google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 15:19 Bu haber 1733 kez okundu
 
‘VE ZONGULDAK’
GÜNDEM Haberi
‘VE ZONGULDAK’

Koronavirüs ile yaşadığımız zor günler çerçevesinde, ‘Maden havzası’ olma itibarıyla, İl Hıfzısıhha Kurulu’nun teklifiyle  Zonguldak, geniş kapsamlı tedbirlerin alındığı 30 Büyükşehir arasına katıldı.

Sebep, Zonguldak ülkenin ilk endüstri merkezi ve maden şehri olması dolayısıyla; pnömokonyoz (Akciğerde toz birikmesi)ve Koah(Akciğere giden hava yollarının kapanması) gibi akciğer /maden hastalıklarının fazla olması.

COVİD-19’un da belirgin bir akciğer hastalığı olması, uygulamada etken oldu.

Olay medya’da haber bültenlerinde  “30 büyük şehir ‘Ve Zonguldak” şeklinde nakledildi.

Devletin, 200 bin civarında yaşlının bulunduğu şehre önem ve özellik göstergesinden başka bir şey değildi bu.

COVİD-19 uygulamaları etkili olmuş olsa gerek ki, Zonguldak fazla zayiat vermedi.

Ancak, 30 büyük şehirle birlikte ‘Etkin önlemler kapsamına’ alınan ‘Ve Zonguldak’la ilgili şehir içinden ‘Hiç’ denecek kadar bir ‘Aleyhte ses/ tezahürat’ çıkmadı.

Ancak, geçtiğimiz günlerde, şehir dışından ilginç olduğu kadar, ‘Muamma’ bir ‘Harekat fişeği’ atıldı.

Zonguldak’tan ‘Ve Zonguldak’ eki ile bahsedilmesi dolayısıyla anlatılandan(!) duyulan rahatsızlığın ‘Derin sarsıntı’ yarattığı nakledildi.

Aslında, ‘Ve Zonguldak’ bahanesi olmasa, “Zonguldak’la dertlenmek” her Zonguldaklının ‘Nasiplenmesi gereken bir duygu olmalı’ der geçilirdi.

Bundan ‘Doğal’ ne olabilir ki?

En azından özlenen ‘Memleket hasreti’ için toplu bir ‘Turizm potansiyeli’nin devreye sokulması…

Turizm desteğiyle birlikte iç bünyede bir ekonomik hareketlenme…

Gönüllerin birleşmesi, fikirlerin dertleşmesi…

Değişik yüzlerin 629 Adımlık Şehrin Gazipaşa’sında güç ve sevgi seli yaratması…

İstemeyenin gözü çıksın.

Amma ve lakin…

‘Tek beklenen, devletin gereğini yapması’ sözü…

‘Devlet gereğini yapmıyor’ hissini veren bir ‘Algı operasyonu’ kokusu yayıyor.

Devlet, 30 Büyükşehir ile Zonguldak’ı aynı kategoride tutup, koruma şemsiyesi altına almadı mı?

Elbette, santraller dolayısıyla hava kirliliği, kaçak ocak belası, imara aykırı yapılaşma, trafik rezaleti, ulaşım sorunu gibi hizmet ve yatırım eksiklikleri var.

Biz de her gün ‘Zonguldak, ödediği vergi kadar yatırım al(a)mayan illerin başında’ diyoruz.

Biz de ‘Zonguldak yiğitlerin değil sorunların harman olduğu il’ diyerek, seçilmiş ve atanmışlara meramımızı ‘Sert eleştiri’ şeklinde yönlendiriyoruz.

Kendi çapımızda oluşturduğumuz ‘Think Tang(Düşünce kuruluşu) gruplarından çıkan projelerin gerçekleşmesi için seçilmiş ve atanmışlara yükleniyoruz.

Zaten kişi ve kuruluşlar, özlemini çektiği yatırım ve hizmetlerin gerçekleşmesi için düşüncelerini ‘Tavsiye’ niteliğinde  açıklar, yayar.

En fazla, toplum üzerinde bir ‘Algı’ yaratmaya çalışırlar. Seçilmiş ve atanmışlar, devlet organizesi içinde, teklifleri değerlendirir, siyasi yapı ve ekonomik güce göre programa alır.

Sayın Vali’ye ‘Neden maske takmadan sokağa çıkmama kararı almıyorsun’ diyorsak, ‘Bu kararı alma yetkin ve gücün var’ demek istiyoruz. Belediye Başkanına, ‘Neden mahalle kaldırımlarını köpüklü su ile yıkamıyorsun?’ diyorsak, bunu becerebilirsin’ demek istiyoruz.

Yöresi için kalbi atan,kafası çalışan herkesin hizmet manasında olumlu-olumsuz ürettiği bilgi olabilir.

Bu bilgi ve projelerin paylaşılması cesaret değil, görev telakkisi çerçevesinde her zaman yapılmalı.

Burada ‘Tek beklenen, devletin gereğini yapması’ cümlesi, bir ‘Dayatma’ ve ‘Taktik’ eylem için ‘Parola’ niteliğinde görülüyor olması.

İnşallah, ‘Yatırım istemek’ ötesinde , ‘Akıl vermek’ üzere kurgulanmış gözükse de; şehrin farklı kesimlerinden oluşan parçalarının kucaklaşması olarak gerçekleşir.

‘Turistik gezi’ statüsünde, şehrin ekonomik, kültürel ve sosyal yanları (Değer ve eksikleri) el ve gönül birliği çerçevesinde tartışılıp, güç takviyesi sağlanır.

İnşallah, Covid belasından kurtulmaya çalıştığımız şu günlerde; ‘Tek beklenen devletin gereğini yapması’ sloganı çerçevesinde, ‘Siyasi gerginlik’ muhalefet organizesi girişimi olmaz.

Çünkü geçmişte hem Zonguldak hem de İstanbul da, ‘İyi niyet’ çerçeveli organizasyonlar, önce yöre sonra ülkenin moralini bozacak gelişmelere dönüşmüştü.

Hatırlayın. Zonguldak’ta bölgelerden Zonguldak merkezine başlatılan ‘Madenci’ yürüyüşlerinden (4-8 Ocak 19991)sonra devlet aleyhinde atılan sloganlarla hak arayışından siyasi muhalefete dönüp, Ankara’ya yönelmesini…

Düşünün İstanbul da Gezi(2013)Olaylarını… ‘Anlamadınız mı, mesele dört ağaç kesilmesi değil’ yönlendirilmesiyle ekonomiye milyarlarca lira zarar vermesini…

Elbette, dünyanın neresinde olursa olsun, Zonguldak’ı düşünen yaşayan herkese kapımız ve gönlümüz sonuna kadar açık. Uzaktakilerin fikirlerinden nasiplenecek, Zonguldak’a gelenlerle kucaklaşacak; sorun ve sevgimizi paylaşacağız.

Benimkini, ‘Sütten ağzı yananın, yoğurdu üfleyerek yemesi’ olarak kabul edin lütfen…

Haber: Adnan KÜÇÜKVAR

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘VE, ZONGULDAK’,
Yorumlar
Haber Yazılımı