0
Yazı Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 18:03 Bu yazı 567 kez okundu
 
BU ŞEHİRDE VALİ OLMAK!...
Mustafa ALTINTAŞ
 
 

Ekonomide, siyasette, sporda, sanatta, kent vizyonu gelişiminde bir arpa boyu yol alamayan genetiği bozuk bir şehir Zonguldak. 

Cumhuriyet devri ile ülkenin cazibe merkezi kent göç alırken, göç veren sorunlu bir şehir oldu! Aslında toprak verimli, madende veriyor, mahsulde. Toprak ne kadar zengin olursa olsun, sorun kafalar da!

 Siyasetçisinden, sivil toplum örgütlerine, yerel yönetimlerden, bürokratına kadar, en önemlisi de bu şehirde yaşayan her kesimden toplum katmanları şehrin geri kalınmışlığında, illegal bir oluşum, kaçak kömürcülüğün virüs gibi yayılmasında payı da vebali de büyüktür!

 Ülkede ki seçim sistemi gereği vatandaşların bölge siyasetçilerinden birçok konuda beklentileri vardır. İş isteyenden tutun, karakola düşen, mahkemelik olan, çalıştığı kurumda daha rahat bir işe geçmek, bir üst makama sıçramak, atama ve tayin gibi siyasetçiden beklentiler maalesef az gelişmiş ülkelerin gerçeğidir. 

Kişisel menfaatler dışında şehrin gelişmesi, istihdam alanlarının yaratılması gibi projeleri olanların, bu projeleri hayata geçirebilmek için siyasetçiler aracılığı ile kamu yöneticilerinin ve hükümetin desteğine alan duyarlı girişimcilerin olduğu şehirler hiç şüphesiz gelişmişlikten de nasibini almıştır.

Uzağa gitmeğe gerek yok, Zonguldak’tan ayrılan, Bartın ve Karabük gelişmişlikten nasiplenen, istihdam alanları yaratılan şehirler olmuştur. Ha keza Bolu’dan ayrılarak il olan Düzce kocaman bir sanayi kenti olmuş, irili ufaklı sanayi kuruluşlarıyla gelişmiş bölgeler arasında yerini almıştır. Bir zamanlar 60 bin çalışanı ile ülkenin sanayi kenti, Zonguldak’ın hali ise içler açıcı!

Bazı kentler bölge siyasetçilerin girişim ve çabasıyla ihya olurken, Zonguldak’ta hukuki dayanağı olmayan kaçak kömürcülük gibi illegal bir oluşumun istihdam alanı gibi lanse edilmesidir geri kalmışlığının nedeni! Ne zaman kaçakla mücadelede iyi sonuçlar alınmaya başlansa, destek değil köstek anlayışları devreye girerek,denetleyici ve uygulayıcılara, telkin ve tavassutlar başlar!

Bu şehirde kamu görevi yapmak, Vali olmak siyasete rağmen oldukça zor bir zanaat!

Vali siyasi iradenin, hükümetin o şehirde ki temsilcisi, üst düzey kamu görevlisidir. Öngörülü, vatandaş ile barışık, ufku geniş siyasi erkle güçlü bağları olan, ülke şartlarına göre istihdam alanlarının yaratılmasına öncülük edebilecek bölge siyasetçileriyle şehre hizmet için çalışmak her Vali’nin arzu ve hayalidir.

Aksine bir takım hukuksuzluğun sürdürülmesi yönünde telkin ve tavassutlar kamu görevi yapanların çalışma şevkini de kırar. Yakın tarihte Zonguldak’ta Vali Tevfik Başakar’dan sonra görev yapan mülki amiri Vali’ler kaçak ocak gerçeği ile yüzleşmiş, meydana gelen ölümlü ve yaralanmalı maden kazalarının akabinde mücadele kararlılığı gündeme gelmiş, siyasiler eliyle akamete uğratıldığı esefle görülmüştür!

 İllegal bir oluşumun istihdam alanı gibi lanse edilip, kayırılıp kollanması bu şehrin kaçak kömürcülük gibi hukuki dayanağı olmayan bir oluşumla ülke ve dünya gündeminde anılır olması yakışıksız bir görüntüdür! Maalesef böyle bir illete, böyle bir hukuksuzluğa durduk yere yakalanmadı bu şehir! 

Bunda bölge siyasetçisi, kamu görevlisi, yerel yöneticiler, sivil toplum örgütlerine kadar her kesimin vebali ve günahı büyüktür! Daha düne kadar devlet eliyle işletilen elektrik şirketlerinin bölgedeki tüm kaçak ocaklara yasal elektrik nasıl bağladığını anımsayalım! 

O zamanlar sadece Kilimli bölgesinde faaliyet gösteren 500 civarında kaçak ocağa yasal elektrik verilerek sayaç bağlanmıştı! Bir düşünün, iskânı olmayan konutlara verilmeyen elektrik’in kaçak ocaklara verilmesi gibi bir vahameti! 

Elektrik şirketleri zamanla özelleşti, ancak kaçak ocaklara bağlanan sayaçlar geçmişte verilen bir hak olarak olarak kaldı!Karaelmas kentinde son yıllarda, acı ve gözyaşı hiç eksik olmadı! Maden iş kolunda, 77 yılda ölümlü ve yaralanmalı iş kazası bilançosu ürkütücü boyutlaraulaştı! 

Legal maden Ocaklarında,4 binin üzerinde madenci iş kazalarında yaşamını yitirdi, 400 bin üzerinde yaralanan, sakat kalan oldu. Sadece 18 yılda, kaçak ve illegal ocaklarda yaşamını yitirenler,200 civarında, yaralanan ve sakat kalanlar ise binlerce olduğu acı bir gerçek! 

Devletin denetim eksikliğini fırsat bilip, palazlanıp, günümüze kadar süre gelen, kaçak kömürcülükte, tam bir insanlık dramı yaşanıyor!.

FİDAN GİBİ GENÇLER İHMAL VE DENETİMSİZLİĞİN KURBANI OLDU!.. 

Kaçak ocak gerçeği devlet ayıbı insani bir dramdır! Kimi ekmek parası, kimi daha çok para kazanma hırsıyla bulaştığı kaçak kömürcülük yılların kangren olmuş kanayan yarasıdır!

İllegal ocaklarda yaşamını yitiren gariban madencilerin öldükten sonra kaçak ocak sahibi olması, suçtan kurtulma yolunu seçen vicdansız, işletme sahiplerinin kurnazlığı, gelenek haline gelen, kaçak ocak kanunudur! 

Köstebek yuvasını andıran çukurlar da, geleceğin umudu, fidan gibi gençler, yaşamlarını yitirdi! Üstelik kaçak ocak kanunu gereği yaşamını yitiren madencilere ocak sahibidir gibi mesnetsiz bir iftira atılması, eldeki mevcut delil durumuna göre yargı kararıyla suçlu bulunması neticesi, verilen cezaların, eş ve çocuklarına rücu etmesi ayrı bir hukuki sorun! 

Uyuşturucu kullanırken ölen vatandaş da, kaçak kömürcüde bu devletin bireyidir, önemli olan gerekli önlemler alınarak suça meydan verilmemesidir. Aksine, içmeseydi, yapmasaydı,kaçak ocak açmasaydı, devlet anlayışıyla bağdaşmaz! Zonguldak’ta kamu otoritesinin yıllardan beri denetim altında tutamadığı kaçak kömürcülük gibi bir illetin, zillet haline dönüşmesi, insani bir ayıptır!

 VİCDANİ RAHATSIZLIK!..

Kaçak ocaklarda iş kazasında yaşamını yitiren madenciler geride binlerce, sosyal güvenceden yoksun eş ve yetim çocuk bıraktı. Oysa devlet kaçak kömürcülük gibi yasa dışı gelişmeleri denetim altında tutabilse, gerekli önlemleri alabilseydi böylesine insani dramlar ortaya çıkmazdı. 

Geleceğine güvenle bakamayan, devletin fakirlik maaşıyla hayatlarını idame ettirmek zorunda kalanlar, eğitim ve öğrenimini güçlükle sürdürerek, yaşama tutunma mücadelesine mahkûm olmak, sosyal devlet ruhuna da uygun değil! Devletin kamu otoritelerini oluşturan kurumların zafiyeti sonucu ortaya çıkan sosyal bir yara mutlaka sonlandırılmalıdır! 

Sosyal devlet sosyal kültürel ve ekonomik anlamda vatandaşlarının insanca yaşayabilmesi için gerekli sosyal adaleti ve sosyal düzeni sağlamak için sosyal hayata müdahaleyi gerekli gören devlet biçimi olup gelişmiş Avrupa ülkeleri gibi, Türkiye sosyal bir hukuk devletidir. 

Anayasamızda yer almasına rağmen, tam manasıyla hayata geçirilmemiş olan Sosyal devlet anlayışı, Sosyal devlet olmak devletin vatandaşlarına karşı bir ikramı değil, onun varlığının gereği ve vazifesidir. İşsize işsizlik parası, sakatına maaş bağlamak, devletin ona ikramı değildir. Aksine devletin vazifesidirDevlet işsize iş bulmak zorundadır, kaçak ocak gibi çağdışı illegal ocaklarda ölmesi değil, hayata tutunması sağlanacak önlemler alınabilmelidir! 

Vatandaşına iş bulmak zorunda olan sosyal devlet, hayatın idamesi için  iş bularak vatandaşlarını yaşatmak durumundadır. Eğer birey iş bulamıyor ise bunun sorumluluğu devlete ait olup, bundan kaynaklı tüm eksikliklerin telafi edilmesi sosyal devlet olmanın gereğidir. 

ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SABIKALI!

Son 35 yılda kaçak kömür vakalarının artması neticesinde, şehirde sabıkalı sayısı arttı!

Bir şekilde kaçak ocak açmak, kaçak kömür nakli gibi olaylara karışanlar yargı önünde aldıkları ceza ‘’hırsızlık’’ olarak sicillerine işlendi. Özellikle çocuk yaşta kaçak kömürcülüğe bulaşıp sabıka alanların, yasal zeminlerde iş bulma olanağı kalmadı. Çaresizlik, bir iş umudu, evini geçindirme düşüncesiyle kaçak kömürcülüğe bulaşanlar da, devletin bir ferdi olup, ömür boyu sicilindeki hırsızlık damgasıyla dolaşması, yaşamını idame ettirme noktasında önemli bir sorun!

Devlet yapısına yönelik bir suç işlemeyen, sadece geçimini sağlamak için hırsızlık damgasını yiyenler sicillerini temizleyecek bir düzenleme baba devletin görevi olmalıdır!

Neredeyse yarım asırdır yasalara rağmen illegal bir oluşumdan kurtulamayan şehir, üzerindeki hukuksuzluğu atamamış, silkelenip kendine gelememiştir! Kaçak kömürcülük istihdam alanıdır saplantılarına takılıp kalınmasıdır bu şehrin üzerinde kara bulutların dolaşması, hukuksuzluğun her geçen gün katmerleşerek artmış olması!...

O nedenle vicdanlı ve sağ duyulu olalım ki, böylesine hukuksuzluk üzerine kurulmuş,neredeyse kangren olmaya yüz tutmuş sosyal bir yara ortadan kaldırılarak,yetişen gençler yeni bir hayata merhaba diyebilsin! Zonguldak’ta göreve başlayan her vali kaçak kömürcülük gibi bir sorunu şehrin gündeminden çıkarmaya çalışsa da, kaçaktan beslenen bir takım menfaat çevreleri ile siyasilerin oy devşirme düşüncesi mücadelenin akamete uğratılmasına neden olmuştur. Lütfen elinizi vicdanınıza koyun, bu şehrin ve insanların geleceğini flu’laştırmayın ki, temiz bir toplum, güzel bir geleceğin önü açılabilsin!...

 
Etiketler: BU, , ŞEHİRDE, VALİ, OLMAK!...,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
14 Mart 2019
MADENCİDEN SONRA, ÇOCUK'LAR!..
132 Okunma.
07 Mart 2019
SEÇİM ENTRİKA’LARI!..
265 Okunma.
28 Şubat 2019
ZONGULDAK’IN ASAYİŞ SORUNU!..
192 Okunma.
26 Şubat 2019
MUHTAR!..
219 Okunma.
21 Şubat 2019
ZONGULDAK VE ÜLKE SİYASETİ!..
472 Okunma.
14 Şubat 2019
DEPREM DEĞİL,ZİHNİYET ÖLDÜRDÜ!..
444 Okunma.
07 Şubat 2019
SORUNLU ŞEHİR ZONGULDAK!..
506 Okunma.
31 Ocak 2019
SİYASİ ÖNGÖRÜSÜZLÜK!...
554 Okunma.
24 Ocak 2019
SİYASİ GARABET!...
572 Okunma.
20 Ocak 2019
HUKUKSUZLUĞA SİYASİ KILIF!..
355 Okunma.
03 Ocak 2019
KAMU GÖREVLİSİ!...
530 Okunma.
27 Aralık 2018
ZOR YILLAR VE SİYASET!...
456 Okunma.
20 Aralık 2018
SEÇİM SINAVI!..
402 Okunma.
13 Aralık 2018
BELEDİYECİLİK!...
524 Okunma.
06 Aralık 2018
KAVRAM KARMAŞASI!...
519 Okunma.
29 Kasım 2018
İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN!..
511 Okunma.
22 Kasım 2018
DEVLETİ ACZE DÜŞÜRMEYİN!..
748 Okunma.
15 Kasım 2018
KAÇAĞA TESLİM OLMAK!...
651 Okunma.
08 Kasım 2018
KAÇAKTA KURUMLAR ARASI MUTABAKATSIZLIK!....
673 Okunma.
01 Kasım 2018
BU ŞEHİR İFLAH OLMAZ!..
466 Okunma.
25 Ekim 2018
DEVLETİN KARA DELİĞİ!..
634 Okunma.
18 Ekim 2018
SORUN YASALARDA DEĞİL,UYGULAYICILARDA!..
626 Okunma.
11 Ekim 2018
HUKUK ÜLKE VE TOPLUMLARIN GÜVENCESİDİR!...
592 Okunma.
04 Ekim 2018
HASTALIKLI ŞEHRİN,HASTALIKLI KİŞİLİKLERİ!..
495 Okunma.
27 Eylül 2018
DEVLET,MİLLET SEVDALILARI MI!...
737 Okunma.
20 Eylül 2018
MÜSTAHAKTIR BİZE!...
517 Okunma.
13 Eylül 2018
‘’YASALAR KAĞIT ÜZERİNDE KALMAMALI!..’’
414 Okunma.
06 Eylül 2018
SIRA DIŞI İŞLER!...
473 Okunma.
30 Ağustos 2018
DÜRÜST OLUN,DÜRÜST!..
451 Okunma.
16 Ağustos 2018
DEVALÜASYON!..
672 Okunma.
09 Ağustos 2018
UMUTSUZ VAKA!...
959 Okunma.
03 Ağustos 2018
FİLLER TEPİŞİR,KARINCALAR EZİLİR!..
522 Okunma.
26 Temmuz 2018
SİYASİ OYUNLAR,CHP VE İYİ PARTİ!..
534 Okunma.
19 Temmuz 2018
DEVLET KAÇAK KÖMÜRCÜLÜKLE YÜZLEŞMELİDİR!...
605 Okunma.
12 Temmuz 2018
KENTTE İNSANLIK DRAMI!!!..
765 Okunma.
05 Temmuz 2018
400 VEKİL HESABI TUTMADI!...
928 Okunma.
28 Haziran 2018
OYUN İÇİNDE,OYUN!..
985 Okunma.
21 Haziran 2018
KARAR MİLLETİN…
757 Okunma.
07 Haziran 2018
“BU SİSTEM DEĞİŞMELİDİR!...’’
703 Okunma.
31 Mayıs 2018
ÇELİŞKİLER ŞEHRİ ZONGULDAK!..
769 Okunma.
25 Mayıs 2018
OMURGASIZ SİYASET!!!
739 Okunma.
17 Mayıs 2018
ADALETSİZ DÜNYA DÜZENİ!!!
1001 Okunma.
10 Mayıs 2018
“AHLAKSIZ SİYASET!...”
699 Okunma.
03 Mayıs 2018
TÜNELDEN ÖNCE SON ÇIKIŞ !!!
768 Okunma.
26 Nisan 2018
KOKUŞMUŞLUK!!!
864 Okunma.
19 Nisan 2018
İLKELLİK VE  CEHALETTE  RÖNESANSS!!!
1888 Okunma.
12 Nisan 2018
VALİ!..
2556 Okunma.
05 Nisan 2018
21.YÜZYILDA ZONGULDAK!!!
1891 Okunma.
29 Mart 2018
SARI ÖKÜZDE GİTTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ!
1631 Okunma.
22 Mart 2018
SEÇMEN SİZİ NEDEN TERCİH ETSİN?...
1429 Okunma.
15 Mart 2018
SORUNLU NÜFUS KAYDINDAN, SAĞLIKLI SOY AĞACI ÇIKMAZ(!)
1300 Okunma.
08 Mart 2018
KENTTE İNSANLIK AYIBI!
957 Okunma.
01 Mart 2018
ZONGULDAK VE ASAYİŞ!
1582 Okunma.
22 Şubat 2018
ŞİRAZESİ KAYMIŞ ANLAYIŞLAR!
1365 Okunma.
15 Şubat 2018
DEVLET HER ZAMAN 18 YAŞINDADIR…
1889 Okunma.
08 Şubat 2018
HUKUK AYIBI VE ZONGULDAK(!)
1311 Okunma.
01 Şubat 2018
VİCDANLA CÜZDAN ARASI ANLAYIŞLAR!
1357 Okunma.
25 Ocak 2018
GÖZLER VALİ ÇINAR’DA!
1260 Okunma.
18 Ocak 2018
KAÇAK KÖMÜR ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU
2167 Okunma.
11 Ocak 2018
SİYASETİN ADALETİ DE YOK,PARTİSİ DE!!!
1031 Okunma.
05 Ocak 2018
FİLYOS PROJESİ KURTULUŞ,TERMİK SANTRALLER ÖLÜMDÜR!!!
1092 Okunma.
28 Aralık 2017
İNSANLIĞINI KAYBEDENİN ADAMLIĞI DA OLMAZ!!!
991 Okunma.
22 Aralık 2017
KAÇAK KÖMÜRCÜLÜK ŞEHRİN KİMYASINI BOZDU!!!
893 Okunma.
14 Aralık 2017
SGK’NIN KARA DELİĞİ ZONGULDAK!!!
982 Okunma.
07 Aralık 2017
VALİ ÇINAR NEŞTERİ VURDU!
875 Okunma.
30 Kasım 2017
SAĞLIKSIZ BEYİNLERLE SAĞLIKLI GELİŞME OLMAZ!!!
1078 Okunma.
23 Kasım 2017
MÜTEVAZİ OLUN BEYLER!!!
1034 Okunma.
16 Kasım 2017
SENDİKAMI YALAN SÖYLÜYOR? TTK’MI YANLIŞ YAPIYOR!
1108 Okunma.
09 Kasım 2017
BU ŞEHRİ SENDİKA İLE SİYASİLER BİTİRDİ!!!
1016 Okunma.
02 Kasım 2017
KAMUDA ETİK! İNSANDA AHLAK!
1019 Okunma.
26 Ekim 2017
SİYASETTE DEFOLU, BÜROKRASİ DE(!)
1431 Okunma.
19 Ekim 2017
ŞEHİRDE TERÖR VAR!..
1174 Okunma.
12 Ekim 2017
SİYASET BİTMİŞTİR(!)
1297 Okunma.
06 Ekim 2017
KOLTUĞA OTURMAYLA KÖT DEĞİŞMEZ (!)
1287 Okunma.
28 Eylül 2017
SGK DOLANDIRANLARLA GÖREVİ SAVSAKLAYANLAR EŞ DEĞERDEDİR(!)
1378 Okunma.
22 Eylül 2017
BU KENTİN İÇİNE TOPYEKÜN ETTİLER!..
1465 Okunma.
15 Eylül 2017
İMAR KİRLİLİĞİNDE AYIPLI ŞEHİR ZONGULDAK!..
1487 Okunma.
08 Eylül 2017
KENT KONSEYİ NE İŞE YARAR?...
1407 Okunma.
25 Ağustos 2017
GÖNÜL OYUNLARI
1368 Okunma.
18 Ağustos 2017
KİRLETİLMEYEN NESİ KALDI ZONGULDAK’IN!..
1192 Okunma.
10 Ağustos 2017
KİŞİLİKSİZ KİŞİLİKLER!...
1362 Okunma.
Haber Yazılımı