Haber
12 Temmuz 2018 - Perşembe 17:35 Bu haber 2086 kez okundu
 
GÜNDEM Haberi

ÇENE SUYU ÇORBA POLİTİPLER

Zonguldak, sorunların harman olduğu illerin başında gelmektedir.

Devlet yatırımları ‘Yol’ olarak Zonguldak’a gelmeye başlanmışsa, anlayın ki, Türkiye’nin yol sorunu bitmiştir. Kaldı ki, Zonguldak’ın ağzına bir parmak bal sürülmüş gibi başlanan yol-viyadük ve üst geçit konusundaki yatırımlarda ‘Stop’ et/tiril/miştir.

Olaya ‘İktidar’ ve ‘Muhalefet’ açısından bakarsanız, hiçbir şey değişmiyor. İktidarın yöneticileri ile muhalefetin Zonguldak’ta ki idarecileri arasında ‘etkinlik’ ve ‘Kalite’ açısından bir fark yoktur.

İktidarın yöneticileri, varsa yoksa ‘Resim çektirmek’ üzerine düzenlerini kurmuşlar. Medyada çıkmak için ‘İllaki’ bir sebep bulup, reklam yapıyorlar.

Şehrin göbeğinde ‘Uğur Mumcu Kavşağı’ inşaatına başlandı. Belediye başkanı olay mahalline gidip, tiyatroculara parmak ısırtacak hareketlerle 30 metrelik döner kavşağı, Soğuksu tarafına gidecek yoldaki yıkılacak yerleri parmağı ile ‘At taaaa’ diye gösterdi…

Sonra, kavşak hizmeti ‘Stop’ etti. İl Emniyet Müdürü, ‘Bize dokuz günde biter denmişti. Vallahi ben de bilmiyorum’ diye sosyal medyada suçu öteye iteledi.

Netice de ‘kavşak yapımı’ durdu.

Emniyet seçim öncesi ‘yaldızlı’ uygulama ile şehir içindeki işgalci/bedava otoparklara müdahale etti. Seçim bitti, uygulama bitti. İl Emniyet müdürü Sayın Turanlı, ‘Kavşak’ konusunda olduğu gibi, hizmetin durmasının nedenini açıklamadı. Ramazanda karavana başı, daha sonra ağaç boyama işlerine girişti…

İlginç değil mi?

Farkında mısınız, yeni devlet düzeni işlemeye başladı.

Milletvekilleri mazbatalarını aldı. Peki, yeni bakanlar kurulu ile şehrimizde yapılacak değişiklikler nedir bilen var mı? Milletvekilleri ortaya çıkıp, ‘Zonguldak’ın ‘İvedi’ sorunları şunlardır. Biz bunları gündemde tutup, çözülmesini sağlayacağız’ diyebildiler mi?

Biri hemen ‘Reklamlar geçidi’ filmi için açıklamayı patlattı ‘TTK’yı sattırmayacağız’

Hayırdır yeğenim, TTK’yı kim satıyor? Satılacak yere devlet ‘bin 500 işçi alacağız’ sözü verir mi?

Olay şu…

Türkiye Cumhuriyeti yeniden kurulma aşamasına, yapılan seçimle birlikte geçti. Beğenirsin beğenmezsin, Çark, bir dahaki seçime kadar, yeni sistem üzerinden işleyecek.

Bizi ilgilendiren kısmı, ‘Zonguldak bu sistemden en iyi şekilde nasıl faydalanır?’ buna bakalım. Piyasadaki politikacılar, reklamlarına yönelik açıklamalardan kaçınmalıdır.

‘Medyada reklam yapacağız’ diye olur-olmaz konularda ‘Çene suyu çorba’ türü açıklama yapmanın manası var mı?

Efendim, gazeteci açıp soruyor, cevap vermeyelim mi?’ diyecek şimdi bu arkadaşlar.

Tembel gazetecinin işi, telefon başı haber yapmak... En kolay iş… Şehirde belli memur sendikaları, bazı il-ilçe başkanları var. Bazı gazeteci arkadaşların onlarla ‘Sihirli’ bir iletişim bağı var. Haftada 3-4 gün onların açıklamaları yayınlanır.

Benim derdim şu… Milletvekili bir şehirdeki özel, seçilmiş ve saygın kişilik olmalıdır. Olur-olmaz piyasaya düşmemelidir. Ağzından çıkan lafın ağırlığı olmalıdır. Sadece kendi yandaş partililere değil, tüm şehir insanına güven vermelidir.

Seçilmişlikleri tescil edildi. Zonguldak’a hiç uğramasalar da paralarını alıp, emekli olacaklar değil mi?

Bence, geriye doğru bir bakıp, önceki vekilleri bir gözden geçirmeliler. Hangi vekiller Zonguldak için ne yapmışlar, ne ile anılıyorlar incelemeliler.

Gerisi hikaye…

ESKİ VEKİLLERİ ARATMAMALILAR…

Ak Parti Zonguldak’ta geçen seçime göre 20 bin oy kaybetti. İl Başkanı Zeki Tosun çıkmış ‘Başarılıyız’ diyor ya? Aslında haklı, ‘Özeleştiri’ yapma cesareti olmayınca, ne diyecek? ‘Ben başarısız oldum, ben istifa ediyorum’ diyecek hali yok ya!

Şimdi… Konu nerden açıldı biliyor musunuz?

Seçim öncesi, kıvır-zıvır takımı “Zonguldak Hüseyin Özbakır’ı istemiyor” diye yaygara yapıyorlardı ya?

Şimdi, Sayın Özbakır çıksa ve ‘Hani bu şehir beni istemiyordu. Neden AK Parti 20 bin oy az aldı?’ dese haklı mı değil mi?

Şimdi Özbakır taraftarlarından bazıları çıkıp’ Listedeki milletvekillerinin ilçe ve beldelerinde AK Parti neden oy kaybı yaşadı?’ dese haksız mı?

Mesela, Kilimli Polat Türkmen’in bölgesi. Neden Kilimli de AK Parti Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan üç bin oy eksik aldı?

Aynı şeyi, Beycuma içinde söylemek mümkün.

Yani… Mevcut vekiller, ‘Çene suyu çorba’ açıklamalar yapmaktansa, ‘Eski Vekilleri’ aratmamak için, dikkatli davranmalılar.

GAZİPAŞA’DAKİ KENELER

Dünkü İNANIŞ Manşeti, ‘Keneler kol geziyor’ piyasada tutu.

Biz, yüksek rakımlı yerlerde insanların başına musallat olan bir çeşit böcekten bahsetmiş ve hastanelere müracaat eden sayıyı açıklamıştık.

Bin 308 kişiyi kene sokmuş. Aslında bu karam resmiyette üç bin civarındadır. Hatta, kendi başına bakanların sayılarıyla yekün daha da fazladır belki.

Elmas TV’de Atilla kardeşim(Öksüz) manşetimizi ‘İlginç’ bulmuş.

Aslında ‘Bana göre de ‘ilginç’ çünkü, toplumsal bir olay bu.

Şimdi, şehrin bir dünya sorunu varken, politiplerin ‘Çene suyu çorba’ açıklamalarını mı manşet yapsaydık yani?

Atilla, sokaktaki, devlet dairelerindeki, politikadaki ‘Keneleri’ konu etmiş, bizim ‘manşet’e istinaden.

Atilla bize ‘Ufuk’ açtı. Aslında, okuyucu ve dinleyicilere ufuk açtı. Zihni egzersiz yapıp, şöyle bir etrafınıza bakın hele…

Siyaset, ticaret ve sosyal hayatta gözünüze çarpan keneleri bir gözden geçirin…O kadar basit değil, ‘İriliklerine göre’ sıralama yapın…

Bana söylemeseniz de olur.

SİVRİSİNEKLERİN YERİNE KARASİNEKLER

Zonguldak Belediyesi’nin 3-4 ay önce ‘asfalt dökmek’ ve ‘Kanalizasyon bakımı’ için açtığı Acılık Caddesi, pejmürde bir vaziyette hayatını idame ettiriyor. Caddenin ve kanalizasyonların keyfi(!) yerinde. Belediye Başkanı da her gün birkaç kez bu ‘Keyfi yerindeliği’ izleyip, mutlu oluyor.

Mutlu olmayanlar acılık caddesi çevresindeki esnaflar.

Acılık Caddesi çevresindeki esnaflar, artık, sivrisinek ilacı alıp, her sabah dükkanlarını ‘dezenfekte’ etmiyorlar. Çünkü, artık sivrisinekler yok oldu. Şimdi ortalığı ‘karasinekler’ bastı. Eczanelerden alınan sinek ilaçları ise ‘Besili’ karasineklere bir şey yapmıyor.

Esnaf, sabahleyin işyerini açmasıyla birlikte ‘Uzunhava’ çekmeye başlıyor. Belediyenin kulaklarını çınlatıyor.

Diyelim ki, motor parçası bozulduğu için, asfalt silindiri İncivez de park etmek zorunda kaldı, asfalt dökülemiyor. Kardeşim, seyyar ilaçlama ekibi ile Acılık mıntıkası günde iki defa ilaçlanamaz mı?

Lafa geldi mi ‘sosyal demokrasi’ ve ‘İnsana saygı’ icraata geldi mi ‘Laylaylom’.

Bu CHP’nin ‘Başkan seçemeyen’ iy yönetimine bir şey diyecek halimiz yok. Ancak, yeni seçilen Vekilleri ‘Belediye’nin sinekli köy’ yaptığı Zonguldak ile söyleyecek bir şeyleri yok mu ki?

Hadi, Acılık’ta ki trafik sorununu bir tarafa koyun…

 

DEVREK BASTON FESTİVALİ ERTELENDİ

Bu ayın 19-20-21’inde yapılması planlanan ‘Devrek 29.Uluslararası Baston ve Kültür Festivali’ ertelendi.

Başkan Mustafa Semerci, ‘Festivale sanatçı bularak sponsor olacak kişinin vazgeçmesi’ üzerine  ve zamanın darlığı nedeniyle erteleme yaptıklarını belirti.

Semerci, ‘Bazı eksiklerimizin de tamamlayarak, önümüzdeki ay, kurban bayramından önce festivali gerçekleştireceğiz. Amacımız, Devrek Bastonunu layık-ı veçhile tanıtmaktır’ dedi.

Semerci, Devrek meydanındaki Baston Heykeli’ndeki baston sapının kırık olmasından da haberi olmadığını, konuyu inceleyip gereğini yapacağını belirtti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı