VALİ BEKTAŞ, YERLİ LAVUARI İNCELEDİ google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
22 Ocak 2020 - Çarşamba 15:16 Bu haber 2413 kez okundu
 
VALİ BEKTAŞ, YERLİ LAVUARI İNCELEDİ
GÜNDEM Haberi
VALİ BEKTAŞ, YERLİ LAVUARI İNCELEDİ

Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde Akkurt Madenciliğe ait Minyatür Lavuar’da incelemelerde bulundu. 
Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılan Yerli ve Milli Lavuar Protokol üyelerine tanıtıldı. 
Gelik beldesinde bulunan Akkurt Madenciliğe ait Minyatür Lavuar ve Lavuar Tesisi’ne, Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Kazım Eroğlu, Doç. Dr. Umut Güneş Seferci, Maden Makineleri İmalatçıları Derneği Başkanı Murat Uzun ve saha işletmecileri Alaattin Kurnaz ve Bahattin Kurnaz katıldılar.
“AMERIKA’YI YENIDEN KEŞFETMEMIZE GEREK YOK”
Yüzde 60 kârla yapılan Yerli ve Milli Lavuarı inceleyen Vali Erdoğan Bektaş, “Bu daha başlangıç. Ülkemizin kurtuluşu yerli ve milli üründedir.’ dedi. 
Vali Bektaş, şöyle devam etti; “Uzun zamandan beri yapmaya ve söylemeye çalıştığımız işler bugün görülür hale gelmiştir. Ekonomik ve milli kalkınma modelleri arasında bir kümelenme faaliyeti içerisindeyiz. Bu bir kümelenme ve yeni kalkınma modelleri arasından birisidir. Biz burada Zonguldak’ın gerçeklerinden hareket ederek İl Merkezi’nde bir maden bünyesi ve maden makinaları üretimi konusunda bir kümelenme tasarlıyoruz. Zonguldak’ın gerçeği kömür ve madense, o zaman kömürcülük işini olması gerektiği şekilde yapmak zorundayız. Kübra mahkûmuyuz eğer mahkûmsak çağdaş bu sülale nasıl çıkarılıp işleniyorsa bu sütleri uygulamak zorundayız. Amerika’yı yeniden keşfetmemize gerek yok. Kömür aşağıda var. Bu bir değerse bunun gereği yapılması gerekiyor. Zonguldak’ta rantabl ve kabul edilebilir rakamlarla bir hale geliyor, eğer tabii ki bu teknolojileri uygulamayı başarabilirsek. Biz de bu işin bir ucundan tutuyoruz ve kömür madenlerinde ve diğer madenlerde ihtiyacımız olan makinaları Zonguldak’ta var olan makina ve kültür birikimini devreye alarak kendimiz üretmek istiyoruz.” dedi. 
EROĞLU: “ÖNEMLİ HAMLELER YAPIYORUZ”
TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’da yaptığı konuşmasında, uygun paydaşlar ile yerli ve milli ürünün büyük katkı sağlayacağını söyledi.  Eroğlu konuşmasında şunları ifade etti: “Yeraltı madenciliği bütün riskleri taşıyan bir sektördür. Biz Kurum olarak belirli yapılanmaları yaptık ve bu yapılanmalar bizim önümüzü açıyor. Bizim ocaklarda kullanılmak üzere yurtdışından aldığımız müştemilat malzemeleri vardır. Şu anda bunun dünyada uygulandığı yer yok. Tayland ve Çin’de bir kısım kullanıyor. Sayın Valimizin öncülüğünde kurulan müştemilat yerleştirildi. Bizim yurtdışından 10 milyon TL’ye aldığımız müştemilat, burada 4 milyon TL’ye imal edeceğiz. Biz kurumun tarihini değiştirecek önemli hamleler yapıyoruz. Bu hamlelerden bir tanesi de Temsa üzerinden yerlileştirdik. Bu işin yerlileştirilmesi ve millileştirilmesinin bir ucunda İstanbul Teknik Üniversitesi bir ucunda da Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi vardır. Uygun paydaşları bulursanız onlarda kazanıyor sizde kazanıyorsunuz.” 

Haber: Muhammet KARAPINAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, BEKTAŞ,, YERLİ, LAVUARI, İNCELEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı