google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 00:00 Bu yazı 1638 kez okundu
 
KURULUŞ: ZONGULDAKSPOR
Barış IŞIK
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

16 Mayıs 1966’da Türkiye’nin geleneksel maden havzası olan Zonguldak’ın otantik futbol kulübü 1945 doğumlu Kömürspor, kentin bir diğer güçlü takımı Esnafspor ile birleşerek Zonguldakspor kurulur.

 Kömürspor’dan kırmızı, Esnafspor’dan ise lacivert alınarak renkleri kırmızı – lacivert olarak belirlenir.  Zonguldakspor’un renklerinin neden kömürün siyahı ya da şehrin puslu havasına ithafen gri olmadığı yıllarca tartışılmıştır. Zonguldakspor’un renkleri olan Lacivert, madencilerin emekleri uğruna üzerlerinden çıkartmadıkları iş tulumlarının; kırmızı ise yine ekmekleri uğruna akıttıkları kanın rengidir.

Kurucuları arasında Abdülkadir Günek, Zafer Ölçmengil, Ahmet Berberoğlu, Nejat Oklar, Mustafa Güray, Osman İpekçi, Kemal Yıldırım, İsmail Perk, Ahmet Çakman, Cevat Kızıltan, Seyfi Demirtaş, Burhan Cengiz, Zihni Ölmez, Zeki Ergenekon, Hasan Hazır, Aydın Turan, Ekrem Koçkar, Ilgay Akbostancı, Şükrü Kutlu ve Bedri Akkaya yer alır.

Tesisleşme alanında ligde yer alan birçok takımın ötesinde olan Zonguldakspor kurulduğu tarihten itibaren düzenli aidat kesilen 45 bin üyesi olan bir takımdır. Kulübün yıllık geliri ise 300 bin Türk lirasıdır. Kulübün kendisine ait binası, 4 futbol sahası, 5 tenis kortu, 12 basketbol ve voleybol sahası kapalı güreş salonu, 4 plaj ve dinlenme alanı olması dönemin Federasyon Başkanı Orhan Şeref Apak’ı çok şaşırtır ve eleme yapılmaksızın 2.Lig’e kabul edilir. Apak, ‘Zonguldak ilinde gerçek maden futbol takımıdır’ der.

Zonguldakspor 2.Lige ayrıcalıklı olarak girer. Ekonomik anlamda Zonguldakspor Kömür İşletmeleri işçilerinden ve işletmeden aktarılan spor fonları ile Türkiye’de en iyi kulüpler arasına girer. 2 Ağustos 1966 yılında Zonguldakspor olarak sezonu açan takım ilk karşılaşmayı Altındağspor ile yapar. İlk resmi karşılaşma ise 11 Eylül 1966 tarihinde Zonguldak Şehir Stadı’nda oynanır ve golsüz beraberlikle sonuçlanır.

 
Etiketler: KURULUŞ:, ZONGULDAKSPOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı