Haber Detayı
21 Nisan 2015 - Salı 09:15 Bu haber 3510 kez okundu
 
“Trafik terörüne verdiğimiz canlar artıyor”
Yeni Özel Zonguldak Sürücü Kursu Müdürü İlkay Akbaş, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelikle ilgili bilgi verdi. Ehliyet alımında köklü değişikliklere gidildiğine dikkat çeken Akbaş, ömür boyu ehliyet dönemini kapandığını vurguladı.
- Haberi
“Trafik terörüne verdiğimiz canlar artıyor”

Yönetmelikte yapılan değişiklikle şuanda verilen 9 ehliyet sınıfının 18’e çıkarıldığını ve ömür boyu ehliyet döneminin sona erdiğini kaydeden Yeni Özel Zonguldak Sürücü Kursu Müdürü İlkay Akbaş, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle birlikte, sürücü kurslarına ilk deva başvuracaklar için 2 yılık stajyerlik şartının eklendiğini söyledi. Sürücü adaylarının 2 yıl süresince 75 ceza puan hakkı olduğunu belirten Akbaş, “Bu süre içerisinde ceza puan hakkını dolduran adayın geçici ehliyeti iptal edilecek ve bu kişiler ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna müracaat etmek zorunda kalacak” ifadesini kullandı. 
“Ömür boyu ehliyet kalkıyor”
Şuana verilen 9 ehliyet sınıfının 18’e yükseldiğini belirten Akbaş, ehliyet sürelerinin ömür boyu olmayacağına dikkat çekerek, “Otomobil ve motosiklet gibi küçük ehliyetler 10, otobüs, kamyon gibi büyük ehliyetlerse her 5 yılda bir değiştirilecek. Değiştirme işlemi içinse sürücülerin sağlık raporu almaları yeterli olacak” diye konuştu. Stajyer Ehliyet Yönetmeliği’nin 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe gireceğini ifade eden Akbaş, ehliyet almanın bu tarihten itibaren daha da zorlaşacağını söyledi. Direksiyon Sınav Yönergesi’nde yapılan değişikliğin de ehliyet almayı zorlaştıracağını kaydeden Akbaş, “Sürücünün tek hamlede bir aracın bir buçuk boy büyüklüğü kadar bir alana park edememesi halinde, kursiyer başarısız sayılacak” dedi. 
Ehliyet almaya hak kazananların sertifikalarını ehliyete dönüştürmeleri için 2 yıl süre tanındığını hatırlatan Akbaş, “Sertifikası olanların 29 Mayıs’a kadar trafik daire müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Bu şekilde sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyenlerin dosyaları yanacak ve ehliyet almaları için yeniden sürücü kurslarına başvurmak zorunda kalacaklar” şeklinde konuştu.
“Trafik terörüne verdiğimiz canlar artıyor”
İlgili yönetmelikle ilgili yapılan değişiklilerle ilgili değerlendirmede bulunan Akbaş, yapılan düzenlemelerinin gerekliliğini vurgulayarak, “Ne yazık ki ülkemizde trafik kazaları konusunda dosyalar baya kabarık. Trafik terörüne verdiğimiz can sayısı sürekli artıyor. Bunun önüne geçemiyoruz. Ehliyet almanın zorlaştırılması gerekiyordu. Milli ve dini günlerde televizyon izlemeyi istemiyor hale geldik, yazılı ve görsel basında hep trafik kazası haberleriyle karşılaşıyoruz. Yapılan değişiklikler istenmeyen elim kazaların önüne geçmede güzel bir adımdır. Kursiyerler, uygulamalı ve teorik bilgileri alarak tam donanımlı bir şekilde trafiğe çıkmalı” diye konuştu.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yeni Özel Zonguldak Sürücü Kursu
Yorumlar
Haber Yazılımı