VALİLİK, TEDBİRLERLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber
25 Kasım 2020 - Çarşamba 12:19 Bu haber 1202 kez okundu
 
VALİLİK, TEDBİRLERLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI
GÜNDEM Haberi
VALİLİK, TEDBİRLERLE İLGİLİ MERAK EDİLENLERİ CEVAPLADI

Zonguldak Valiliği tarafından ilk olarak 24 maddeden oluşan coronavirüs tedbirlerine ilişkin sıkça sorulan soru ve cevapları yayınlamıştı. Zonguldak Valiliği ek olarak 4 taneek soru ve cevap yayınladı. İşte o soru ve cevaplar:
Soru 25. Ülkemize gelen yabancı turistlerin şehir içi ve şehirlerarası transferini sağlayan araçların sürücüleri ile profesyonel turist rehberleri hafta sonları belirli saatler için getirilen sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf mıdır?
Cevap 25: Turizm faaliyetleri kapsamında geçici bir süreyle Ülkemizde bulunan yabancı turistler hafta sonları uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulduklarından ülkemize gelen yabancı turistlere yönelik tur ve transfer hizmetlerini sağlayacak transfer araç (turist taşıma aracı belgesi olanlar) sürücüleri ile turistlere yönelik rehberlik faaliyetlerini yürütecek profesyonel turist rehberleri (turist rehberi kartı ve kimlik kartı sahibi olanlar) sadece yabancı turistlere hizmet sunmak ve yetkili seyahat acentasından görev bölgesi, görevin amacı ve yolculuk güzergâhını veya tur programını içerecek şekilde bir belge almak kaydıyla hafta sonu belirli saatler için getirilen kısıtlamalardan muaftır.
Soru 26. Üniversitelerde yüz yüze eğitim gören 20 yaş altı öğrenciler şehir içi veya şehirlerarası seyahat kısıtlamasına tabi midir?

Cevap 26: Teknik eğitim veren mühendislik fakültesi/tıp fakültesi gibi bölümlerde yüz yüze eğitime devam etmekte olan 20 yaş altındaki öğrenciler, üniversite yönetimince ders programını gösterir şekilde hazırlanan belgeyi ibraz etmeleri halinde yanlarında veli/vasi bulunmaksızın şehir içi veya şehirlerarası seyahat edebilirler.
Soru 27. Federasyonların takvimlerinde ilan ettiği Türkiye Şampiyonası müsabakalarına, tüm branşlardaki milli sporcu seçmelerine, olimpik branşlarda olimpiyat barajı almak üzere yapılan sportif faaliyetlere ve Gençlik ve Spor Bakanlığının spor projesine katılacak 20 yaş altı lisanslı sporcular belirli saatlerde sokağa çıkma ve seyahat kısıtlamalarından muaf mıdır?
Cevap 27: Federasyonların takvimlerinde ilan ettiği Türkiye Şampiyonası müsabakalarına, tüm branşlardaki milli sporcu seçmelerine, olimpik branşlarda olimpiyat barajı almak üzere yapılan sportif faaliyetlere ve Gençlik ve Spor Bakanlığının spor projesine katılacak 20 yaş ait lisanslI sporcular, gençlik ve spor il müdürlüğü veya ilgili federasyonca düzenlenen durumunu gösterir belgeyi ibraz etmek kaydıyla müsabaka veya seçmelere yönelik antrenmanlar da dahil olmak üzere bu faaliyetleri sırasında belirli saatlerde sokağa çıkma yasağından muaf olup ve yanlarında veli/vasi bulunmaksızın şehir içi ve şehirler arası seyahat edebilirler.
Soru 28. Kayıtlı bulunduğu oda nedeniyle market ruhsatı almakla birlikte fiilen bakkal durumunda olan iş yerleri marketler için getirilen çalışma saatleri kısıtlamasına tabi midir?
Cevap 28: Kayıtlı olduğu odaya (esnaf ya da ticaret odası fark etmeksizin) bakılmaksızın depolama alanı hariç olmak üzere toplam 100 metrekarenin altındaki yerlerin uygulamada bakkal (alkol satışı yapılan yerler hariç) olarak kabul edilmesi ve çalışma saati kısıtlamasına tabi tutulmamaları gerekmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİLİK,, TEDBİRLERLE, İLGİLİ, MERAK, EDİLENLERİ, CEVAPLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı