0
Yazı Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 20:50 Bu yazı 1170 kez okundu
 
DOLAR YÜKSELİRKEN…
Muhammet KARAPINAR
 
 

Mesele ‘Sebep’ tartışmak değil. Mesele, Amerika-Rusya meselesi değil. Mesele düpedüz bizim meselemiz
5 Nisan kararlarını hatırlıyorum. Adalet gazetesinin başlığı siyah yapmıştı. Aslında, Türk Ekonomisi için kara bir gündü. Ekonomi çökmüş, bir dünya ticaret erbabı batmıştı. Bu gün için siyasiler her ne kadar ’Güzel sözler’ ile olaya bakmak istiyorlarsa da, ortada ‘karamsarlık’ ötesinde bir ‘Sıkıntı’ olduğu gerçek. Dün, Dolar ve Euro aldı başını gitti. Üç-dört ay önce ‘Dolar yedi lirayı görür diyenlere ‘Bozgunculuk yapanlara diye bakıyorduk.

Bu gün, doların jet gibi yükselişi ve esnafta-iş adamında başlayan tedirginliği görünce, aklımız başımızdan gitti.
Hükümetin ‘Ekonomi’ kurmaylarının yaptığı  açıklamalarda piyasalara etki yaratmadı. Dolar yükselişini sürdürdü. İnsanlar, ‘Depremtusunami, göçük ya da futbolda dünya kupası finali seyreder gibi ‘Dolar’ takip ediyor. Elbette ‘Futbol’ maçı gibi ‘keyifli’ bir seyir değil, doların yükselişini seyretmek. Yaşayan herkesi yakından ilgilendiriyor, bu yabancı para yükselişi.
Fırıncılar şaşkın. Bir çuval un, durduk yerde 70 liradan 100 lira üzerine çıkmış. Un fabrikaları, peşin para satışları durdurmuşlar. Un ihtiyacı olan fırıncıları sıraya sokuyorlarmış… Demek ki, önümüzdeki günlerde, piyasalardaki "Güvensiz’ ortamın sürmesi halinde, iğneden ipliğe her şeye zam gelecek.
Bu, insanların yedikleri-giydiklerine kadar her türlü acil ihtiyaç maddelerinde ‘Tasarruf’ yapacakları demektir.
Her zaman ‘Tasarruf’ içinde olan ‘dar gelirli’ ise daha çok sıkıntı çekecek. Yaz sezonu, domates- biber –ekmek ile günü kurtarmak mümkün. Ardında kış ve okul sezonu var.
‘Yastık altındaki altınlarınızı satın’ açıklaması, insanların moraline daha çok bozdu. Yastık altında altını olanlar bozdursun da…
Siyasi parti liderlerinin, dövizdeki yükseliş üzerine, ‘Bu bir milli meseledir, bir araya gelmeliyiz’ açıklaması, insanların ‘(Damarına’ yapılan müdahale olabilir. Ancak, bu konu uzadıkça, ‘Siyasette’ tartışma, hükümeti eleştiri üzerine dönecektir.
Aslında bu mesele sadece Türkiye’nin meselesi değil. Rusya-İngiltere-Fransa, Almanya-Çin gibi ülkeler, Amerika’nın yaptığı bu ‘Ekonomik operasyon’ için sıkıntılı.
Elbette, bu olay bu ‘Çerçevede’ kalmayacak. Karşılığını bir şekilde bulacak ve bu ‘Operasyonu’ yapanlar cezalarını çekecektir.
Velhasıl-ı kelam, bu millet ne badireler atlatmadı ki, bunu atlatmasın. Ancak, öyle-böyle sıkıntılı günler yaşayacağımız kesin.
Sakin ve tutarlı olmalıyız. Tartışmalardan uzak durmalı, yangına körükle gitmemeliyiz.
Devlet, güçlendikçe, büyüdükçe sorunları da artacaktır, düşmanları da. Olayları ve gelişmeleri, sadece ‘İç politika’ açısından
değil, dünyadaki gelişmeler açısından da gözlemlemeliyiz

 
Etiketler: DOLAR, YÜKSELİRKEN…,
Yorumlar
Haber Yazılımı