google-site-verification=xfFz-F1IWG-jrKWY1FSzE2BoEKXyCxwkXubRPveg5wU
Yazı Detayı
17 Haziran 2020 - Çarşamba 00:00 Bu yazı 1592 kez okundu
 
ZONGULDAK KÖMÜRSPOR’UN KURTULUŞ REÇETESİ
Barış IŞIK
inanisgazetesi@gmail.com
 
 

Sayın okuyucularımız 90’lı yılların başndayız. Zonguldakspor 3.ligde küllerinden doğma mücadelesi veriyor.

1991-92 sezonu boyunca Çengelköyspor ile nefesleri kesen şampiyonluk mücadelesini kazanan takımımız 2.lige yükseliyor.

1992 Mart büyük grizu patlaması yaşanıyor. Kan ağlıyoruz ve yine yeniden ölüyoruz. Takım ilimizin o dönem tek moral kaynağı belki de.

O kadronun bugün bile hatırlanan iki çok önemli özelliği var. İlki 17 hafta mağlup olmaması ikincisi dönemin kadrosundaki oyuncuların neredeyse tamamının Zonguldak doğumlu olması.

Ya altyapıdan ya da ilimizin diğer takımlarından yetişip Zonguldakspor’a kazandırılmış oyuncular.

İlimizin gerçek değerleri bunlar. Basri Kocabaşoğlu, Faruk Bahadır, Feridun Kırda, Cengiz Doğan, Özer Erdoğan, Zafer Turan, Metin Nezor, Erhan Turhan, Kazım Şahintürk, Özkan Cinel, Hasan Şenol, Uğur Terzi, İsmail Eryiğit, Ali Rıza Yılmaz, Şenol Demir ve Mustafa Kemal Günay benim bir çırpıda hatırladığım isimler.

2.lige çıkınca Muammer Birdal’da katılıyor takıma. Ve bu takımın devamı 1.Ligin (Süper Lig) kapısından dönüyor 1997’de…

Günümüze dönecek olursak ilimizin mevcut liglerdeki en üst düzey takımı olan Zonguldak Kömürspor’da son yıllarda altyapıdan ya da çevre takımlardan kaç oyuncu kazandırılmış?

Bu sorunun cevabı aslında aynı zamanda Zonguldak Kömürspor’un kurtuluş reçetesi.

Altyapılardan gelme sağlam çekirdekler kulüplerinin DNA’sını taşıyan oyunculardır ve daima takımlarına fazladan bir şeyler katarlar.

Altyapı oyuncuları aynı zamanda o kulübün taraftarıdırlar ve kulübü kanlarında hissederler.

Bu sezon başında son anda ülkenin farklı bölgelerinden toplama oyuncular ile sezona girdik. Takımın içinde yazımın kriterlerine uygun sadece iki oyuncu mevcut.

28 maçta 18 kez forma giymiş olan Berkan Akdeniz ve 9 maçta forma giyen Tezcan Gökmen.

Ülke futboluna çok önemli yıldızlar kazandıran bir futbol şehri olan Zonguldak maalesef uzun zamandır ne takıma ne de ülke futboluna istendik miktarda ve düzeyde futbolcu kazandıramıyor.

İlimizin marka değeri haline gelmiş olan altyapının en iyi örneğini bizlere sunan Sarayspor kulübü bu bağlamda daha efektif kullanılmalı.

Sarayspor ilimizde futbol eğitimini Amerika’da olduğu gibi okul sistemiyle birleştirerek uyguluyor.

Amerikalılar için ders çalışmakla spor yapmak madalyonun iki yüzüdür.

 Bu yüzden Amerika’da Einstein spordan, sporcular Einstein’dan anlar. Pedagojik formasyona sahip, çocuğa nasıl yaklaşması gerektiğini bilen, bir antrenörden çok öğretmen gibi yaklaşan spor eğitmenleri ile çalışarak Türkiye 2’liği elde etmiş olan Sarayspor, U-14 takımında uzun yıllar Zonguldak Kömürspor’da forma giyebilecek 5-6 oyuncu mevcut.

Bu oyuncuların ekonomik olarak maliyetinin dışarıdan gelenlere kıyasla çok daha uygun olacağını burada anlatmama gerek yok sanırım.

Bununla alakalı ilimiz bünyesinde verebileceğim bir güzel örnek de Zonguldakspor’da başarıyla futbol oynamış ve kaptanlığımızı yapmış olan Suat Kerçin. Kendisi Çaycumaspor altyapısında görev yapıyor ve güzel işlere imza atmaya devam ediyor.

6-17 yaş grubundaki futbolcuların kullanabileceği, toplanma alanı, çeşitli organizasyonlar, kültürel etkinlikler ve futbolcu yuvası olarak kullanabilecek bir tesisin çalışmalarına başlamış durumda. Zonguldak Kömürspor’un başarısı için tüm ilçeler bu tarz katkılarda bulunabilirler.

İlimizin önde gelenlerine yıllardır takıma destek olmaları için çağrıda bulunuyoruz.

En azından altyapı için gerekli olan tesis, saha ve mataryal gibi eksiklerin tamamlanması orta vadede bizim yaramıza merhem olacaktır.

Kendi kendine yetebilen bir takım olabilmemiz için hayata geçirmemiz gereken ilk proje mutlaka bu olmalıdır.

İlimizde ikamet eden çok kaliteli antrenör ve spor adamları mevcuttur. Bu isimler mutlaka ekstra destek sağlayacaktır.

 
Etiketler: ZONGULDAK, KÖMÜRSPOR’UN, KURTULUŞ, REÇETESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı