Haber Detayı
04 Mayıs 2017 - Perşembe 18:04 Bu haber 8101 kez okundu
 
Teknopark’ta son aşama
EKONOMİ Haberi
Teknopark’ta son aşama

Haber: Seda FİDAN

  • Teknopark protokolü Zonguldak Valisi Ali Kaban Başkanlığında valilik makamında imzalandı. Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mahmut Özer, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Metin Demir, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Yaşar Tetiker, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Ertan Civak, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Rıfat Sarsık, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, TSO Genel Sekreterleri ve Teknopark Koordinatörü Doçent Doktor Umut Güneş Sefercik’in katılımı ile gerçekleşen Teknopark protokolü ile Teknopark projesinde son aşamaya gelindi.
  • Zonguldak Valisi Ali Kaban kömür ve demirin Zonguldak ili için vazgeçilmez olduğunu görev yaptığı 4 yıl içinde yaşayarak gördüğünü belirterek, termik santraller, Filyos Projesi ve Tarım-Hayvancılık anlamındaki gelişmelerin önemine de yer ver verdi.  Kaban, endüstri anlamında atılan Teknopark adımının da Zonguldak ve bölgeye hayırlı olmasını diledi.
  • Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer; “Gerçekten Zonguldak için çok önemli bir birimi de kazandırmış olacağız. Üniversitemiz tüm birimleri ile burada her türlü desteği verecek. Hem üniversitemiz hem de Zonguldak için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

********************

 

 

Teknopark protokolü Zonguldak Valisi Ali Kaban Başkanlığında valilik makamında imzalandı.

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Mahmut Özer, Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Metin Demir, Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Yaşar Tetiker, Devrek Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Ertan Civak, Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan'ı Rıfat Sarsık, Alaplı Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, TSO Genel Sekreterleri ve Teknopark Koordinatörü Doçent Doktor Umut Güneş Sefercik katıldı.

KABAN; “ŞEHRİMİZE VE BÖLGEMİZE HAYIRLI OLSUN”

Tek tek atılan imzalarla yapılan protokolün ardından Vali Ali Kaban, BEÜ Rektörü mahmut Özer ve Teknopark Koordinatörü Doçent Doktor Umut Güneş Sefercik görüşlerini aktardı.

Vali Ali Kaban; “Ben emeği geçen değerli hocalarımızın hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. Ayrıca Ticaret Sanayi Odası Başkanları ve Genel Sekreterlerinin de bu tip konularda nasıl hassas olduklarını bildiğim için onlara da teşekkürü bir borç bilirim. Unutmayalım ki Zonguldak kömürle var olmuş bir kent. Ereğli Demir ile var olmuş bir kent ve bunların olmazsa olmaz olduğunu şu 4 yıllık idareciliğimde yaşayarak gördüm. Aynı şekilde bunların bir devamı olarak özellikle 90’lı yıllardan itibaren termik alanında da çok ciddi bir mesafe katedilmiş. Şimdi birde buna Filyos projesi ile gerek liman, gerek liman arka yapıları üst yapıları, gerekse endüstri bölgesi ile oluşacak yeni endüstriye dâhil alanlar düşünüldüğünde, ayrıca bizim hali hazırda Ereğli ve Çaycuma Organize Sanayi Bölgelerimiz ve bu günlerde çok hızlı başlayan Alaplı Organize Sanayi Bölgemiz, mutlak suretle bu resmi tamamlayan ögeler oluyor ve olacaklar. Bunun dışında tabii ki Zonguldak denilince bir diğer vazgeçilemez husus da tarım ve hayvancılık. Çok ciddi çalışmadık, hızla devam ediyor. İşte bu tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesi 600 dönümle başladı, şükürler olsun çok hızlı ilerledi, nerdeyse bitmek üzere. Burada özellikle raksız tarım uygulamalarıyla doğrudan ihracata dönük bir çalışmanın startını verdik. Bunun yetmeyeceğini bildiğimiz için bir 600 dönümde nehrin o tarafında bir yeri bugünlerde tahsis ediyoruz. Burası da oraya eklenecektir. Sera Organize Sanayi Bölgesinin bununla da kalacağını sanmıyorum. 1200 dönümün de ötesinde özellikle insanımızın kendi özel toprağı üzerindeki çok ciddi bir mesafe katedeceğimizi düşünüyorum. Bölge bir tarım bölgesi olmaya aday. Bugünlerde mandacılıkla ilgili bir çalışma başlattık. 400 manda daha destek verme hususunda özel idareye bir çalışma yaptırıyorum. Zaten daha önce ayrılmış bir paramızda vardı bu iş için. Onu da uygun kişilere, uygun formatta dağıttıktan sonra biliyorsunuz Çaycuma artık Tarımda merkezi üssümüz oldu. Bu sadece Çaycuma’ya değil, bütün bölgeye değerli katkılar verecek bir husustur. Biz orada bir Tarım Lisesi başlattık. Bunu üniversitemiz sağ olsun Yüksek Okulla destekledi. Seracılık, mandacılıktan sonra da diğer bütün bunların biz burada kalması taraftarı da değiliz. Olması gereken mutlak suretle katma değeri yüksek alanların hayata geçirilmesidir. Ben bunlarında olacağına inanıyorum. Bunlar tabi bir anda şapkadan tavşan çıkarmaya benzemiyor. Zamanla eklemlene eklemlene ortaklıklarımızı çok artırıyoruz ki bu tür işlerde birisi vazgeçerse öteki devam etsin. Bunu yaptığımız taktirde de zaten şahıslara bağlı olmadan süreç devam edecektir. Gerek sanayi sektöründe ki bu çalışma onun önemli bir parçası, gerekse tarım ve hayvancılık, zirai alandaki çalışmalar bölgemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyorum. Burada emeği geçen çalışanlarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZER; “BEÜ HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEK”

Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer; “Gerçekten Zonguldak için çok önemli bir birimi de kazandırmış olacağız. Üniversitemiz tüm birimleri ile burada her türlü desteği verecek. Hem üniversitemiz hem de Zonguldak için hayırlı uğurlu olsun” dedi.

SEFERCİK; “BAKANLIĞA ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA SUNULACAK”

Teknopark Koordinatörü Doçent Doktor Umut Güneş Sefercik; “Teknopark bir teknoloji parkı. 4691 sayılı devlet kanununa müteakiben açılan bilim kurumlarıdır bunlar. Bunların öncelikle amaçları sanayicilerle akademisyenleri bir araya getirebilmek. Bununla ilgili olarak Bülent Ecevit Üniversitesi yoğun bir çalışma sergiledi. Birkaç aylık Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile birlikte işbirliği halinde süreci götürüyor. Üzülmez’de mevcut bir binamız var. Daha evvel yapı işleri olarak kullanılıyordu. Bu bina boşaltıldı. Düzenlemeleri yapıldı. Bu bina teknopark binası olarak hizmete sunulacak yakın dönemde. Belediyemizde gerek imar tadilatlarında olsun bölgenin teknoparkın içinde olması konusunda gerekli desteklerini sundular. Bölgenin imarında herhangi bir sakınca olmadığına vesaire gerekli belgeleri tarafımıza sundu. Şuanda son aşamadayız. Bu protokol son aşama idi. Bu aşamanın arkasından Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na dosyanın sunumunu önümüzdeki hafta gerçekleştireceğiz. Kendileri bir aylık süren değerlendirme periyodunun ardından inşallah onay alırsak Teknopark Anonim Şirketi olarak açılacak ve Zonguldaklıların hizmetine sunulmuş olacak. Bu proje 2 kurum önderliğinde gerçekleşiyor. Hem üniversite hem de valilik İl özel idare olarak katılım gösteriyorlar. Bunun dışında 5 tane sanayi odamız destekliyorlar. 7 tane kurucu heyette destekçimiz bulunuyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Teknopark’ta, son, aşama, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı