Haber Detayı
15 Nisan 2015 - Çarşamba 21:35 Bu haber 5349 kez okundu
 
Turizm Haftası kutlandı
Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde dün tören düzenledi. Valilik binası önünde gerçekleşen törene, Kültür ve Turizm Müdürü İl Zekai Kasap, Sağlık İl Müdürü Bilal Cin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, öğrenciler ver Anadolu Folklor Vakfı ekibi katıldı. Törende, Kültür ve Turizm Müdürü İl Zekai Kasap tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi.
TURİZM Haberi
Turizm Haftası kutlandı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Kültür ve Turizm Müdürü İl Zekai Kasap, “Turizm, ekonomik boyutlarıyla olduğu gibi sosyal-kültürel nitelikleriyle de insanlar ve ülkeler arası dostluk, sevgi ve kardeşlik bağının pekişmesine neden olmaktadır. Uluslararası pazarda bir ‘Türkiye Markası’ yaratma amacıyla etkili çalışmalar yapan Bakanlığımız, turizm politikalarını ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023’ çerçevesinde sürdürmektedir. Ülkemiz yüksek bir potansiyele sahiptir. Turizm sektörümüz hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Türkiye, Avrupa pazarında yüzde 3 gibi önemli bir paya sahiptir. Turizm gelirleri, ihracat gelirlerinin yüzde 20’sini aşmıştır” dedi.
“İlimiz, çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri oldu”
İnsanların kentsel sıkışıklık ve stresten uzaklaşma eğilimi içerisine girmesinin, Zonguldak gibi doğal ve kültürel zenginlikleri konusunda cömert olan bölgeler için her yıl daha da artarak büyük önem kazandığını ifade eden Kasap, “Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması düşüncesinden hareketle, ilimizde bol sayıda mevcut olan doğal yürüyüş parkurlarının, dağcılık ve yayla olanaklarının tanıtımı süreklilik kazanmış, ilimiz bu yanıyla son yıllarda çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri olmuştur” diye konuştu.
Filyos’un kültüre turizmi içinde değerlendirilmesine yönelik çalışmaların, halen sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazandığına dikkat çeken Kasap, “Antik Tieon kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin sisler içindeki geçmişi aydınlanmaya başlamıştır” ifadesini kullandı.
Zonguldak’ın 150 yıla aşkın süredir kaderinde belirleyici rol oynayan madencilik olgusunun ekonomik yanıyla olduğu kadar, kültürel yanıyla da yaşatılacağını kaydeden Kasap, bulanda başlattıkları Madencilik Müzesi çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını, müzenin içinde bulunduğumuz yıl içinde ziyarete açılacağını söyledi.
“Nitelikli tesis ve yatak sayısı her yıl artıyor”
Tüm bu gelişmelerin özel sektör yatırımcıları tarafından da çok yakından ve ilgiyle izlendiğini vurgulayan Kasap, bunun sonucunda da her yıl nitelikli tesis ve yatak sayısında gözle görünür bir oranda artış yaşandığını ifade ederek, “Bugün itibariyle on beş olan turizm belgeli konaklama tesisleri bin 500 civarındaki yatakla ilimizin olduğu kadar, Batı Karadeniz destinasyonunun belkemiğini oluşturan Safranbolu-Amasra gibi turizm beldelerinin konaklama gereksinimini de sağlamaktadır” şeklinde konuştu.
Kentin, turizm alanında kendini göstermesi, sektörün altyapısını oluşturan kamu yatırımlarıyla olduğu kadar üstyapıyı oluşturan özel sektör yatırımlarıyla mümkün olabileceğinin altını çizen Kasap, “Bizler de, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak, turizme gönül veren herkese kucak açmayı ve destek vermeyi sürdüreceğiz. Bu yıl 39’uncusunu kutladığımız Turizm Haftası çerçevesinde gerçekleştirilecek olan faaliyetlerin ilimize ve ülkemize yararlı olmasını diliyor saygılar sunuyorum” diye konuştu.
Konuşmanın ardından, Anadolu Folklor Vakfı ekipleri tarafından Zonguldak yöresi halk oyunları gösterisi yapılarak tören sonra erdi.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turizm, Haftası, kutlandı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Turizm Haftası kutlandı
Yorumlar
Haber Yazılımı