Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU ÖĞRETMEN GÜNEŞTİR google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
22 Kasım 2019 - Cuma 17:15 Bu yazı 2714 kez okundu
 
ÖĞRETMEN GÜNEŞTİR
Sinan Nural ALİÇEBİOĞLU
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

                 " Ve pırıl pırıl ışık ve ısı saçan bir kandil yaptık"    Nebe 13                                                                               

            Yüce Allah indirilen vahyi de ilimle tanımlamaktadır. " ... Sana gelen bunca ilimden sonra onların heva ( arzu ve tutkularına) uyacak olursan, senin için Allah'tan ne bir dost vardır, ne de bir yardımcı" Bakara 2/120

           İlk öğretmen Âlim olan Allah’tır. Allah, Âdem’e esmanın isimlerini ve meleklere bilmediklerinin öğretendir. Öğretmenlik bu nedenden dolayı kutsal bir meslektir. Öğretmen bilgisi ile çocuklarını, karşısındaki muhatabı olan öğrencileri aydınlatan bir güneştir. Nasıl güneş varlığımızın nedeni, yaşamın olmazsa olmaz koşulu ise bilginin kaynağı ve yansıtıcısı olan öğretmen de yaşamın kaynağıdır. Bilgi, insanın aklını ve duygularını aydınlatan unsurdur. Bilgi, insanı erdemli kılan yegâne unsurdur. Farabi'nin dediği gibi " Erdemli toplumların" oluşması için toplumu oluşturan bireylerin bilgi düzeylerinin artması gerekmektedir. Bilgi arttıkça toplumlarda yanlış ve kötü davranış yapan insanların sayısı azalacaktır. İstatistiklere göre bilgi düzeyi arttıkça suç oranları düşmektedir. Suç ve suçun failleri çoğunlukla bilgi düzeyi düşük bireylerden oluşmaktadır. Türk toplumu olarak, toplumda infial yaratan bazı hadiselerle karşılaşsak da toplumumuz bugün dünyanın birçok toplumundan daha üst seviyelerdedir. Şehirlerinde günde onlarca, yüzlerce kişinin öldürüldüğü, insanların sokağa çıkamadığı ülkeler mevcuttur. Bu durum Türk toplumunun bilgi ve davranış sentezinde başarılı olduğunu göstermektedir. Toplumun eğitmenleri öğretmenlerin suç ve suçu önleme açısından başarılı olduklarını söylememiz mümkündür.

           Bilgi, geleceğimize ışık saçan bir unsurdur. Öğretmen de gelecek inşa etmektedir. Toplumların bugünkü seviyeleri ve sahip oldukları maddi ve manevi kültürler öğretmenlerin yoğun çabalarının eseridir. Bilgisiz toplumların gelişmesi mümkün değildir. Aydınlık yarınlar öğretmenlerimizin öğrencilerine verdiği anlama, kavrama yetilerinin çabalarının sonucudur. Başarılı toplumlar, en iyi bilgiye sahip ve bilgiyi hayata uygulayabilen toplumlar olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Bilgi insanı yüceltmektedir. Zümer 39/ 9 " Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?...." buyrulmaktadır. Bu ayette insanın üstün tutulmasının nedeni, bilgidir. Dolayısıyla öğretmen bilgisi ile öğrencilerinin, toplumun ve insanlığın yücelmesi için bir nedendir. Öğretmen, insanı üstün özelliklerle donatır. Toplumlarda bilgili insanlar arttıkça toplumların gelişmesi de gerçekleşecektir. Galbraith'ın dediği gibi " Sanayi toplumlarının yakıtı paraydı. Bilgi toplumunda yakıtta güç de bilgidir". Bilgi toplumu oluşturan yegâne unsur eğitim-öğretim faaliyetleridir. İnsanların bilgi düzeyi arttıkça, barış ve düzenin kendi çıkarlarına uygun olduklarını anlayacaklar ve toplumsal düzensizlikler, kaoslar ve savaşlar azalacaktır. Öğretmen, eğitimcidir. Ve eğitim, yaşatmaktır. Öğretmen, öldürmek, öldürtmek için değil! tam aksine yaşamak, yaşatmak için çaba gösterendir.

            Mark Twain dediği gibi " Eğitimin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Hiçbir şey onun etki alanının dışında kalamaz" İnsanlar daha güzel bir gelecek için sihirli bir değnek arıyorlar. Sahip oldukları sihirli değneğin farkında değiller! Bu sihirli değnek, öğretmendir. Öğretmen, başını yastığa koyduğunda uyuyamaz. Eğer bir öğretmen başını yastığa koyduğunda uyuyorsa bu mesleğin ruhu henüz bedenine yerleşmemiş anlamına gelecektir. Öğretmen zannedildiği gibi okul faaliyetleri ile görevini yerine getirmiş ve bol bol tatilleri olan bir mesleğin mensubu değildir. Öğretmen, yürürken, yerken, içerken ve başını yastığa koyduğunda öğrencilerini, geleceklerini düşünen, daha fazla nasıl katkı sağlayabileceğini beyninde analiz eden bir kişidir. Öğretmen, tatillerinde dahi manen öğrencileri ile birliktedir. Sınıfa girdiğinde hangi çocuğunun karnında yemek var mıdır? Aç mıdır? Hasta mıdır? gibi beyninde delice sorular olan kişidir. Öğretmen suçlayıcı değil! Çözüm odaklıdır. Öğrencisini kazanmak, ona ekmek kapısı sağlamak, onu Türk toplumuna ve dünyaya kazandırmak için gayret gösterendir. Öğretmen, çocuklarının gelecekleri için haksızlıklarla mücadele eden kişidir.

           İnsan aklı bilgi ile devamlı aydınlanır. Nasıl her geçen gün güneşten farklı ışık ve ısı alıyorsak, aynı şekilde her geçen gün insan bilimden farklı ışık ve ısı almaktadır. Hz Peygamberin (sav) dediği gibi " İki günü eşit olan ziyandadır" Hadis bizlere devamlı surette " Yenilik ve Gelişim" içerisinde olmamızı öğütlemektedir. Yenilik ve gelişim bilgi ile olacaktır. Dolayısıyla Hz Peygamber bilginin önemini vurgulamaktadır. Bu açıdan bilgi, yenilik ve gelişmeye neden olur. Japonların " Kaizen" olarak tanımladıkları kelime de "sürekli yenilik" anlamına gelmektedir. Sürekli yeniliğe sahip olabilmek sürekli bilgi üretmek ile mümkündür.   İşte öğretmen sürekli kendini yenileyen kişidir. Sürekli aydınlatma halindedir. Öğrencilerinin aklını ve ruhunu sürekli bilgi ile donatmaktadır. Onlara yol göstermektedir. 

            Öğretmen, kaderdir. Öğretmenin başarısızlığının faturası ağır olacaktır. Öğretmen toplumu ayakta tutan yegâne unsurdur. Öğretmenin başarısızlığı toplumun başarısızlığına neden olur. Öğretmen, toplumun geleceğini inşa etmektedir. Öğretmenlik kutsaldır. Öğretmen, ölümsüzdür. Öğrencilerinin beynine nakşettiği bilgilerle nesillerce varlığını sürdürecektir. Unutulmaması gerekir ki! Bir insan yetiştirmek milyonlarca insan yetiştirmektir. İşte Öğretmen verdiği bilgi ve eğitim ile milyonların kalbine, beynine, geleceğine dokunan, hatta mahşer meydanına imzasını atan kişidir.

            Bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyorum. Ahirete irtihal etmiş bütün öğretmenlerimize Allah’tan Rahmet diliyorum.

         Bu yazı Ahirete irtihal etmiş bütün öğretmenlerimize ve Öğrencilerine ışık saçan, var olmak, var etmek, varlık için, yaşam için, gelecek için cehaletle savaşan bütün öğretmenlerimize ithafen kaleme alınmıştır.

 

 
Etiketler: ÖĞRETMEN, GÜNEŞTİR, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı