google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
09 Ocak 2020 - Perşembe 18:46 Bu yazı 955 kez okundu
 
ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
Erdem Can
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Yarın 10 Ocak yani Çalışan Gazeteciler Günü…

Bilindiği gibi, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

Türk basın tarihine ‘Dokuz patron olayı’ olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün 10 Ocak 1961’dir.

Peki bizim için neden bugün diğerlerinden daha fazla önem arz ediyor?

Olayı tamamen bilmeyenler için yazmak gerekirse,

“Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu.

Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu'nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. ‘Dokuz patron olayı’ olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca ‘Basın’ adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir.

Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, ‘Çalışan Gazeteciler Bayramı’ olarak kutlanmaya başladı ve 1971'de ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ halini aldı.”

Aslında şimdilerde sağlanamayan birlik ve beraberlik o zamanlarda sağlandı.

Peki ‘Çalışan Gazeteci’ ne?

Habere giden, haber yapan mı, yoksa gördüğü yanlışı, haksızlığı, yolsuzluğu, rüşveti halka duyuran mı, matbaa görevini yerine getiren mi, gazetenin dağıtımını yapan mı?

Ya da hepsini birden yapmaya çalışan mı?

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet etmeye çalışan gazeteciler peki hak ettikleri değeri görüyorlar mı?

Bu soruları hem siyasiler hem de halk ciddi anlamda düşünmeli.

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

 
Etiketler: ÇALIŞAN, GAZETECİLER, GÜNÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı