google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
09 Haziran 2020 - Salı 13:19 Bu yazı 1883 kez okundu
 
KADERİ KÖMÜRLE YAZILMIŞ İŞÇİNİN MİLLİ TAKIMI
Barış IŞIK
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Emeğin, alın terinin başkenti dünyaya gözlerimi açtığım kent Zonguldak ve mevzumuz Türk futboluna nice yıldız kazandıran karaelmas diyarı kentin takımı Zonguldakspor.

Zonguldakspor, şehrimizin en büyük değeri. Kimsesiz bir şehrin ortada bırakılmış evlatlarının yaşama sebebi belki de… Madencilerin isyanıyla yükselen kırmızı – lacivert bir direnişin eseri… Sonuçta madencinin kaderi ile ortak çizilmiş Zonguldakspor’un kaderi…

Zonguldakspor’lu olmak, umutsuzluğun boşluğundan sevinç ve heyecana geçen duyguların parçası olmaktır. Zonguldakspor, Türkiye Taş Kömürü işçisi olan dedem ve babamdan bana kalan en kıymetli mirastır.

Zonguldakspor bir inançtır. Hayatın tanımı değil, hayatın ta kendisidir.

Zonguldakspor İşçinin Milli Takımı, Madencinin Şerefi ve Şanıdır. Liverpool'da yaşayan bir işçi için Liverpool FC neyse, Schalke 04 ve Dortmund Kulüpleri Almanya’da Ruhr bölgesinde yaşayan işçileri nasıl temsil ediyorsa, Marsilya kulübünün aldığı galibiyet liman işçisinin sırtındaki yükü nasıl azaltıyorsa, Zonguldak'ta ki Maden işçileri için de Zonguldakspor aynı duyguları ifade eder...

Senin formanda madencinin kanı, şerefi ve şanı var. Senin armandaki çekiç ve tokmak, madencinin enternasyonal simgesi.

Senin hikayen Türkiye işçi sınıfının tarihine tutulacak bir madenci feneri. Sen işçi ve madenci kimliğinin bayrağı, emeğin başkenti, gücünü madencinin hırsı, emeği ve sevgisinden alan İşçinin Milli takımısın.       

İşçi Milli takımı ile başında baretiyle bir madenci çıkar sahaya. Sermayeye yenik düşmüş olsak da endüstriyel futbol çağında gereksiz görülsek de 'Vardır senin renginde şehit madenci kanı/ Başarılı ol ki sürsün yıllarca madencinin şerefi şânı'  

Zonguldakspor’un tarihi 1945 yılında kurulan Kömürspor’a, hatta 1924’te kurulan Maden Mektebi’nin futbol takımına kadar dayanıyor. Maden işçileri, dünyanın her yerinde, işçi sınıfı hareketinin en önünde yer aldılar. Yer altında ölümle burun buruna yaşayan madencilerin çalışma arkadaşlığı can yoldaşlığıdır.

Maden işçilerinin can verdiği futbol takımlarından bir tanesi de Zonguldakspor’dur. Madenciler, Zonguldakspor sayesinde yer altından yer üstüne çıktılar.

Maden işçileri hayatlarıyla ödedikleri bedelleri ve mücadeleyle öğrendiklerini kömür ateşiyle olgunlaşan bir direniş hikayesine çevirdiler.

Zonguldak işçilerin ve madencilerin şehridir. Bu şehirde yaşayanların birçok ortak değeri vardır.

Dayanışma bunların başında gelir. Emek vermek ve çalışmak da aynı şekilde değerlidir. Zonguldakspor Süper Lig’de oynadığı yıllarda başarı bu şekilde geldi. Zonguldakspor her şeyden önce şehirde yaşayan işçilere yani halka aitti. Kulübe değer katan çok önemli oyuncuları vardı. O muhteşem günlerden günümüze bu Misyon bizlere miras kaldı. Dün olduğu gibi bugünde halk takımın arkasında en büyük güç. Her ne kadar 40 bin Madenci üyesinin bulunduğu günler kadar resmi üyesi olmasa da Zonguldakspor İşçinin Şerefidir.

12 Eylül 1980 darbesi Zonguldakspor’un çöküşünü de başlattı. Şehrin hem ekonomik hem sosyal anlamda küçülmesi Zonguldakspor'u etkilemiştir. Zaten uzun süredir kriz içindeki kulübün düştüğü bu durum kendi ekonomik sistemini kuramadığı sürece akıbetini belli etmiştir. Bundan sonra yapılacak iş eğer yeniden liglerde yer almak istiyorsa, sıfırdan başlayıp, sağlam ekonomik temellere dayalı kulübü oluşturmak olacaktır. Kurulduğu 1966 yılından bugüne 1980 sezonunda elde ettiği 1.lig (süper lig) 3.lüğü hariç tek bir sportif başarısı olmayan bir kulübe gönül vermek, sahada olup bitenle ya da skorla sınırlı tutulamaz.

 
Etiketler: KADERİ, KÖMÜRLE, YAZILMIŞ, , İŞÇİNİN, MİLLİ, TAKIMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı