Yusuf İkram TUNA AKRABA VE AİLELERİMİZİ UNUTTUK google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
07 Ağustos 2020 - Cuma 10:11 Bu yazı 619 kez okundu
 
AKRABA VE AİLELERİMİZİ UNUTTUK
Yusuf İkram TUNA
y.ikramtuna@gmail.com
 
 

Merhaba;

Unuttuk! Vazgeçtik! Umursamaz olduk!

Sürekli birilerinin sırtından prim yaparak geçinen bir tabaka var günümüz yaşantısında. Tezgâhlarını o kadar güzel yönetiyorlar ki hayran kalmamak elde değil. Yardım toplayan bir millet olduk, yardım ettiklerimizi bilmeden yardım eder olduk üstelik. İşyerimizin kapısını çalanlar, sokakta önümüzü kesenler, köşe başlarında avuç açanlar ile doldu taştı etrafımız. Hangi karanlığın içine düştük de biz bu hale geldik?

İnsanlar da bir işsizlik baş göstermiş, çalışamıyorum, bana işveren yok feryatları göklerde. Lakin çalışmadan paranın kazanmanın yolunu bulmuş avareler. Sokaklarda dilenenleri yada yardım toplamayı ritüel haline getirmişlerden zaten bahsetmek istemiyorum. Konuyu buradan ele alırsak uzunca bir hikâyemiz olur. Benim bakışlarınızı çevirmek istediğim yer aile ve akraba ilişkilerimiz.

Yüce Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de akrabalık ve diğer ilişkilerin önemiyle ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “Allah’a kulluk edin, O’na hiç bir şeyi ortak koşmayın. Ana-babaya, akrabalara, yetimlere, düşkünlere, yakın ve uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya ve size hizmet eden kimselere iyilik edin.”  Nisa, 4/36.

Şimdi hani biz Müslümandık ya Allah’ın Kur’an-ı Kerimde buyurduklarını şüphesiz kabul etmiş oluyoruz öyle değil mi? Bence değil! Abiler kardeşlerine düşman, kardeşler herkese hasım. Anne evlat ayırmış, baba diğerine yardım ve yataklık yapmış, biri üveymiş ötekisi adamın özüymüş gibi bir sürü hikâyeleri hepimiz bir yerlerden duyuyoruz ya da bizatihi yaşıyoruz. 13-15 yaşlarında kardeş canımız, 18 yaşında sırdaşımız  ev ayırdık düşmanımız oldu! Ne oldu diye sorduğunuzda şunu demiş bunu yapmış gibi cevizden küçük fındıktan da büyük dertler hepsi. Kardeşin kardeşte olan hakkını Hak mutlak verecektir, lakin bu hayatta en güzel yer kardeşlerin kucaklaştığı yerdir. Para söz de hep el kiri, bakmayı bilince, para babadan kalan maaşı kim yemeli? Anneanne, babaanne yatakta muhtaç evlatları da onun parasına muhtaç, düşürme Ya Rabbi!

Akraba ilişleri iyi olan ailelere biz göz atın. Hepimizin etrafında vardır mutlaka. Dört kardeş ortak iş kurmuşlar, dördünün de evlatları işin ucundan tutmuşlar ve çalışıyorlardır. O para denilen kirden de yüklü miktarda kazanmıştırlar. Etrafınıza bakın mutlaka görürsünüz. Bu ailelerin kavgalarını duymazsınız, ayrılıklarını duymazsınız. Bu aileler sizin gibi akrabalarını sadece düğün yâda cenazede görmezler. Bu aileler ziyareti ve akraba ilişkilerini kurmayı bilenlerdir. Bu ailenin etrafında düşkün bulmak zordur. Zira bu aileler “yakın ve uzak komşuya, yanınızda ki arkadaşa iyilik edin” ayeti kerimesini okumuş anlamış ve uygulayanlardır.

Anne ya da baba bizim dünyada varoluş sebebimiz olmasına rağmen, yaşlandıklarında kapının önünde dursun da maaşını alsak yeter hesabı yapanlar; hesap verirken veremeyeceklerini anlayamadılar. Ailenden kalan paranın hesabını yapanlar yüzünden, aileler ortak noktada buluşamadılar. Başarısız olan kardeşler, başarılı olanların yanında olmak yerine, başarıyı başarısızlığa çevirmek için uğraştıklarından, başarısız olduklarının farkına varamadılar.

Akraba ziyaretlerini neden bıraktı bizim toplumumuz? Neden birlik ve beraberliğimizi unuttuk? Yan yana duramaz olduk, hep birilerinin arkasındayız, ya da birileri bizim arkamızda. İşleri yolunda gitmeyen akrabası için, neredeyse sokak ortasında sevinç çığlığı atacak insanlar var. Çalıştığı iş yerinde işler bozulduğunda, buna da iyi oldu diyen personel var. Her şeyden şikâyetçi olan bir toplum yapısı oluşmaya başladı. Ve toplumun temel taşı önceden aile iken şimdi çıkarlar oldu. Çıkarlarınız size bu dünyada menfaat sağlayabilirler. Lakin tüm yaptıklarınızı ancak ölene kadar yapabilirsiniz. Ölene kadar annenin maaşını alabilirsin, ölene kadar hırsızlık yapabilirsin, ölene kadar arsız olabilirsin. Ya da ölene kadar iyilik yapabilirsin, ailenle iç içe olabilirsin. Yürekten edilen dualar cevap bulur. Ailenize dua ederken yürekten dua edin. Mutlak iyilik ile karşılaşacaksınız.

Bir hafta sonunuzu sadece akrabalarınıza ayırın. Pandemi döneminde insanların arayışları özledikleri hal hatır sorulması. Arayın durumlarını sorgulayın ve gerçekçi olun! Nasılsınız soruna gelen cevabı kaldırabilecek gücünüz yoksa ÖZLEDİM sesini duymak istedim demeniz yeterlidir. İnsanların dertlerine çözüm olamayabilirsiniz fakat seviyorum seni diyerek çok büyük destek olabilirsiniz. Çıkarlarınız size sevgiyi unutturmasın. Sevgi en büyük destektir ve gösterildiğinde mutlak size iyilik getirecektir. Ailenize, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza mutlak sevdiğinizi, değer verdiğinizi söyleyin. Kaybeden asla olmayacaksınız.

UNUTMAYIN! VAZGEÇMEYİN! HER BİREYİ ÖNEMSEYİN!

Çocukları sevin, sevmek gerçekten güzel!

Bu kentin karanlığında kalanlara aydınlık yarınlar diliyorum.

Sevgi, saygı ve sağlık diklerimle… Hoşça kalın!

 
Etiketler: , AKRABA, VE, AİLELERİMİZİ, UNUTTUK,
Yorumlar
Haber Yazılımı