Haber Detayı
22 Nisan 2015 - Çarşamba 08:55 Bu haber 3858 kez okundu
 
Turpcu, seçim çalışmalarına başladı
Cumhuriyet Halk Partisi 25.dönem Zonguldak Milletvekili adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin ve partililerle birlikte bir dizi ziyaret gerçekleştirdi.
SİYASET Haberi
Turpcu, seçim çalışmalarına başladı

Genel Seçim için çalışmalarına başlayan CHP Zonguldak Milletvekili adayı Şerafettin Turpcu, beraberinde İl Başkanı Ertuğrul Koltuk, Merkez İlçe Başkanı Cemal Şahin ve partililerle beraber ilk ziyaretini TTK Genel Müdürü Burhan İnan’a yaptı. 7 Haziran seçimlerinde CHP’nin iktidar olması halinde TTK’nın yaklaşık 8 bin olan işçi sayısını norm kadroya çıkartmayı hedeflediklerini ifade eden Turpcu, taşeronlaşmanın da önüne geçeceklerini vurgulayarak, “Zonguldak şehirle var olan bir şehrimiz. Bu nedenle Zonguldak ve taşkömürünü her alanda konuşmamız gerekiyor. CHP olarak TTK rezervlerinin Zonguldak için değerlendirilmesini ön planda tutuyoruz. 5 milyar dolara yakın bir milli servetimiz diğer ülkelerin işçi ve şirketlerinin çıkarttığı kömüre gidiyor. Tüm yöre insanları olarak kömür işçiliğine alışmış bir toplumuz. Geçmişte tüm şehirlerimizden göç verirken, Zonguldak sahip olduğu kömür ocakları nedeniyle göç vermedi. Kömürle yoğrulan vatandaşlarımız başka meslek edinmediler. Fakat şuanda göç veren bir şehir haline geldik, vatandaşlarımız büyük şehirlerde kötü şartlarda çalışıyor. Rezervlerimiz varken, vatandaşlarımız farklı illerde yaşamlarını sürdürmeye çalışırken, diğer ülkelerde bize kömür göndererek para kazanıyor. Ödediğimiz bu paraları kendi işçilerimize ve kendi yöremize kazandırmalıyız” dedi.  CHP’nin seçim beyannamesinde konuyla ilgili maddelerin de bulunduğunu ifade eden Turpcu, 8 binlere düşen içi sayısını en az norm kadroya çıkartma konusunda kararlı olduklarına dikkat çekerek, “CHP Zonguldak teşkilatı olarak seçim beyannamemizde de TTK’ya işçi alımını ekledik. Bu sözümüzü yerine getirmeyle ilgilide kararlıyız” ifadelerini kullandı.

İnan, “İnşallah hoşgörü içinde bir seçim dönemi geçiririz”
Tüm siyasi partilerin milletvekili adaylarına başarılar dileyen TTK Genel Müdürü İnan ise, seçim sürecinin hoşgörü içerisinde geçmesini dilediğini belirterek, “Bilindiği üzere seçim dönemine girildi. Parlamenter demokrasiyle yönetilen bir ülke olarak bu süreçleri memnuniyetle yaşıyoruz. Bu anlamda yola çıkan tüm adaylara başarılar diliyorum. İnşallah hoşgörü içinde olgunlukla, fikirlerin ve düşüncelerin konuşulduğu bir seçim dönemi geçiririz” diye konuştu.

Turpcu, Rektör Özer’i ziyaret etti
İkinci ziyaretini İl Emniyet Müdürü Osman Ak’a yapan Turpcu ve beraberindekiler daha sonra Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü Mahmut Özer’i ziyaret etti.  Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Özer, CHP ve Turpcu’ya başarılar dileyerek, “İnşallah ülkemiz için huzur ve esenlik içerisinde gerçekleşen bir seçim yaşarız ve kazanan ülkemiz, şehrimiz ve üniversitemiz olur. Zonguldak’ın gelişmesi, iyi noktalara gelmesi ve halkın daha iyi yaşam standartlarına erişebilmesi için seçim çok önemli, üniversitemiz çalışmalarına gerçekten başarılı bir şekilde devam ediyor ve hem kendisinin hem Zonguldak’ın hem de Batı Karadeniz’in kalitesini arttıracak. Bu anlamda desteklerini bekliyoruz. Çünkü üniversite hepimizin, inşallah el birliğiyle de çok daha iyi noktalara gelir” diye konuştu.
CHP Zonguldak Milletvekili adayı Turpcu ise, BEÜ’nün kalitesini her geçen gün arttırmaya devam ettiğini vurguladı. Zonguldak’ın en büyük sorununun istihdam olduğuna dikkat çeken Turpcu, “Önceliklerimiz Zonguldak’ın göç veren yapısının durdurulması, istihdamın arttırılması. Tabi üniversitemizde bu konu açısından çok önemli bir kurum, sizin döneminizde de güzel atılımlar yaparak ilerliyor ve devamının geleceğine inanıyoruz. İktidar olduğumuzda üniversitenin daha da büyümesi, öğrenci sayısının artması için elimizden gelen desteği vereceğiz. Kavgamız Zonguldak’ın ekonomisinin geliştirilmesidir ve bu konuda elimizden gelen katkıyı sunacağız. İkinci bir üniversite iddiamız var. Gayemiz Zonguldak’ın ileriye gitmesi ve Türkiye ekonomisine daha fazla katkı sağlaması” dedi.

Kaymakçı, “Sektörümüz gerçekten zor durumda”
Turpcu ve beraberindekiler bir sonraki ziyaretinde TMMOB Şube Başkanı Erdoğan Kaymakçı ile bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmasında, 7 Haziran seçimlerinde Zonguldak’ta birinci parti olmayı hedefleyen bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Turpcu, kentin kömürle var olduğunu belirterek, madenlerin devlet eliyle işletilmesi gerektiğine dikkat çekti. 
Zonguldak’ın gözden çıkartılmış bir kent haline geldiğini ifade eden TMMOB Şube Başkanı Kaymakçı ise, CHP’nin seçim bildirgesinin umutlandırdığını belirterek, Madencilik, tarım hayvancılık ormancılık gibi sektörler hep geri palanda varsa yoksa ithal alımlar yaşanıyor. Ülkedeki gelişmelere karşı tüm bunlara hayır dediğimizde de hedef tahtası oluyoruz. Muhalif hiçbir kurum istenmiyor. Polis devleti haline geliyoruz. Tüm bu gidişe dur denilen örgütlere de her türlü tehdit veriliyor. Son zamanlarda millette de bir rahatlık başladı. AKP’nin bu zulmünden rahatlamış gibi bir durum gösteriliyor. CHP vaatleri bir umut oldu diye düşünüyorum. Bu çok olumlu bir durumdur. Biz maden mühendisleri odası olarak herhangi bir siyasi parti ayrımı yapmıyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca TTK’nın eski haline dönmesi gerektiğini ifade eden Kaymakçı, “Bizim sektörümüz gerçekten çok zor durumda. Özelleştirmeye karşıyız ama bu ülkede bu yaşanıyor. İrili, ufaklı işletmelerin hepsinin elden çıkması gibi bir şey gündemde, TTK’nın eski günlerine geri dönmesi gerekiyor” diye konuştu.

Turpcu, “TTK’nın işçi sayısını norm kadrosuna ulaştırmayı hedefliyoruz”
Beşinci ziyaretini Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti’ne gerçekleştiren Turpcu ve beraberindekiler bir sonraki ziyaretini Karaelmas Gazeteciler Derneği’ne yaptı. Ziyarette konuşan Turpcu, CHP’nin seçim bildirgesiyle birlikte başladığını belirterek, çok daha geniş bir alana yayılacağını söyleyerek, “Seçim bildirgemizde yer alan konuların büyük bir kısmı Zonguldak’ı da ilgilendiriyor. TTK kendi halinde kapanmaya, özelleştirmeye doğru gidiyor. Bu konuda net olarak ilk planda 3 bin 200 işçinin alınmasını vaat ediyoruz. Ancak sorunun 3 bin 200 işçiyle bitmeyeceğini bildiğimiz için seçimde sonra kurulacak yeni hükümetle beraber Türkiye ve Zonguldak’ta birinci parti olacağımıza olan inancımızla TTK’nın işçi sayısını norm kadrosuna ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
TTK’dan faydalanmak yerine dışarıdan kömür ithal edildiğini vurgulayan Turpcu, “Görüyoruz ki dışarıdan kömür ithal ediliyor ve 4 milyar doların üzerinde bir kaynağımız diğer ülkelerin işçilerine ya da şirketlerine aktarılıyor. Bunun dışında kurulan termik santraller de hava kirliğinin yanı sıra ağır hastalıklara neden oluyor. Bu anlamda da kendi kömürümüzü kullanmamız gerekiyor. Bu kadar santraller yapılmış kendi kömürümüz varken ithal kömür kullanıyoruz. Bu duruma artık dur denilmesi lazım. Milli servetimiz yer altında yatarken, insanlarımız dışarıda işsiz dolaşıyor, kentin göç vermesine neden oluyor. Bu çok büyük bir yanlıştır ve biz bunu düzelteceğiz. Bunun dışında bitmeyen yollarımız, yeni açılacak tünellerimiz, Filyos Vadisi Projelerimiz de var. Bunları da CHP iktidarında gerçekleştireceğiz” dedi.
KGD Yönetim Kurulu Başkanı Osman Sav ise, “En büyük isteğimiz Zonguldak’ımızın ve bölgemizin kalkınmasıdır. Bu doğrultuda yapılacak projelere, yeniliklere dernek olarak destek vermeye her zaman hazırız. Öncelikle sizleri tebrik ediyorum güzel bir aday adaylı süreci gerçekleştirdiniz. Parti içinde demokratik bir seçim yaşandı. Sizleri tebrik ediyorum. Örnek olacak bir süreç yaşadınız, bu süreçten sonrası da örnek olacak, başarılarınızın devamını diliyorum. İnşallah seçim Zonguldak ve bölgemiz için hayırlı olur. İnşallah bölgeyi düşünen bir takım projeler ortaya çıkar ve Zonguldak’ımız kazanır” ifadelerini kullandı.
Göksu Bayram

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Turpcu,, seçim, çalışmalarına, başladı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Turpcu, seçim çalışmalarına başladı
Turpcu, seçim çalışmalarına başladı
Yorumlar
Haber Yazılımı