google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 00:28 Bu yazı 1605 kez okundu
 
MAYISLAR BİZİM: ZONGULDAK KÖMÜRSPOR
Barış IŞIK
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Zonguldakspor tarihinde birçok önemli başarılara sahip bir takım.

Zonguldak Kömürspor’a evrildikten sonra da elde ettiği iki önemli başarı mevcut.

2008-09 Futbol sezonundan itibaren şehrimizi temsil etmeye başlayan Zonguldak Kömürspor tam 6 sezon amatör kümede profesyonel lige çıkma mücadelesi verdi.

2013-14 sezonunu Bölgesel Amatör Ligi 10.grupta lider olarak tamamlayan Kömürspor 3.lige terfi edebilmek için Zara Belediyespor’un rakibi oldu.

Müsabaka 11 Mayıs 2014 günü Ankara Cebeci İnönü Stadı’nda oynandı ve Kömürspor elde ettiği 2-0’lık galibiyet ile tam 6 sezon sonunda yeniden profesyonel lige yükseldi.

Süleyman Caner Başkanlığında ve Cahit Terzi’nin antrenörlüğünde gerçekleştirilen bu başarı tüm şehirde büyük bir coşku ile kutlanmıştı.

Müsabaka öncesi Ankara’da toplanan yaklaşık 10 bin civarında taraftar Kömürspor’un elde ettiği bu başarıda çok önemli bir itici güç olmuştu.

Müsabaka öncesi bir beyefendi bana ‘Bu ne maçı?’ diye sormuş ve kendisine 3.Lige yükselme maçı dediğimde ‘Hay aksi bende kalabalığı görünce Zonguldak Süper Lig’e çıkacak zannettim’ demişti.

Bu şehir bu halk geçmişte yaşanan başarılara özlemle yanıp tutuşuyordu.

Elbette 3.Lig bu şehir için bir başarı olmayacaktı ama bu bir başlangıçtı. Tabiri caizse yerin altından çıkmıştı Suat Kerçin kaptanlığında Zonguldak Kömürspor ve yeniden düşer denilen takım 3.ligdeki ilk sezonunda da şampiyonluğa oynadı.

Ancak play-off yarı finalinde ligimizin köklü takımı İstanbulspor’a iki maçta da yenilmemesine rağmen gol averajı ile kaybetti.

2015-16 sezonuna bir kez daha Teknik Direktör Cahit Terzi önderliğinde sahaya çıkan Zonguldak Kömürspor’da antrenörlük bayrağını, ilerleyen haftalarda eski takım kaptanımız ve altyapıda antrenör olarak görev yapmış olan Şenol Demir aldı.

Sonrasında ise aynı sezonda 3.lig 1.grubu 4.sırada tamamlamıştık.

Bu sonuç bize play-off oynama şansı sunuyordu.

Yarı finalde Tirespor’u her iki maçta da mağlup etmeyi başarmış ve Çanakkale’de oynanacak olan 2. Lig’e terfi maçını oynamaya hak kazanmıştık.

Bu sefer rakip Kızılcabölükspor’du, yer Çanakkale 18 Mart Stadı’ydı, tarih 15 Mayıs 2016’dıydı ancak değişmeyen bir şey vardı.

Zonguldak Kömürspor taraftarının sevgisi. Yine yeniden 10 bin civarı insan ülkenin birçok farklı bölgesinden akın akın Çanakkale’ye göçtük. Çanakkale halkının bile şaşkınlıkla karşıladığı takımımıza destek için oradaydık.

Hatta bir gün öncesinden Çanakkale’ye gelenler bile vardı bu karşılaşmayı kaçırmamak için. Maç günü Çanakkale şehrinde nereye baksanız kırmızı – lacivert görülüyordu.

Karşılaşmayı 2-1 kazanan takımımız 2.lige yükselme başarısı gösteriyordu.

Sanırım Zonguldak spor tarihinin gördüğü en kalabalık iki bulaşmaydı Ankara ve Çanakkale çıkarmalarımız.

Zonguldak Kömürspor’un elde ettiği bu iki önemli başarı kuşkusuz en başta takımına koşulsuz bağlı olan taraftara ait ancak günümüzde dönem dönem eleştirilse de bu iki başarıda takımın başında olan Süleyman Caner başkanı da es geçmemek gerekiyor.

Mayıs ayı içinde yaşanan bu iki zaferi tekrar anımsamak ve yüzümüzde bu kötü günlerde küçük de olsa bir tebessüm bırakmak için birçoğumuzun anılara sahip olduğu bu iki önemli günü sizlere yeniden hatırlatmak istedim.

Bir başka Mayıs’ta yeni zaferlerde buluşabilmek dileğiyle…

 
Etiketler: MAYISLAR, BİZİM:, ZONGULDAK, KÖMÜRSPOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı