google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Evsiz kaldılar
Evsiz kaldılar
Yazı Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 00:01 Bu yazı 1047 kez okundu
 
BESLENME-ÖĞRENME İLİŞKİSİ
Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Bilim adamları, hayata ihtiyacımızdan daha fazla nöronla başladığımızı;   beynimizde hücrelerin birbirlerini takviye edebilecek şekilde sıralar oluşturduğunu ve savaşta askerlerini kaybeden fakat çarpışma için yeni gruplar oluşturabilen bir ordu gibi davrandığını söylüyorlar. Bu durum ise “beyin rezervi” olarak adlandırılıyor Yeni yetenekler kazanmak ve hafızanızı canlı tutmak için zihinsel egzersizler yapmak (bulmaca çözme, şiir gibi belirli metinleri hatırlama, vb.)beyin hücreleri arasındaki bağlantıları artırmaktadır.

Besinlerin beynin öğrenmesinde önemli etkileri vardır. Daha sağlıklı öğrenebilmek için bilinçli beslenmeliyiz. Besinlerin öğrenmede etkilerini uzmanlar araştırmalarında ortaya koymuşlardır. Yapılan araştırmalarda; OMEGA 2, OMEGA 3, LESİTİN ve FOSFAT: Balıklarda, balık yağında, çikolatada ve  Soya  Fasulyesi’nde bulunur. Etkisi: Hafızayı kuvvetlendirir, unutkanlığı önler ve beynimizi besler. Beynimiz vücudumuzun küçük bir bölümünü oluştursa da, yiyeceklerle alınan enerjinin yüzde yirmisini harcar. Belirli yiyecekler algılama yeteneğimizi arttırır, daha verimli yapar, daha hızlı düşünmemizi ve dikkatimizi daha iyi vermemizi sağlar. Besinlerin beyin fonksiyonları üzerinde son derece önemli etkileri vardır. HAVUÇ:   Hatırlama yeteneğimizi arttırır,   çünkü havuç beyin metabolizmasını canlandırır.  Bir şey ezberlerken bir ufak tabak sıvı yağlı havuç salatası yenmesi gerekir. ANANAS: Tiyatro sanatçılarının ve müzisyenlerin ihtiyacı olan bir meyvedir. Örneğin uzun bir metin ezberleyebilmek için fazla miktarda C vitaminine ihtiyaç vardır. Ayrıca önemli bir element olan manganı da içerir. AVOKADO:  Kısa süreli bellek içindir. Ancak, fazla miktarda yağ asidi içerir. Yarım avokado yeterlidir. MUTLULUK KIRMIZI BİBER: Ne kadar acı olursa o kadar iyidir.   ÇİLEK: Stresi giderir.  Lifli maddesi mutluluk verir. Dozu en az 150 gram olmalıdır. MUZ:  Sırrı serotonin’dir. Beynimizin mutlu olması için bu maddeye özellikle ihtiyâcı vardır. ÖĞRENME LAHANA: Sinirliliği giderir (tiroit bezlerinin aktivitesini yavaşlattığı için). Böylece daha stressiz öğrenilir/ hazırlanılır.(Örneğin sınav öncesi).LİMON: C vitamininden dolayı canlandırır, algılama yeteneğini artırır. Dil öğrenmeden önce mutlaka 1 bardak limon suyu için. YABAN MERSİNİ: Uzun süreli bir öğrenmede ideal bir meyvedir. Beynin kanla daha iyi beslenmesini sağlar. DİKKAT VERME KARİDES: Beynin besinidir.  Vücut için önemli olan Omega  3  yağ asitlerini içerir. Dikkati verme ve dikkatli olma süresini uzatır. SOĞAN:  Aşırı yıpranmaya ve fiziksel yorgunluğa karşı kanı sulandırır, beynin daha iyi oksijen almasını sağlar. CEVİZ,   FINDIK,   FISTIK:   Konferanslarda,   konserlerde,   uzun araba yolculuklarında,    sinirleri kuvvetlendirirken,    beyindeki haber alma maddelerinin oluşumunu hareketlendirirler. YARATICILIK ZENCEFİL: İçerdiği maddeler beynin yeni fikirler üretmesini sağlar. Kan sulandığı için vücutta daha serbest akar, böylece beyin oksijenle beslenir. KİMYON:  İnsanın aklına birden bir fikir getirtir. Yaratıcı düşünmek şartıyla, içerdiği uçucu yağlar ile bütün sinir sistemini uyarır.  Aniden yeni bir fikre veya yeni bir buluşa ihtiyacı olanlar kimyon çayı içmelidir. (Bir fincana iki tatlı kaşığı dolusu kimyonla). Okul çocukları üzerinde yapılan bir araştırmada iyi bir kahvaltı edenlerin daha verimli oldukları ortaya çıkmıştır. 

            Akademik araştırmaların ışığında Besinlerin öğrenme üzerine etkisini paylaşmak istedik. Başarı ve Başarısızlık kader değildir. Öğrenmek isteyen birey ve öğrencilerimizin sağlıklı ve başarılı öğrenmeyi gerçekleştirebilmeleri için Beslenme uzmanlarından yardım almalı, dengeli beslenmelidirler. Vitamin eksikliğinde öğrenme olumsuz etkilenmektedir. Başarılı olmanın yolu sağlıklı bir beslenmeden geçmektedir. Maalesef öğrencinin başarısızlığını veya öğrenememesini aileleri sadece öğrencinin ders çalışma performansına bağlamaktadır. Dengesiz beslenmeden dolayı öğrendiğini unutan bir öğrencinin öğrendiklerini hatırlaması ve başarılı olması nasıl mümkün olabilir ki? Özellikle öğrenme yetersizliği yaşayan ve unutkanlık içerisinde olan öğrencilerimizin velilerini, öğrencilerini uzman doktoralara göstermelerini tavsiye etmekteyiz. Ebeveynler bu konuda daha dikkatli olmalıdırlar.

            Dengeli beslenme başarımızı etkilemektedir. Bu başarıyı yakalamamızda en önemli unsur ebeveynlerdir. Ayrıca eğitimciler bu konuya hassas bir şekilde yaklaşıp aile görüşmelerinde, veli toplantılarında eğitim-beslenme, Beslenme- Öğrenme ilişkisi üzerinde velileri bilgilendirmelidir. Başarı sistematik bütünsel bir çalışmanın ürünüdür. Başarı, Sistem, idareci, öğretmen, öğrenci, veli unsurlarının bütünsel çalışması ile yakalanır. Başarısızlık kader olmadığı gibi Başarı da bir kader değildir. Çalışmadan, performans göstermeden kim başarabilmiş ki? Başarıyı yakalayabilmek için insanın sağlıklı öğrenmesi, öğrendiklerini beyninde tutabilmesi ile mümkündür. Bilgileri gerek öğrenmede gerekse hafızamızda tutma ve depolamada en önemli unsur BİLİNÇLİ BESLENME’DİR.

            Sağlıklı öğrenebilmek için sağlıklı beslenmeliyiz.

           

 
Etiketler: BESLENME-ÖĞRENME, İLİŞKİSİ, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı