Haber Detayı
23 Nisan 2015 - Perşembe 08:39 Bu haber 4038 kez okundu
 
Turpcu, “Bakana ihtiyacımız var”
Cumhuriyet Halk Partisi 25.dönem Zonguldak Milletvekili adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin ve partililerle birlikte, Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Demir’i ziyaret etti.
SİYASET Haberi
Turpcu, “Bakana ihtiyacımız var”

Genel Seçim için çalışmalarına başlayan CHP Zonguldak Milletvekili adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin ve partililerle birlikte ilk ziyaretini Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri’ye gerçekleştirdi. Ziyarette il konuşmayı yapan CHP İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, partilerini Zonguldak’ta birinci sıraya getireceklerini vurgulayarak, “Parti olarak seçim startını verdik ve çalışmalarımıza başladık. İnşallah partimizi birinci sıraya getireceğiz. Pazar günü gerçekleştirdiğiniz kongreye, Ankara’da olduğumuzdan dolayı katılamadık, seçimi kazandığınız için tebrik ederim. Allah utandırmasın” dedi. Esnafın durumunu çok iyi bildiğini kaydeden Koltuk, kendisinin de daha önce odaya kayıtlı bir esnaf olduğunu ifade ederek, “Kaç kişi kepenk kapattı kaç tanesi icralık bunları bizde CHP olarak takip ediyoruz. Bu hükümet bu işi artık getiremiyor. Biz hükümete parti olarak talibiz. Genel Başkanımızda bu anlamda çalışmalarını anlattı. 7 Haziran’da yapılan seçimlerde inşallah iktidar olacağız” şeklinde konuştu.

Şahin, “Ankara’da bir temsilciniz olduğunu düşünmenizi istiyoruz”
Yeniden göreve gelmesinden ötürü Başkan Şehri’yi tebrik eden Merkez İlçe Başkanı Şahin ise, “Genel Kurul’daki başarınızdan ötürü sizi tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Örgütlü bir toplum yaptığı çalışmalarda çok daha başarılı olacaktır. Genel Başkanımızın bu anlamda ciddi projeleri var. Esnaf ve Kefalet’in Ankara’da bir temsilcisi olduğunu düşünmenizi istiyoruz. Zonguldak’ta sayımızı ikiye katlayarak birinci parti çıkmamamız için hiçbir sebep yok, sizler ve üyelerinizden destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Turpcu, “Bakanımız olmalı”
CHP Zonguldak Milletvekili 1’inci sıra adayı Şerafettin Turpcu ise şöyle konuştu:
“Öncelikle yeniden seçilmenizden dolayı sizi tebrik ediyorum. 7 Haziran Genel Seçim çalışmalarına başladık. Genel Başkanımızda 19 Nisan tarihinde tüm adayları ve il başkanlarını bir araya getirerek seçim beyannamesini açıkladı. Seçim beyannamesi sanki Zonguldak için hazırlanmış. Beyannamede kredi kartı mağdurlarına da yer verildi. Yaklaşık 500 bin insanımız bu konuda mağdur, bunların 70 bine yakını hapse girmiş veya sıra bekliyor. Bankalar aracı şirketleri devreye sokarak kendileri aradan çekilmiş. Hesap görüldüğünde binlerce insanımızın mağduriyeti ortadan kalkacaktır. 
Bizler, vergisini zamanında ödeyen arkadaşlarımıza sıfır faizli kredi vermeyi hedefliyoruz. Ayrıca, yaklaşık 150 bine yakın kentimizde emekli var ve onlar kendimize ciddi bir katkı veriyor. İktidar olduğumuzda emeklilerin ve asgari ücretle çalışanların maaşlarını 1 bin 500 liraya çıkartacağız ve dini bayramlarda emeklilerimize birer maaş da ikramiye vereceğiz. Bunun dışında taşeron işçilerin tamamını da kadrolaştıracağız.
Ayrıca, 1980 yılından bu yana uygulanan ekonomik programlarla Zonguldak adeta gözden çıkartıldı. Seçimler geliyor ama mevcut iktidar işçi alacağız bile diyemiyor. Bu konuda çalışmalar yaparak acil olarak 3 bin 200 kişi işçi alacağız. Çünkü yerini altında yatan kömürümüzü çıkartamıyoruz. Ancak, 5 milyar doları da ithal kömüre veriyoruz. Kesin ve kesin bunun önüne geçmeye çalışacağız. Filyos Vadisi projesine gelince de, söz konusu projenin işsizliği önleyeceğini düşünüyoruz. Burada yeni bir üniversite açmayı hedefliyoruz ve hava alanımız için bir takım çalışmalar yapacağız. Göç alan şehrimiz göç veren bir hale geldi. Bu durumu tersine çevirmek için mücadele veriyoruz. Zonguldak’ın sorunları sadece bir milletvekilinin çözebileceği türde değil, eğer biz iktidar olursak inanıyorum ki bir bakanımız olacaktır. Sorunlarımız bakanlık kanadında çözülebilecek türde. Kentimizi eski günlerine getirmek istiyoruz bunun içinde CHP’yi iktidar yapmalıyız.”

Şehri, “Koordineli ve ortak bir çalışmaya ihtiyaç var”
Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı Ercan Şehri ise, şehir ekonomisinde hareketlilik sağlanması gerektiğini vurgulayarak, “Esnafın sürekli içinde olan biri olarak sorunları yakından tanıyorum. Daha önce sicil affı aldık ama bankalar silmediler. Bu konuda çok mücadele verildi ama olmadı. Kredi vermek istiyorsunuz ama sicili çizik olmayan çok esnaf var. Bu anlamda esnaflarımız çok sıkıntılı, sanayi esnafımız da son bir yıldır maden ocaklarının kapatılmasından ötürü yine ciddi sıkıntılar yaşama başladı. İşe gelmez oldular. Bana göre A parti, B parti ne olursa olsun koordineli ve ortak bir çalışmaya ihtiyaç var. Zonguldak’ta hep kömür konuşuluyor ama burada yeni iş yerleri yapılarak ekonomiyi hareketlendirmek gerekiyor” diye konuştu.

Turpcu, TSO’yu ziyaret etti
Seçim çalışmalarına başlayan Turpcu ve beraberindekilerin bir sonraki ziyaretini ise TSO Başkanı Metin Demir’e gerçekleştirdi. Ziyaretten ötürü duyduğu memnuniyeti ifade eden TSO Başkanı Demir, seçimlerin Zonguldak için diğer yörelerden daha kritik olduğunu vurgulayarak, “Maden havzasında hem devlet hem de özel sektörde iştihamın düştüğünü dile getiriyoruz. Bu anlamda 25.dönem de çok büyük ve önemli kararlar alınması gerekiyor. Bunun dışında Filyos Vadisi’nde fabrika temellerini görmek istiyoruz. Ulaşım altyapısında da önemli eksikliklerimiz var bu nedenle çalışmaların hızlanması gerekiyor. Zonguldak ve halkının her zamankinden daha fazla düşünülmesini istiyoruz. TSO olarak, Zonguldak’ın 6’ıncı milletvekili gibi çalışmaya hazırız” dedi.
CHP Zonguldak Milletvekili adayı Turpcu ise, Zonguldak sorunlarının artık milletvekili çabasıyla çözülemeyeceğine dikkat çekerek, “Kentimizin sıkıntıları dağ gibi büyümüş şekilde çözülmeyi bekliyor. Şehrimize artık bir bakan gerekiyor. Zonguldak’ın iktidarımız döneminde bir bakanlık alacağına da inanıyorum. İnanıyorum ki Zonguldak bizim listemize sahip çıkacak ve bakanlık düzeyinde çalışmalar yapılacaktır. Zonguldak kendi seçimini kendi yapmalıdır. Zonguldak’ı eski günlerine hangi parti döndürebileceğine inanıyorlarsa o partiye oy versinler. Sadece merkezi değil, ilçelerimiz de kalkındıracağız. Destek verildiğinde Zonguldak’ı yeniden planlayacağız” şeklinde konuştu.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP, Şerefattin Turpcu
Yorumlar
Haber Yazılımı