Haber
11 Ekim 2018 - Perşembe 15:50 Bu haber 1268 kez okundu
 
Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Zonguldak ve Kozlu’da özel halk otobüsleri ile dolmuşlara yapılan zamlarla ilgili açıklamada bulundu.
GÜNDEM Haberi

Tüketici Hakları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Ali Topaloğlu, Zonguldak ve Kozlu’da özel halk otobüsleri ile dolmuşlara yapılan zamlarla ilgili açıklamada bulundu.

Zamların geri çekilmesini belirten Topaloğlu:

“Son günlerde döviz kuru bahane edilerek herşeye zam yapılıyor. Bu durum kabul asla kabul edilemez. Uzun zamandır akaryakıt zamları pompa fiyatlarına yansıtılmıyor, ÖTV'den karşılanıyor. Siyasi iktidar seçim hesapları yaparak bu zamları öteliyor. Buna rağmen ulaşıma yerel yönetimler aracılığıyla zam yapılmasını kabul etmiyoruz. Zaten toplu ulaşım araçlarını ve dolmuşları yoksul ve dar gelirli tüketiciler ve öğrenciler kullanıyor.

TÜİK verilerine göre enflasyonun en çok yükseldiği iller arasında Zonguldak önde gidiyor. Bunun anlamı şudur: Zonguldak'ta ticaret erbabı ve esnaf, keyfi zamlar yapıyor, bu durumu engelleyecek, durduracak kurumlar görevini yapmıyor yada ihmal ediyor.

Yerel yönetimlerin görevi, vatandaşa ucuz kaliteli hizmet sunmaktır. Zonguldak ve Kozlu Belediyeleri ulaşımı ihale ettikleri firmalara teslim olmuşlar ve onların taleplerini emir kabul edip, hemen zamlar yapıyorlar. Eğer bu ülkede kriz varsa, öncelikle fedakarlık yapılacaksa, herkes elini taşın altına koymalı, karlarından fedakarlık yapmalıdır. Bunu tamamen tüketicilere yüklemek insafsızlıktır. Bir başka acıklı durum sivil öğrenci fiyat farkı ile yaşanıyor. Zonguldak halk otobüslerinde ve dolmuşlarda fiyat farkı sadece 25 kuruştur. Birçok ilde bu durum çok farklı sivil öğrenci fiyat farkı neredeyse yarı yarıya, bu durumu haksızlık olarak görüyoruz. Şimdi soruyoruz: Bu kararı alanlara sizlerde hiç vicdan yok mu? İnsanlar dolmuşlarda, halk otobüslerinde tıka basa giderken, bu konuda görevini yapması gereken kamu görevlileri nerede? Tüketicilerimize sesleniyoruz: Mümkün oldukça yakın mesafelerde yaya yürümeyi tercih edin, bu sizlerin sağlıklı yaşamasına da katkı sunacaktır. Bu zamlar geri alınmalı ve öğrenci tarifeleri oransal olarak daha aşağıya çekilmelidir.” Dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı