız.

Sahada gezinirken 1.8.1956 tarihli  ‘22 nolu Göbü Ocağı ’ çevresinde resim çektirdik. Devlet, 1956’da buradan girip alabildiği kadar kömür almış ve sonra terk etmiş bu bölgeyi. TTK’nın(Devletin) terk ettiği bu alanlar ‘Redevans/kira’ karşılığı ihale ile özel sektöre verilmiş.

 

EMEKLİ DE ‘PROMOSYON’ KAVGASI

SGK ile bankalar arasında 2017'de imzalanan protokol çerçevesinde ilk defa toplu olarak başlatılan emeklilere banka promosyonu uygulamasında, 3 yıl sona erdi.

Bu dönemde 1000 lira aylık alanlara 300, 1000 ila 2 bin lira arasında aylık alanlara 375, 2 bin lira üzeri aylık alanlara ise 450 lira promosyon ödenmişti.

Devam eden müzakereler sonucunda emeklilerin önümüzdeki 3 yıl için alacakları yeni promosyon miktarları bu ay belli olacak.

SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında görüşmeler henüz sonuçlanmamasına rağmen bankalar, sayısı 13 milyonu aşan emeklilerin aylıklarını kendi şubelerine transfer etmek için hızlı bir yarışa girdi.

Bankalar, aylıklarını kendi bankalarından alma karşılığında emeklilere cazip teklifler sunuyor. Bunun karşılığında ise, aylığı 3 yıl boyunca başka bankaya transfer etmeme, en az iki otomatik ödeme gibi şartlar öne sürüyor. Öte yandan, arkadaşlarının emekli aylıklarını da getirmesi için ikna edenlere kişi başına 150 lira ek ödeme yapmayı vaat eden bankalar da var.

İNCİVEZ DE ‘ÇAYBAŞI’ TEHLİKESİ

İncivez Zonguldak’ın 19 Mahallesinden biri ancak, özelliği Üniversite(BEÜ) merkezinin(Rektörlük) burada olması.

Aslında İncivez Zonguldak’ın ‘Tanıtım yüzü’ olan mahalle. Daha doğrusu  Mahallenin ‘Çaybaşı’ mıntıkası.

Mahalle, üniversite dolayısıyla yoğun nüfus üreten bir mahalle... Dolayısıyla müteahhitler açısından cazip bir alan. Ancak, mahallenin bir başka özelliği ‘Yeraltı suları’ dolayısıyla, ‘Kaygan’ bir zemine sahip olması. Müteahhit için ‘Sorun’ olmuyor. ‘Mesele’ binayı bitirip, satmak yada kiralamak. Müteahhit, bodrum katlarında ‘Ölüm işaretli/dikkat tehlike’ yazılı tabelaların olduğu binaları rahatlıkla bitirip, satıyor/kiraya verebiliyor. ‘İskan’ açısından sorunlu binalar. Kimi ‘Teras katları’ kapatmış, kimi giriş katları ikiye bölüp ‘1+1’ icat etmiş, altından ‘Yeraltı suları’ akıyor. Her bodrum katta otomatik su basma pompası var. En alt bodrum su dolunca pompa basmaya başlıyor. Düşünün bu binaların üst katlarında insanlar ‘İskan’ edilmiş…

Bu mahalle ‘Uyuşturucu’ açısından sıkıntılı… Beş yılda 13 insanımız ‘Uyuşturucu’ konulu can vermiş.

Günübirlik evler’ açısından sıkıntılı. Her gün operasyon yapılsa her gün iş çıkar. Ancak, konu ile ilgili ‘Yasal statü’ belirlenememiş. ‘Yetki’ Belediye ile emniyet arasında gidip geliyor.

Bir de TTK’nın havalandırması/nefesliği var burada. Tescilli. Bu alan civarı ‘Sosyal donatı’ alanı olarak düzenlenirse, çevreye bir ‘Resmiyet’ eklenir.

İncivez, her an ‘Türkiye’ gündemine, ‘Bir şekilde’ girebilecek bir mahalle.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SELİM, ALAN, ‘TOLK, ŞHOW’LARIYLA, ŞAŞIRTIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı