google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Haber Detayı
29 Nisan 2017 - Cumartesi 06:16 Bu haber 3548 kez okundu
 
Yönetmelik ve tebliğler balıkçılara anlatıldı
Zonguldaklı balıkçıları yeni yönetmelik ve tebliğler hakkında bilgilendiren Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem, “Küçük ve maliyeti düşük malzemelerden dolayı ceza alıyorsunuz. Biz bütün balıkçılardan düdük istiyoruz. Vatandaşlar buna gülüp geçiyorlar ama siste kayboluyorlar” dedi.
GÜNDEM Haberi
Yönetmelik ve tebliğler balıkçılara anlatıldı

Zonguldak Liman Başkanlığı, TLSG -86 Bot Komutanlığı ve Gıda, tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü balıkçılara yeni çıkan yönetmelik ve tebliği hakkında bilgilendirdiler. Zonguldak Atatürk Kültür Merkezi toplantı salonunda yapılan toplantıya Liman Başkanı Ali Görkem, TLSG -86 Bot Komutanı Yüzbaşı Yasin Çevik ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Su ürünleri mühendisleri ve Su Ürünleri Kooperatif Başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Zonguldak Liman Başkanı Ali Görkem, “ Biz bütün balıkçılardan düdük istiyoruz.Vatandaşlar buna gülüp geçiyorlar ama siste kayboluyorlar. Kozlu açıklarında siste kaybolan gemiciyi düdükle bulduk. Sahil güvenliğin sizlerden denetimlerde istediği şeyler de bu kadar basit şeyler zaten. Biz sizin yaptığınız işi en iyi bilen kurumuz. Salih Güvenlik ve Liman başkanlığı olarak. Küçük ve maliyeti düşük malzemelerden dolayı ceza yiyiyorsunuz. Lambanız ve fenerleriniz yanmıyor. Sargı beziniz ve ilk yardım çantanız yok. Küçük, küçük eksiklikleriniz yüzünden ceza alıyorsunuz” dedi.  

SİZİN CAN VE MAL GÜVENLİĞİNİZ İÇİN TEDBİR ALIYORUZ 

Yapılan bütün denetim ve kontrollerin can ve mal kaybı için olduğu söyleyen TLSG -86 Bot Komutanı Yüzbaşı Yasin Çevik, “ 4 bin 922 sayılı kanun kapsamında Sahil Güvenlik olarak yaptığımız kontroller ceza yapmak ve eksik aramak için yapılan kontroller değil. Biz Sahil Güvenlik olarak biz sizin can ve mal güvenliğiniz için kontroller yapıyoruz. Canınıza ve malınıza etki etmeyecek eksiklikleri çok detayı incelemiyoruz. Denizcilikte kurallar kanla yazılmıştır, bizde kendimiz her gün denize çıkıyoruz. Hiçbir kuralı kendimizde esnetmiyoruz ve kendimize de tabi tutuyoruz. İsteyen her zaman gelip bizim flaşörümüzü kontrol edebilir ve her zaman yanar. Bu sizin can güvenliğiniz için. Bu toplantıya gelmeyen arkadaşlarınıza söyleyin bizim kontrollerimiz devam edecek. Diğer mevzuatta basit çevre kirliliği, kimlik bildirmeme, gereğinden fazla alkol kullanma, emre itaatsizlik gibi kurallar nedeniyle cezai işlem yapıyoruz. Su Ürünleri kapmasında yaptığımız kontrollerde bilindiği gibi 15 Nisan’da av yasağı başladı. Kalkan yasağı konusunda çok fazla şikayet alıyoruz yapıldığına dair. Bunun için denetimlerimizi artırdık. Gördüğümüz avı topluyoruz. Atılan avlarda şamandıra, plaka, filama ve gece ışığı olmayan avları da topluyoruz.  Çünkü denizde sefer güvenliğini tehlikeye atığı için kanun ihlali oluyor. Can ve mal güvenliğini tehdit ediyor. Bizim ve diğer deniz araçlarına zarar veriyor. Her balıkçının, flaması ve plakası olsun” dedi.  

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Yönetmelik, ve, tebliğler, balıkçılara, anlatıldı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı