Yazı Detayı
15 Mayıs 2019 - Çarşamba 17:10 Bu yazı 723 kez okundu
 
ÇAKRALAR
Tülin ALTINAYAR Reiki Usui Master
 
 

Peki çakralar hangi bölgelerde bulunur ve vücudumuzdaki hangi bölgeleri, organları, hücreleri yönetir?

Neler çakraları bloke eder, enerji akışını azaltır veya tıkar?

Şimdi çakralarımıza tek tek değinerek, bunları netleştirelim.

Vücudumuzda 7 tane ana çakra vardır. Ara çakralar da vardır.

Her çakra; belli bölgeleri, organları, hücreleri yönetir. Sadece vücudun ön tarafını değil, simetri olarak çevreleyerek yönetir.

Tüm ana ve ara çakralar birleştiğinde zaten vücut oluşmuştur.

1) Kök Çakra : Toprak çakra da denilir. Rengi kırmızıdır. Hayatta kalma çakrasıdır. Temel hayat gücünün merkezidir. Bu çakradan, arzın merkezine çapalanır, kök salar, güçlenir ve dengeleniriz. Bu çakrayı korkular kapatır. Kök çakra; güven ve güvensizlikle ilgili duygu, düşünce, davranışlardan etkilenir.

2) Sakral Çakra : Su çakra da denilir. Rengi turuncudur. Üreme ve boşaltım sistemimizi yönetir. Genetik kodlamalar, anne rahminde yaşadıklarımız, kimlikler bu çakranın yönetimindedir.

Hayat içinde pek çok kimliğimiz vardır. Anne/baba, eş, evlat, kardeş, arkadaş, iş insanı vs.. Bu kimliklerin negatif duygu, düşünce ve davranışlardan olumsuz etkilenmesi, blokajlara sebep olur. Suçluluk duyguları, maddi kaydılar, gelecek endişeleri şeklinde blokajlar kendini gösterir.

3) Solar Çakra : Ateş çakra da denilir. Rengi sarıdır. Midemizi yönetir. İrade gücü çakrasıdır. İlişkilerimiz esnasında bu çakradan bağ atarız. Zamanla bu bağlar negatif dürtülerle ve negatif enerjilerle kirlenerek, çakranın bloke olmasına neden olur. Duygusal enerjinin dışarıya akıtıldığı bir kapıdır. Bu çakrayı kuşkular ve utanç duygusu bloke eder.

4) Kalp Çakrası : Sevgi çakrası da denilir. Rengi yeşildir. Kalp ve sırt bölgemizi yönetir. Bu çakrayı; üzüntü, keder, aldatılmışlık hissi, gönül kırgınlıkları ve “sevgiyi yaşama biçim” bloke eder. Sevgi kavramına bakış açımız; “ama, çünkü” türü bir anlayış ise veya bu tür anlayış ile karşılaştıysak, kalp çakramız bloke olur.

5) Boğaz Çakrası : Ses çakrası da denilir. Rengi mavidir. Boğaz, boyun ve omuzlarımızı yönetir. Dış dünya, çevremizdeki insanlar iletişimimizde çok önemlidir. Gerçeklerle ilgilidir. Yalanlar, en çok da kendi kendimize söylediğimiz yalanlar bu çakrayı bloke eder. Bunun yanı sıra; söylediğimiz veya söyleyemediğimiz, yuttuğumuz kızgın, negatif sözcükler, cümleler bu çakrayı bloke eder.

6) 3. Göz Çakrası : Kavrayış çakrası da denilir. Rengi gece mavisidir. Yüksek benliğimizle irtibatımızın sağlandığı, sezilerimizin kaynağının bulunduğu merkezdir. Farkındalığımız burada oluşur. Bu çakrayı yanılgılar/yanılsamalar kapatır.

7) Taç Çakra : Düşünce çakrası da denilir. Rengi mordur. Saf kozmik yani evrensel enerji ile ilgilidir. İlk enerji buradan girer ve tüm çakralara yayılır. Bu çakra ile evrenin merkezine bağlanır, dengeleniriz. Bu çakrayı dünyevi bağlantılar kapatır.

Yaratılış bir bütündür. Biz; dünümüz, bu günümüz ve yarınımız ile bütünün içinde yer alırız. Aynı şekilde fiziksel bedenimiz ve ruhsallığımız bir bütündür ve bütündedir. Sadece bir bölgeyi şifalandırarak iyileşme sağlanamaz. Bedeni her hücresine kadar şifalandırıp, ruhsallıkla bütünleştirmedikçe rahata, huzura, mutluluğa kavuşulamaz. Aurayı arındırıp enerji alanını dengelemek, nefsaniyetin zayıf taraflarını oluşturan egoların da iyileşmesini sağlar.

 
Etiketler: ÇAKRALAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı