TTK’DA NORM KADRO VE REKLAM YAPANLAR
Haber
30 Kasım 2021 - Salı 16:45 Bu haber 2281 kez okundu
 
TTK’DA NORM KADRO VE REKLAM YAPANLAR
GÜNDEM Haberi
TTK’DA NORM KADRO VE REKLAM YAPANLAR

TTK’DA NORM KADRO VE REKLAM YAPANLAR

‘629 Adımlık Şehir’ mantığı o kadar yerleşmiş ki Zonguldak insanına; bilhassa seçilmişlere… Medyanın reklam pastasından pay almadıkları gün, kendilerini aç-susuz kalmış hissediyorlar. Seçmenlerine pompaladıkları ‘umut salçası’ ile günü kurtarmanın yanında; örgüt içindeki iç rekabet ve karşı güçleri yıldırma konusunda mesafe aldıklarına inanıyorlar.

Bu ‘tatlı su kurnazı’ seçilmişlerin, ‘temcit pilavı’ gibi sürekli ısıtıp ısıtıp piyasaya sürdükleri konulardan biri Türkiye Taşkömürleri Kurumu’nun(TTK) durumu…

Dar alanda yaptıkları kısa paslaşma ile gündem yaratıp, reklamlarını yaparken, ‘güya’ Zonguldak’ı onlardan fazla düşünen olmadığını da pompalamış oluyorlar toplum katmanlarına…

Boş kaleye şut bombardımanı… Çünkü, karşılarında, tartışmaya girecek bir ‘rakip’ yok. Eli ayağı bağlı, konuşmak için bağlı bakanlıktan izin alması gereken bürokrat/lar var…

Vekil ve sendikacının bu ‘al gülüm-ver gülüm’ reklam tartışması ‘Covid-işsizlik-pahalılık’ sacayağında kaybolup gidiyor vesselam.

Üniversite Hastanesi’nde kanser doktoru/onkolog yok. Ereğli’de halk otobüsleri emekliyi yasadışı olarak ücretle taşıyor, Zonguldak’ta otopark rezaleti var, Kozlu’da kanalizasyonlar dereye akıyor, Zonguldak Havaalanı’nda aktarmasız iç hat seferi yok, Zonguldak’ta Organize Sanayi Bölgesi(OSB) ve hafriyat döküm alanı (HDA)yok…

Neden konuşmuyorlar bu konuları? Bu konularda sorunların mağdurları onların seçmenleri değil mi?

TTK’da norm kadro konusunda tartışmalara bakın hele… İçi bomboş tartışma. Pandemi sürecinde, 50 bin kayıtlı işsiz, 160 bin emekli, hayat pahalılığı içinde kıvranan insanların beklediği bir tartışma mı bu. El birliği ile gündemi saptırmadan başka bir şey değil.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yaptığı “TTK’da norm kadro (yeraltı 8.750, yerüstü 2.000=10 bin 750 olarak belirlenmiştir” açıklaması üzerinde kurulmuş plan. Ortada teknik ve istatistik bilgi yok.

Olayın matematik ve tekniği şu.

2000’li yıllarda bir üniversiteye yaptırılan analizde r11.500 yeraltı, 2.500 yerüstü olmak üzere norm kadro 14 bin idi. Elbette o zamanlar, taşkömürü imalatı pazu gücüne yönelik yapılıyordu. Daha sonraları devreye ‘mekanik Sistem’ girdi. Dolayısıyla, tespit ve değerler değişti.

Mekanik sistem, her geçen gün yerleşiyor. Pazu gücüne dayalı sistemden kurtulma başladı.  16 kişi pazu gücü ile yapılan iş, 4 kişi ile yapılıyor. Üzülmez ve Amasra’(da sistem oturmaya başladı. Buna göre; klasik ayakta 110 kişi ile yapılacak iş, 40 işçi ile yapılacak. İşçi sağlığı ve iş güvenliği açısından bir velinimet değil mi bu?

14 bin kişilik norm kadro sürecinde(yıl:2000) kişi başına hedeflenen kömür üretimi 800-900 kg idi. Şimdiki mekanik sistemde kişi başına kömür üretimi ise 1.400 kilo…

DİKKAT: Asıl önemlisi, TTK bu gün merkezi bütçeden yıllık 1 milyon 300 milyon gibi bir destek alıyor.

Laflara bak…’İşçi alınmalı’, ‘norm kadro sabitlenmeli.’

Seçmene yönelik lâkırdılar bunlar. Ne maden işçisi yutuyor, ne işsizler nede toplum katmanlarını oluşturan seçmenler…

 

TTK’DA KOK FABRİKASI ve KULİS

Dünkü yerel basında GMİS Genel Başkanı’nın ‘Zonguldak’a kok fabrikası müjdesi’ başlığı ile verildi haber.

TTK’nın fizibilite çalışmaları yaptığı belirtilen haberlerde, kısa sürede çalışmaların bitirileceği belirtildi.

Konu ile ilgili 22 Kasım 2021 tarihli ‘KOK FABRİKASININ EĞRİ BACALARI’ başlıklı KULİS’te olayın gelişmesini şöyle belirtip, genel başkana şöyle pas atmıştık.

‘KARABÜK DÇ’NİN KOK ÜRETİMİ

Mesela, TTK bilindiği gibi Karabük DÇ’ye kok kömürü satıyor. Karabük DÇ bu kömürleri alıp işliyor ve iç bünyede kullandığı 750 bin ton kok kömürü üretiyor…. Bu KOK’un iç piyasada tonu 550 dolar. TTK, Armutçuk’ta ürettiği kömürleri DÇ’lere veriyor. Karabük DÇ, kok yapacağı kömürlerin yüzde 15-20’sini TTK’dan, yüzde 80’nini dışarıdan alıyor.

Ortada bir ticaret var. Kaldı ki, bu KOK dediğimiz envanter ürün bizim, yani; EKİ/TTK’nın yakın zaman kadar tanıdık imalatlarından. Sendikacı kardeşlerim, ‘TTKKOK Fabrikası kurmalı’ diye avazı çıktığı kadar neden bağırmaz ki! Zonguldak girişinde, eski kok fabrikasının eğri bacasını da görmüyorlar mı?”

Vaziyet bundan ibaret.

‘İşçi alınsın’ diye ses yükseltmenin sebebi bu. Kok fabrikası kurulması için işçi alındığında  “Biz işçi alınsın’ dedik, alındı” demek…

Boş veeer… Kuruma işçi alınsın da… Yani, ‘hasta şifa bulsun’ da, kimden bulursa bulsun…

 

ZEKİ BAŞKAN, BU OKULUN AKİBETİ NE?

KULİS’in dünki başlığı ’Yeni bina, Dereköy okulu gibi çürümeye terk edilmez inşallah’ idi.

Bir önceki gün de, ‘yeni okul binası neden boş?’ diye sormuştuk.

Malum-u aliniz; pandemi sürecini ağır geçiren kurumlardan biride okullar. Kalabalık sınıflar dolayısıyla ikili eğitim/öğretim yapan okullar var. Buna göre ‘kapatılan sınıflar’ ve ‘artan vakalar’ gündelik moral bozan haberler arasında yer alıyor.

Bahsi geçen okul, Atatürk Devlet Hastanesi arkasında milyonlarca lira harcanıp ‘Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’ adı altında yapılan okul. 6 ay önce teslim alınıp bekletiliyor.

Kozlu Dereköy’de 2021-2011 sezonunda taşımalı eğitim ile öğrencileri Karapınar’a transfer edilip kapanan ve bu güne kadar çürümeye terk edilen okulu hatırlattım. Dünya Bankası Kredisi ile yapıldı diye çürümesi mi gerekli? Bu çağ da, kanser doktoru yok diye kanser hastalarının ölüme terk edilmesi gibi bir şey bu.

Anlamadığım iş… Siyasetin ‘demoklesin kılıcı’ gibi dolaştığı bir ortam da, bürokrasi’den ‘TIK’ yok. Eyvallah. Peki, iktidarın il başkanı Sayın Zeki Tosun ne alem de!

Lafa geldi mi ‘Amaç, Zonguldak’ın gelişmesini engellemek’ diyen dostum Tosun, imara aykırı yapılmak istenen bir binayı savunduğu kadar; yapılmış bir binanın altı aydır hizmete sokulmasına nasıl göz yumuyor? Hem de pandemi sürecinde hem de 150 metre mesafede Yayla Ortaokulu’nun ikili eğitim yaptığını göre göre…

Anlamadığım olay şu. Bu okulu, en ihtiyaç duyulan pandemi sürecinde devreye sokmayış ile kimin ne çıkarı olur?

Anlamadığım ikinci iş. Zonguldak’a, ihtiyacı olan bir hizmet getiriliyor, ancak; halka hizmet engelleniyor.

Devlet bu okula milyonlarca lirayı, ‘tepede çürümeye terk edilsin’ diye mi yaptı?

 

SAYAÇ OKUMA VE EMEKLİ OTOBÜS ÜCRETİ

 

Yiğitlerin değil, sorunların harman olduğu şehir Zonguldak.

Seçilmiş ve atanmışların yüzü suyu hürmetine, hemen her gün yeni bir sorun peyda oluyor.

Zonguldak Belediyesi’nin su abonelerinden,’ su sayaç bakım parası’ adı altında ücret alması ile ilgili muhataplarının hukuki arayışları başladı. Daha ziyade emekli ve dar gelirliler,  ödedikleri paranın hukuki alt yapısı için araştırıyor.

Tüketici Hakları Derneği, konu ile ses yükseltmese de olay ‘karakolluk’ olmaya matuf.

Malumunuz, Zonguldak’taki Belediye Halk Otobüsleri firmasına da 10 günlük bir süre tanıdı. Seferlerindeki aksaklıklar giderilmezse, taşıma antlaşması fesih olunacak.

Bu arada, ‘fesih olur’ öngörüsü çerçevesinde, mevcut semt minibüslerinin devreye sokulması içinde görüşmeler sarkıyor kulislere.

Rivayet o ki, emekli ve yaşlılar, ihale yapılıncaya kadar, belediye halk otobüsü yerine çalışacak semt minibüslerinde öğrenci fiyatı olan 3.5 liraya taşınacak.

Bu söylentilerin ’haksız/yersiz/yalan’ olduğuna inanıyorum.

Yasa ile sabit bir taşıma şekli varken; fırsat-ı ganimet bilip, ekonomik sıkıntı altında olan emekli ve yaşlılara böyle bir uygulamayı ‘reva’ görenler; mutlaka vicdanlarıyla karşı karşıya kalırken, hukuki yaptırımlarla da karşılaşacaktır.

Dün, bazı siyasetçilerin ‘Emekli 8 bin lira maaş alıyor’ şeklinde fitne yaydıklarını duyduk. Emekli taban aylığının 1.500 TL olduğu bir ülkede, istisnaların kaideyi bozmayacağını, en iyi maroken koltuk sahibi seçilmişler bilmesi gerekir.

Bekleyelim, görelim bakalım.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TTK’DA, NORM, KADRO, VE, REKLAM, YAPANLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı