SİYASİ BASKI UYGULAYANLAR KİMDİR?
Haber
15 Eylül 2022 - Perşembe 15:48 Bu haber 4894 kez okundu
 
SİYASİ BASKI UYGULAYANLAR KİMDİR?
CHP Milletvekili Yavuzyılmaz Yayla Ortaokulu önünde açıklama yaptı
SİYASET Haberi
SİYASİ BASKI UYGULAYANLAR KİMDİR?

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz “depreme dayanıksız” raporu verildiği söylenen ve yıkımı gündeme gelen Yayla Ortaokulu önünde basın açıklaması yaptı.

Yayla Ortaokulu önünde, okul aile birliği ile birlikte gazetecilere açıklamada bulunan Yavuzyılmaz, okulun yıkılması halinde otopark veya rant alanı yapma düşüncesinde olanlara da tepki gösterdi.

“Depreme dayanıksız” raporu olduğu söylenen ve bu raporu görmek istediklerini vurgulayan CHP Zonguldak milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, “Ne deniyor; ‘okul depreme dayanıksız o nedenle boşaltılmalı’ deniliyor. Şu anda öğrencilerin hepsi okulda. Madem bir deprem raporu var, o zaman neden şimdi öğrenciler bu okulda hala eğitim-öğretim görüyor. Eğer bu rapor doğru ise öğrenciler bu okulda olmaması gerekiyor.” şeklinde açıklamada bulundu.

Kendisinin de Yayla Ortaokulundan mezun olduğunu anımsatan Milletvekili Yavuzyılmaz; “Burada bir otopark yapılmak isteniyor, burada ticarethane kurulmak isteniyor. Yayla Ortaokulunun tabelasını da Zonguldak’ta bir başka yere taşımaya niyetliler.” diyerek okul önünde şu açıklamayı yaptı.  

“BUGÜN 800 ÖĞRENCİSİ İLE BİRLİKTE OKULUN TAHLİYE EDİLMESİ İSTENİYOR” 

“Bir milletvekili olarak buradayım, aynı zamanda da Yayla okulunun bir mezunuyum. Anılarımızla dolu tarihe tanıklık eden, Zonguldak’ın kalkınması ve sosyal hayatına katkı veren çok kıymetli ve paha biçilmez hem madden, hem manen  çok önemli bir okulun önündeyiz.

Yayla Ortaokulu sadece bir tabela değil, Yayla Ortaokulu Zonguldak’ı Zonguldak yapan okulların başında geliyor ve bugün 800 öğrencisi ile birlikte okulun tahliye edilmesi isteniyor.

Bu okul deprem kavramı istismar edilerek siyasi baskı ile devlet kurumlarının deprem raporu hazırlanması sağlanarak neticesinde boşaltılmak isteniyor. Ancak nerede bu deprem raporu? Belli değil. Kamuoyuna açıklanıyor mu? Hayır açıklanmıyor. Deprem raporuna göre Yayla Ortaokulunun yıkılması gerekli diyenler bu raporu kamuoyuna şeffaf bir şekilde açıklamıyor. Bu raporu kime hazırlattılar? Kimler hazırladı, hazırlarken okulun neresinden numune alındı? Eski bina kısmından mı numune alındı, yeni bina kısmından mı numune alındı, okulun sinema kısmından mı numune alındı bunların hepsinin üzerinde bir soru işareti var.

“BU RAPORUN ÜZERİNDE BÜYÜK SORU İŞARETLERİ VAR”

Ne deniyor; ‘okul depreme dayanıksız o nedenle boşaltılmalı’ deniliyor. Şu anda öğrencilerin hepsi okulda. Madem bir deprem raporu var, o zaman neden şimdi öğrenciler bu okulda hala eğitim-öğretim görüyor. Eğer bu rapor doğru ise öğrenciler bu okulda olmaması gerekiyor. Veya öğrenciler burada ise bu rapor yanlıştır, bu rapor şaibelidir, bu raporun üzerinde büyük soru işaretleri var.

Ben burada yapılmak istenenin farkındayım.  Burada bir otopark yapılmak isteniyor, burada ticarethane kurulmak isteniyor. Yayla Ortaokulunun tabelasını da Zonguldak’ta bir başka yere taşımaya niyetliler. Bunu Zonguldak’ta, bugüne kadar yetkililerin yaptıklarından anlayabiliyoruz.

“ÖNCE GÜÇLENDİRME YAPILMASI DÜŞÜNÜLMELİDİR”

Hemen yanı başımızda Kız Meslek Lisesi var. ‘Kız Meslek Lisesi’ni yıkacağız’ dediler. ‘yıktırmayacağız’ dedik. Kız Meslek Lisesi’nin kültürel ve mimari önemini anlattık bu konu ile ilgili resmi başvurularda bulunduk. Zonguldak kamuoyu olarak hepimiz bir araya geldik ve neticesinde Kız Meslek Lisesi’ni ayakta tutmayı başardık ve orada güçlendirme yapılacak. Yayla Okulu’nda da eğer depremle ilgili bir tedbir alınacaksa önce güçlendirme yapılması düşünülmelidir ve neresi güçlendirilmeli; neresinde depremle ilgili bir dayanıklılıkla ilgili bir sorun yok bu da tespit edilmelidir.

Bugüne kadar Zonguldak’ta yıkılan, söz verilen ama yapılmayan nice okul var. Bahçelievler İlköğretim Okulu, Zonguldak’ta pek çok dostumuzun, arkadaşlarımızın mezun olduğu okul. 2020 yılında yıkıldı, dendi ki, ‘hemen okul yapılacak’ 350 gün de süre verildi, hala okul yıllardır temel seviyesinde hala bekliyor.

Nerde Bahçelievler İlköğretim Okulu? Yok. Nerede öğrencileri? Yok. Yine Zonguldak genelinde Alaplı’da Ahmet Zeki Atalay Okulu onu da ‘yıkacağız’ dediler. ‘başka bir yere yapacağız’ dediler. Ne yenisini yapabildiler,  ne eskisini tam anlamı ile yıkabildiler. Ama okulu yok ettiler, öğrencilerini dağıttılar, bu öğrenciler maalesef eğitimlerinden geri kaldılar, Zonguldak’ta bizi biz yapan ortak okullarımızın yok edilmesi ile birlikte bir Zonguldaklılık bilincini de ortadan kaldırdılar.

Yayla Okulu yıkılmak istenilerek, yerine otopark ve ticarethane yapılmak isteniyor. Hiçbir yetkili de bunun aksini söyleyemiyor. Söyleyemiyor aynı zamanda da vatandaşa hiç bir şekilde güvende veremiyor.

“DEPREM RAPORLARININ KAMUOYUNA AÇIKLANMASINI BEKLİYORUZ”

Şimdi ne söyleniyor ‘Yayla Okulundaki öğrenciler başka okullara gidecek’. Peki, gidecekleri okulda deprem dayanıklılık testi yapıldı mı? Hayır. Alın size bir çelişki daha. Bunun bilimsel metotları var ve deprem analiz raporları çıktığında da bunun denetlenmesi gerekiyor, kontrol edilmesi gerekiyor. Burada da nasıl bir rant peşinde oldukları açıkçası ortaya çıkıyor.

Biz bu Yayla Ortaokulu ile ilgili önce bilimsel deprem raporlarının tarafımıza teslim edilmesini, kamuoyuna açıklanmasını, daha sonra bu deprem raporunu kim hazırladı. Hangi yetkinlikteki kişiler hazırladı. Nereden numune aldılar. Bu deprem raporu aslında bir güçlendirme yaparak okulun kurtulmasına müsaade  edecek şekilde de çıkarılabilir miydi.

“BURASI HALKIN OKULUDUR, HALKIN OKULU KALACAK”

Buradaki siyasi baskı uygulayanlar kimdir? Bunların hepsini ortaya çıkarmak için mücadele edeceğiz. Ben Zonguldak Yayla İlköğretim Okulu mezunu kardeşiniz olarak İlkokul öğretmenim Sayın Nevin Gevrek’in bize burada öğrettiği gibi mücadele edeceğiz, hakkımızı arayacağız en tabi hakkımız bu. Çocukların eğitimi 2-3 yıl boyunca başka okullarda o okuldan, bu okula adeta sürünerek koşturacaklar gelecekle ilgili nerede okuyacakları ile ilgili bin bir türlü kaygıları olacak ama okulu yıkmak isteyenler aynı şey kendi ailelerine söz konusu olduğunda onları korumak için bir şekilde kendi tedbirlerini alacaklar biz bunu reddediyoruz, burası halkın okuludur, halkın okulu kalacak. Yayla bulunduğu yerde yaşamak zorundadır. Yayla yoksa Zonguldak’ta artık yok demektir.

“BUNLARIN PLANLARINI DA BOZMASINI BİLİRİZ”

Zonguldak il genelindeki okulların onarım durumları ile ilgili konuları Milli Eğitim Bakanı’na yazılı soru önergesi ile aktardık. Daha önce Kız Meslek Lisesi’nin yıkılması ile ilgili girişimler yapıldığında Yayla Ortaokulunu korumak için Sayın Ziya Selçuk’a bir yazılı soru önergesi vermiş, kendisi ile bizzat görüşmüştüm ve verdikleri resmi yazılı yanıtta; Yayla Ortaokulunun yıkılması ile ilgili bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmişti. Şimdi ne olduysa Bakan değişti, ne olduysa İl Milli Eğitim Müdürü değişti birden bire Zonguldak’taki okullar dayanıksız oldu. Ne hikmetse de hepsi ticarethane yapılacak, otopark yapılacak yerlerdeki okullar oluyor. Ve bir şekilde de okullar yıkılıp yerine bu gibi yapılar oluşturulmaya çalışılıyor. Biz buna müsaade etmeyeceğiz ve Yayla Ortaokulunu bugün yıkmaya kalkıp otopark yapmaya kalkanlar için yarın tepelerine Yayla okulunu tekrar en güzel haliyle biz güçlendirerek daha büyük haliyle olduğu yere inşa etmesini de biliriz. Bunların planlarını da bozmasını biliriz.”  diye konuştu.

Haber: Çetin ÖZDEMİR

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SİYASİ, BASKI, UYGULAYANLAR, KİMDİR?,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı